Karaciğerde Hemanjiom Tedavisinde Kullanılan Bitkisel Kürleri

Hemanjiom; karaciğerde ortaya çıkan ve iyi huylu tümör niteliği taşıyan kitleler olarak ifade edilebilir. Tümörün büyümesinin ve yayılmasının engellenmesinde bitkisel tedavi yöntemleri büyük önem taşır.

Karaciğerde Hemanjiom Tedavisi

Hemanjiom tedavisinden bahsetmeden önce hastalığın genel bir tanımını yapmak ve birkaç özelliği üzerinde durmak konunun anlaşılırlığı açısından faydalı olacaktır. 

Karaciğerde hemanjiom en genel ifadeyle; yaş ve cinsiyet faktörlerine bağlı olarak ortaya çıktığı öngörülen, belirli bir büyüklüğe ulaşmadığı takdirde birey yaşantısı üzerinde herhangi bir tehdit oluşturmayan ve toplumda % 0.6-%0.8 gibi düşük bir oranda görülen iyi huylu tümör olarak tanımlanabilir.

Karaciğerde hemenjiom tedavisiyle ilgili öncelikli olarak belirtilmesi gereken nokta; hemenjiomun iyi huylu bir tümör olması nedeniyle tedavinin genellikle gözardı edildiğidir. Karaciğerinde hemanjiom görülen bireylerin % 55′ inin yaşamlarına bu şekilde devam ettiği ve herhangi bir tedavi sürecinden geçmediği belirtilen durumu ispatlar nitelikte bir istatistiktir.

Küçük boyuttaki hemanjiomlar vücut üzerinde herhangi bir olumsuz etkiye sebebiyet vermezken, 4 cm. büyüklüğe oluşan tümörler;

  • Karın bölgesinin üst kısmında keskin ağrılar.
  • Keyifsizlik ve iştah kaybı.
  • Ateş, ishal, kusma ve mide bulantısı.

belirtileri ile ortaya çıkar. 

 

Bireyin yaşam standartlarında düşüşe sebebiyet olan ve vücuttaki sistemsel faaliyetleri olumsuz etkileyen hemanjiomların tedavisi şüphesiz kaçınılmaz bir hal alır. 

Hastalığın tedavisi noktasında cerrahi müdahale ve bitkisel tedavi seçenekleri değerlendirmeye alınır. Bu aşamada unutulmaması gereken; bitkisel tedavinin yanal bir tedavi yöntemi olduğu yani hastalığın çözümü üzerinde etkisi olmasına rağmen tek başına hastalığı tedavi edecek etkiye sahip olmadığıdır.

“Tedavi yönteminin seçiminde; bireyin fizyolojik yapısı, tümörün boyutu ve yayıldığı alan dikkate alınır. Bu iki faktöre ek olarak uzman hekimin sezgilerinin de tedavi yönteminin seçilmesinde kimi zaman etkin bir rol oynadığı belirtilmelidir. “

Karaciğerde Hemanjiom Bitkisel Tedavisi

 

Birçok farklı bitkisel kür, karaciğerin yapısını güçlendirerek hemanjiomun büyümesinin yahut yayılmasının durdurulmasını sağlayacak etkiyi gösterir. Fakat bir önceki paragraflarda da belirtildiği gibi bitkisel kürlerin hemanjiomu doğrudan tedavi etmesi mümkündür değildir.

Sistematik olarak belirli periyotlarla kullanımına devam edilen bitkisel kürlerin karaciğerin yapısını kuvvetlendirdiği ve karaciğerin fonksiyonlarını sekteye uğratmadan faaliyete devam etmesini sağladığı araştırmalar neticesinde ispatlanmış bir gerçektir.

Bu bağlamda, karaciğerde hemanjiom bitkisel tedavisi kapsamında kullanılan bitkisel kürleri şu şekilde sıralamak ve detaylandırmak mümkündür: 

  • Limon ve Maydanoz Karışımı: Hijyen kurallarına uygun olarak yıkanan ve daha sonra küçük parçalara ayrılan bir tutam maydanoza, limon ve bir çay kaşığı su ekleyerek 5 dakika kadar karıştırdıktan sonra hazırlanan bu karışım; karaciğerde yağlanmanın önüne geçilmesi noktasında oldukça etkili bir rol oynar. Belirtilen şekilde hazırlanan karışımın kullanım sürecinin şu şekilde işlemesi gerekir: on beş gün sabah kahvaltılarında tüketildikten sonra beş gün kullanımına ara verilmesi, daha sonra on beş gün daha sabah kahvaltılarında tüketilmesi.
  • Lavanta Kürü: Kaynatılan bir bardak suya bir tatlı kaşığı miktarında lavanta atılması ile oluşturulan bu karışım kullanım şekli “Limon ve Maydanoz Karışımı” ile aynıdır. Ondan farklı olarak lavanta kürünün akşam yemeğinden önce tüketilmesi tavsiye edilir. Lavanta kürü, karaciğerin temizlenmesi ve doku yapısının yenilenmesinin tetiklenmesi etkilerine sahip olduğu ispat edilmiş bir karışımdır.

Karaciğerde hemanjiom bitkisel tedavisi genel bir ifadeyle; önleyici bir tedavi yöntemi olarak nitelendirilebilir. Bu nedenle de bitkisel kürlerin kullanımı devam ederken hemanjiomun yayılma ve büyüme noktasında sürekli takip edilmesi gerekir.

Hemanjiom her ne kadar iyi huylu bir tümör olsa da, dev hemanjiom halinde yani büyüklüğü 8 cm.` ye yaklaştığı takdirde özelde karaciğer genelde ise tüm vücut için tehlikeli bir hal alır.

“Hemanjiomun bitkisel tedavisindeki temel esas; bireyin herhangi bir cerrahi müdahaleye maruz bırakılmadan tümörün yayılmasının durdurulması ve karaciğerin yapısının kuvvetlendirilmesidir.”

Cerrahi müdahalenin getirdiği psikolojik baskı ve ağrılar nedeniyle bu tedavi yöntemini göze alamayan bireyler bitkisel tedavi yöntemi üzerine eğilir. Fakat belirtilen bu durum; tümörün vücuda zarar vermediği yani karaciğerde kontrol altında tutulduğu bireyler için geçerlidir.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu