Karaciğerdeki Hemanijom ile Kanser Arasında Bir İlişki Var Mı?

Karaciğerde bulunan hemanjiom, herhangi bir belirtiye sahip olmazken aynı zamanda tedavi altına alındığı sürece herhangi bir kanser tehlikesi taşımamaktadır.

Karaciğer Hemanjiom

Karaciğerde Hemangiom Etkisi

Karaciğer hemanjiomu bir çeşit tümördür. Bu tümör hücresi iyi huyludur ve kanser riski bulunmaz. Tümör genellikle küçüktür ve çapı 4 santimetreden azdır. Sadece bazı vakalarda daha büyük tümörlere de rastlanmaktadır. Büyük tümörler karın ağrılarına ve mide bulantılarına neden olabilir. Hamile olan hanımlarda ya da östrojen replasman tedavisi gören kadınlarda, hemanjiomun gelişme riski yüksektir. Bunun sebebi ise östrojen hormonunun, karaciğerde ki hemanjiomun büyümesine niçin olmasıdır. Hamilelikte, bu gibi bir sorunun ortaya çıkması durumunda rutin doktor kontrolleri gerekir. Hemanjiom karaciğer, karaciğerdeki iyi huylu damar tümörleridir. Toplum içinde averaj % 0,5-7 oranında görülen tümörlerdir. Genellikle herhangi bir emare vermeden gelişen tümörlerdir. Gelişme gösterdiklerinde bazı emareler de verebilirler.

Hemanjiom kanser midir? Sorusu, bu konu ile karşı karşıya kalan çok sayıda kişi tarafından da sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir. Karaciğer hemanjiom, kimi zaman karaciğer hemanjiomunun ya da kavernöz hemanjiom olarak adlandırılır. Karaciğer hemanjiomu vakalarının çoğu, vücuttaki öteki bazı durumlar ve hastalıklar için meydana getirilen bir kontrol veya işlem esnasında keşfedilir.

Karaciğer hemanjiom, çoğu insanda, emare ve bulgu vermediği gibi, tedavisi de gerekmez. Fakat bazı kişilerde, farklı komplikasyon sorunları meydana geldiğinden tedaviye gerek duyulabilir. 

Belirtileri ve Sebepleri

Karaciğer hemanjiomu durumu ile karşı karşıya kalan kişiler, bu durumun herhangi bir belirti göstermediğini ifade etmektedir. Bu sebeple de kişilerin bunu fark etmesi genellikle oldukça zor olabilir. Kişilerin oldukça büyük bir korku ile yaklaştıkları hemanjiomların genel olarak belirtileri ise şu şekildedir;

  • Karnın sağ üst tarafında oluşan bir ağrı
  • Az miktarda besin alınmasına karşın kişinin kendisini çok tok hissetmesi
  • Şiddetli mide bulantısı hali ve kusma

Yukarıdaki belirtiler, genellikle birçok başka hastalığın da belirtisi olabilir. Bu sebeple de çoğu kişi bu belirtileri yaşamasına karşın farklı hastalıklar olduğunu da düşünebilir. Bu gibi durumlarda ise muhakkak bir uzmana danışılması gerekmektedir.

 Karaciğer hemanjiomu, net bir sebebe dayanmaz. Birbirinden farklı sebepler ile de ortaya çıkabilen bu duruma karşın kişilerin muhakkak bir doktora gitmesi de gerekmektedir. En fazla 4 santimetre genişliğinde olan hemanjiom, daha küçük ve katmanlı bir yapıya da sahip olabilmektedir. Genellikle büyüyen bir yapıya sahip olmayan hemanjiomlar, kişiler tarafından net bir şekilde fark edilmeyebilir. Herhangi bir tehlikeye ya da tedaviye sebep olmamasına karşın, çok sayıda kişi tarafından farklı komplikasyonlara sebep olabileceğinden dolayı tedavi altına alınması da mümkün olabilir. Bu komplikasyonlar ise genellikle kadınların hamile kalması durumunda meydana gelebilir. Bütün bunların yanı sıra, yine kadınlar tarafından kullanılan doğum kontrol hapları da, hemanjiom konusunda çeşitli komplikasyonların meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan birçok test ile kişilerde hemanjiom var mı yok mu tespit edilebilmektedir. Ultrason, Bilgisayarlı tomografi taraması ve MR gibi birkaç test sayesinde detaylı bir inceleme yapılabilmektedir.

Hemanjiom Kansere Dönüşür Mü?

Karaciğer meydana gelen hemanjiom, genellikle iyi huylu bir kitle olarak bilinmektedir. Bu sebeple de kanser ile bir ilişkisi vardır ya da kansere dönüşür gibi bir yanıt vermek son derece yanlış bir tutumdur. Aynı zamanda hemanjiomlar büyüme eğilimine sahip olmadığı için cerrahi bir operasyonla da alınması mümkün olabilir.

Hemanjiomun kansere dönüşmemesinin, bu kitlenin iyi huylu olmasına bağlanabilir. Bunun yanı sıra aynı zamanda cerrahi operasyon ve birtakım ileri teknoloji tedavi yöntemleri ile de tedavi edilebilir. Karaciğerin bir bölümü de alınabildiği gibi aynı zamanda karaciğer nakli ile birlikte bu sorun ortadan tamamen kaldırılabilir. Son yıllarda gerçekleştirilen bir diğer işlem ise, hemanjioma giden kan damarlarının durdurulmasıdır. Bu sayede hemanjiom çok daha kolay bir şekilde tedavi altına alınabilir. Yine hemanjiom tedavisinden birisi de, radyoterapidir. Cerrahi bir yöntem olmadan X ışınları sayesinde hemanjiom hücrelerinin yok edilmesi başarılı bir şekilde sağlanmaktadır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu