Hamilelikte Görülen Damar Genişlemesi ve Tedavisi

Hamilelerde görülen damar genişlemesi, vajinal damar genişlemesi, nedenleri ve ne tür yollarla tedavi edildiği, tedavi süreci nasıl devam ettiği hakkında bilgiler veren makale

Hamilelikte damar şişmesi

Damar genişlemeleri vücudumuzda bulunan toplar damarlarda meydana gelen bir durumdur. Her insanda görülebilen bir durum olmakla birlikte özellikle hamilelerde görülme sıklığı ve oranı toplumun diğer kesimlerine oranla daha yüksek bir seviye gerçekleşmektedir. Hamile kadınlarda kan dolaşımının yüksek bir seviyede artması, kan hacminin yoğunlaşması bunun en büyük sebeplerinden birisidir.

Bu durumun altında yatan birçok neden arasında hamilelikte artan hormon salınımının toplar damarlar üzerinde ki olumsuz etkisini gösterebiliriz. Gebelikte progesteron ve östrojen gibi hormonların salgılanmasında meydana gelen artış yüzünden olumsuz etkilenen damarlarda genişleme meydana gelmeye başlar. Bu hormonlar vücuttaki kaslarda gevşemeye neden olduğu gibi aynı zamanda damarların çeperlerinde de gevşemeye neden olduğundan dolayı genişleme daha da artmaktadır. Özellikle bu hormonların artmasıyla oluşmaya başlayan süt kanallarının etkisiyle göğüslerde sıklıkla damar genişlemesi  görülmektedir.

Fetusun oluşmaya başlamasıyla meydana gelen ağırlık ve basıncın etkisi de diğer bir neden olarak ortaya çıkar. Bu basınç sonrasında vücudun dolaşım sisteminde meydana gelen güçlük nedeniyle toplar damarların kanın akışında karşılaştığı problemler bu tür genişlemelere neden olabilmektedir. Bacaklarda görülen damar genişlemeleri hamilelikte yaşanan ve en sık görülen durumdur. Uzun süre ayakta kalmak bu durumu tetiklemektedir. 

Genital damar genişlemeleri

Hamilelikte karşılaşılabilecek damar genişlemelerinin en sıkıntı verici ve problemli olabilecek türlerinden birisi vajinada meydana gelebilecek olan damar genişlemeleridir. Kadınlar açısından rahatsızlık hissittikleri bir konu olması, oluştuğu bölgenin kendine has durumu yüzünden toplumda rahatlıkla ifade edilemeyen ve doktora görünmekte çekince gösterilen bir durumdur. Bu sebeplerden ötürü teşhisi kolaylıkla yapılamamaktadır. Çoğunlukla bacaklarda oluşan damar genişlemeleri için doktora gidildiğinde doktor dikkatiyle fark edilir.

Genital varis normal şartlar altında kadınlarda oldukça nadir görülmektedir fakat hamilelik durumu bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olan bir etken olduğu için ortalama olarak her on hamile kadından birisinde bu hastalık görülmektedir.

Çoğunlukla herhangi bir semptom gözlenmez ve kadınlarda herhangi bir rahatsızlığa yol açmaz. Genişlemiş damarların görüntüsü haricinde herhangi bir yakınmaya neden olmaz. Fakat bazı durumlarda özellikle yürüme ile ortaya çıkan ağrı, şişkinlik ve basınç hissi görülebilmektedir. Nadir olarak da kaşıntı ve cinsel birleşme esnasında hissedilen ağrı gibi bazı belirtileri vardır.

Vajinada görülen damar genişlemelerinde ağrı hissediliyorsa damarda pıhtılaşma da meydana gelmiş olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeksizin tedaviye başlanmalıdır. Normal şartlar altında tedaviye kolaylıkla yanıt veren bir durumdur. Tedavi sonrasında pıhtının çözülmesi ve ağrının ortadan kaybolması kolay bir şekilde gerçekleşir.

Altta yatan başkaca bir sebep yok ise hamilelik sonrasında genital varisler kendiliğinden geçerler. Damarlardaki genişleme hastanın durumuna bağlı olarak altı ile sekiz hafta sonrasında ortadan kaybolmaktadır. Kimi durumlarda hissedilen veya yaşanan semptomlarla kendisini göstermişse hissedilen bu ağrı, huzursuzluk ve şişkinlik hissi gibi durumlar ise daha uzun bir süre içerisinde geçmektedir. Ortalama olarak bu semptomların etkisinin kaybolması altı ile sekiz ay gibi bir süreci bulabilmektedir.

Hamilelikte damar genişlemesi tedavisi

Bacaklarda görülen damar genişlemesi

Hamilelik esnasındaki damar genişlemelerinin normal şartlar altında hamilelik sonrası ortadan kaybolmaları beklenir. Eğer genişlemeye neden olan başka bir etken yoksa hamilelik sonrasında başkaca bir şey yapmaya gerek kalmadan gebelikte yaşanan genişlemeden kurtulmak mümkündür.

Hamilelik esnasında vajinada ve diğer bölgelerde meydana gelen damar genişlemesine yönelik ilaç uygulaması yapmaya normalde gerek yoktur. Eğer çok fazla şişkinlik mevcut ise buz uygulaması gerçekleştirilebilir. Dikkat edilmesi gereken konu buzun direkt olarak damar üstüne uygulanmaması, temiz bir beze sarılarak bu şekilde tatbik edilmesidir.

Bunun dışında genişlemeden kaynaklı olan kaşıntı hissi mevcut ise doktora görünme ve doktorunuzun reçete etmesi şartıyla krem türevi ilaçların kullanılması da diğer bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi sadece hastada oluşan kaşıntı ve rahatsızlık hissinin yaşanmasını engellemeye yönelik bir tedavi yaklaşımıdır.

Bacaklardaki damar genişlemelerini engellemek, etkisini azaltmak içinse uzun süreli ayakta kalmamaya dikkat etmek, sık aralıklarla bacakları dinlendirmek, imkan bulununca bacakları yukarıya kaldırarak istirahat etmek gibi yöntemler genişlemeyi engelleyeceği gibi ortaya çıkan belirtilerin de azalmasına yardımcı olacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu