Hemanjiom Ağrısı Nerede Meydana Gelir, Nedenleri ve Tedavisi

Hemanjiomlar ağrı yapıp yapmadıkları, hangi bölgelerde ağrı oluşturdukları, ne tür sebeplerden kaynaklandığı ve tedavisinin neler olduğu üzerine makale.

Hemanjiom Ağrısı

Hemanjiomlar çoğunlukla dış deride görülürler

Toplum arasında damar beni olarak bilinen hemanjiomlar çoğunlukla bebeklerde görülen, doğuştan getirilen bir rahatsızlıktır. Neden ortaya çıktığına dair tıbbi herhangi bir netice elde edilememiştir. Kızlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir.

Bunlar iyi huylu tümör grubuna aittirler. Normal şartlar altında herhangi bir semptoma veya komplikasyona sebebiyet vermezler. Zamanla geçmeleri beklenir. Cilt yüzeyindeki damar benleri çoğunlukla bu şekilde iç organ hemanjiomlarında durum farklı olabilmektedir.

Karaciğerde oluşan hemanjiomlar ise cilt yüzeyindekiler gibi çoğunlukla herhangi bir rahatsızlığa neden olmazlar. Yetişkinlerde görülen bir durumdur ve kadınlarda daha çok görülme ihtimali vardır. Görülme yaş aralığı kırk ile elli yaş arasıdır. Bunlar da zamanla kendiliklerinden kaybolabilir. Fakat kimi zamanlarda karaciğerdeki hemanjiom kendiliğinden geçmez, aksine büyümeye devam eder. Boyutları birkaç milimetreden santimetreye kadar olan hemanjiomların bu şekilde büyümeye devam ederek beş santimetreyi geçmesi durumunda dev hemanjiom olarak adlandırılır. Bu durum ise normal de ağrısız olan hemanjiomların abdominal ağrı adı verilen bir rahatsızlığa yol açmasına sebebiyet verir.

Normalde cilt yüzeyinde görülen hemanjiomlar nadiren de olsa kimi durumlarda iç organlarda da görülmektedir. İç organ olarak ise büyük çoğunlukla karaciğerde hemanjiom oluşur. Ağrıya neden olan hemanjiomlar işte bu karaciğerde oluşan hemanjiomlardır.

Hemanjiom Ağrı Nedenleri

Normalde ağrıya neden olmayan bu rahatsızlıkların oluşturduğu ağrı hissi birkaç sebebe dayanmaktadır. Hemanjiomların ağrı dışında oluşturdukları diğer bir bir olası hastalık durumu ise iyi huylu olan hemanjiomun kötü huyluya dönüşerek kansere sebebiyet verebilmesidir. Yapılan tıbbı çalışmalar neticesinde hemanjiomların neden oldukları ağrının sebepleri şu şekilde tespit edilmiştir:

  • Büyüme neticesi komşu dokulara ve organlara yapılan baskı
  • Hemanjiomda meydana gelen kanama
  • Pıhtı oluşması

Bu rahatsızlığa sahip oldukları teşhis edilmiş olanların durumu dikkatli bir şekilde takip edilmeli, hastalara da gerekli bilgilendirme yapılarak herhangi bir ağrı hissettiklerinde vakit geçirmeksizin muayeneye gelmeleri konusunda gerekli bilgilendirme yapılmalıdır. Hissedilen ağrı hemanjiom kaynaklı olabileceği ve kanama meydan gelme ihtimali olduğu için gerekli tetkikler yapılmalı ve tedaviye geç kalınmamalıdır.  

Hemanjiom kaynaklı oluşan ağrının birkaç sebebi olabilir. Bunlardan birisi aniden gelişen yırtılma durumudur. Bu yırtılma durumu ciddi kanamaya neden olur ve neticesinde ölüme kadar uzanan bir sonuca yol açabilir. Bu yırtılma durumu şiddetli boyutta hissedilen bir karın ağrısına neden olur. Bu nedenle daha önceden hemanjiom teşhisi konulmamış kişilerde bile ani başlayan ve gelişen şiddetli karın ağrısı durumu akla karaciğer hemanjiom rahatsızlığını getirmelidir.

Diğer bir ağrı sebebi ise aşırı büyüyen hemanjiomun çevresinde bulunan doku ve organlara baskı yapmaya başlamasıdır. Bu baskı neticesinde sıkışan organlarda ağrı meydana gelebilir. Ağrının şiddeti kanamalara bağlı olan ağrılardan daha hafiftir. Özellikle mide bölgesine doğru olan baskılarda ağrıyla birlikte mide bulantısı, iştah kaybı, çabuk doyma gibi bir takım semptomlar da görülebilmektedir.

Karaciğerdeki dev hemanjiom etrafındaki doku ve organlara baskı yaparak ağrıya neden olabilir

Hemanjiom Ağrı Tedavisi

Hemanjiomaya yöenlik cerrahi yöntemler tercih edilmektedir. Bu rahatsızlığın tedavi edilmesi için ihtiyaç duyulan cerrahi metotlara üç nedenden dolayı başlanır. Ameliyatın en büyük riski operasyon sırasında aşırı kanama riskinin fazla olmasıdır. Bu nedenle önceden yeteri kadar kan stoğu sağlanmalıdır çünkü ameliyat esnasında kanamayı kontrol etmek oldukça güçtür.

Cerrahi Müdahale Gerektiren Durumlar
Ağrı hissedilmesi
Hemanjiomun aşırı büyümesi
Kötü huylu tümöre dönüşme şüphesi

Hemanjiom ağrı tedavisine yönelik uygulanan ameliyat yöntemleri hepatik arger ligasyonu, karaciğer nakli, enükleasyon, rezeksiyon olmak üzere dört tanedir. Bu yöntemlerden günümüzde en sık olarak tatbik edilenleri enükleasyon ve rezeksiyon yöntemidir. Karaciğer nakli sadece oldukça çok nadir görülen Kasabach-Merritt sendromu varsa ve hemanjiomun karaciğeri tamamen sardığı ve artık tedavi edilemeyeceği anlaşıldığı durumlarda uygulanır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu