Hemanjiom Ameliyatı Riskleri ve Ameliyat Esnasında Yapılan İşlemler

Hemanjiom hastalığı deri yüzeyinde oluşan kırmızı renkli damar birikintisi olmakta. Hastalığın tedavi edilmesi kimi zaman ameliyat işlemi ile gerçekleştirilirken kimi zaman ameliyatsız yöntemler ile de hemanjiom tedavisi gerçekleştirilmektedir.

Hemanjiom hastalığı

Genel olarak doğuştan olan ve zaman içerisinde de patolojik bir tanımlama sonucunda damar beninin veya benin damarların üzerinde yoğun bir şekilde yumak oluşturması sonucunda ortaya çıkan sağlık problemine hemanjiom adını vermekteyiz. Bazen bu durum bebeklerde zaman içerisinde gerileme gösterirken bazen ise hiç değişkenlik göstermeden büyümeye devam etmektedir. Bunun için ilk tanı konulduğu an itibari ile kişinin sağlık durumu gözlemlenmeli ve hemen tedaviye karar verilmemelidir. Eğer izlemler sonucunda bu toparlanmalarda gerileme söz konusu ise tedaviye ihtiyaç duyulmadan hasta takibe alınır. Lakin büyüme durmadıysa ve hastalığın belirtileri ilerlemeye devam ediyorsa o zaman da daha etkili olacak şekilde bir tedavi yöntemine başvurulur.

hemangioma

Ameliyatlı ve ameliyatsız hemanjiomun birden fazla tedavi süreci bulunmaktadır. Lazer, radyo frekans, köpük tedavisi, skleroterapi ameliyatsız tedavi seçeneklerindendir. Ameliyatsız tedavi sürecinde her zaman için profesyonel doktorlara yönelmelisiniz. Kalp damar cerrahisi alanında uzman kişilere görünmenizi öneririz. Genel olarak hastanelerde bu alanda plastik cerrahi uzmanları ameliyata girmektedir. Lakin bu alanda damar cerrahilerinin ameliyata karar verme aşamasındaki değerlendirmeleri alanı ve bilgi birikimi konusunda daha temkinli bir karar oluşturacaktır.

Hemanjiomun Ameliyatı

Ameliyat gerektiren durumlar ise daha ciddi bir işlem uygulamasına gidilmesi ön görüldüğündendir. Tedavi esnasında damar yumağı olabildiğince geniş olacak şekilde kesilir ve bu ameliyat uygulamasında kişi aşırı miktarda kanamalı bir tedavi süreci geçirmektedir. Bunun için ameliyat öncesinde hastanın kan grubuna uygun kan işlem öncesi hazırda bulundurulmaktadır. Uygulamada bulunacak yere göre risk oranı artış göstermektedir. Hemanjiomun ameliyatı esnasında olabildiğince dokunun çıkarılması hedeflenir. Bazen bu hemen mümkün olmayabilir. Çünkü kesi gerektiren tedavi uygulamalarında aşırı kanama meydana geldiğinden sıkça geride doku kalma durumu kontrol edilmektedir. Bu durum giderildikten sonrasında da tekrarlayabilir.

Ameliyatın Riskleri ve Sonrası

Genel olarak bebeklerde açığa çıkan bu hastalığımız boyun ve omurilik bölgesini hedef almaktadır. Henüz küçük boyutlarda meydana gelen sağlık probleminin ilerleme durumu kontrol altına alınmadığı sürede gelişim göstererek ilerleme kaydedebilmektedir. Ameliyatın uygulanma süreci hastalığın ilerleme durumuna göre ciddiyet taşımaktadır. Öyle ki ilerleme kaydetmesine rağmen henüz çok yayılmamış olan hastalık etkilerinin ameliyatı biraz daha kolay geçerken ilerleme kaydetmiş hastalarda ise ciddi sorunlar teşkil etmektedir. Damar yumağı neşter veya lazer ile kesilmektedir.

Küçük yapılı bir hemanjiom mevcut ise bu kısa sürede ameliyat ile toparlanabilir. Lakin büyük bir hemanjiom var ise bu oldukça riskli olmakla beraber kan kaybının aşırı düzeyde olmasına etki etmektedir. Buna bağlı olarak da halsizlik, yüksek ateş, nefes darlığı ve benzeri durumlar uygulanan işlem sonrasında ortaya çıkacak olumsuz etkilerdir. Ameliyatın sonrasında kişi sonrasında sağlığı açısından mikrobik alanlardan uzak durmalı ve doktorunun belirttiği ürünleri kullanmamalı.

Ameliyat sonrası kişi çok fazla hareket ettirilmemeli, beslenmesine dikkat edilmeli, ameliyat olan kişi bebek ise doktorun tavsiyesi üzerine danışılarak besin değeri yüksek ek gıdalar ile beslenmelidir. Bu sayede ameliyat sonrası riskleri ortadan kaldırmış olabilirsiniz.

Ameliyat Olanlar ve Değerlendirmeler

Hemanjiom ameliyatı olanlar açısından değerlendirecek olursak ameliyat uygulaması çok gerekmedikçe uygulanması ön görülmemektedir. Çünkü bu uygulama kapsamında yukarıda da bahsettiğimiz üzere kesi işlemi uygulanarak tedavi uygulamasında bulunulduğu betimlenmektedir. Buda normalde lazer ve benzeri ameliyatsız uygulamalarla yapılabilecek tedavi uygulamasına göre daha zorlu bir tedavi süreci olduğunu ortaya sermektedir.

Hemanjiom ameliyatı izle

Her ne kadar ameliyat uygulaması sonrasında hastalıklı bölgenin tamamen yok edilmesi ön görülse de cilt yapısı bakımından bu konuda kesin memnuniyet duyulduğu söylenemez. Hemanjiom ameliyatı olanlar ve belirttikleri olumsuzluklar neticesinde yüz bölgesinde uygulanan bir ameliyat sonucunda ameliyat izini uzun yıllarca taşıdığını öne sürmekte. Buda görünürde olmayan bir bölgenizde çok fazla rahatsız edici bir görünüm oluşturmasa da yüz ve benzeri bölgeler için sizi hem fiziki olarak hem de psikolojik olarak etkileyen bir durumu açığa çıkarmaktadır. Bunun için her zaman profesyonel doktorlara yönelmeli ve doğru kararlar vermelisiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu