Hemanjiom Tedavisi ve Tedavi Yapan Hastaneleri

Hemanjiom Tedavisi ; çeşitli bölümlere ayrılmaktadır. Kan kaybının çok fazla olması nedeni ile cerrahi müdahale pek tercih edilmeyen hemanjon da lazer tedavisi oldukça başarılı sonuçlar vermektedir

Hemanjiom Hastalığı

Hemanjiom Nedir

Halk arasında diğer adıyla damar beni olarak da adlandırılan hemanjiom; süngerimsi bir yapıya sahip bir damar yumağı şeklindedir. Kanlı bir yapıya sahip olduğundan, cerrahi müdahalelerde hasta oldukça fazla kan kaybında bulunmaktadır. Yapısal olarak hemanjiom; bir mm büyüklüğünde olabildiği gibi yüzün ya da bacağın bütün kısmını kaplayabilecek bir tümör çeşididir.

Hemanjiom iki tipe ayrılmaktadır. Bunlar:

 • Benign; iyi huylu olanlar
 • Hemanjiorsarkom; kötü huylu olanlar

Damar Benleri Tedavisinde doktorlar tarafından kullanılacak yöntemleri belirlemede en önemli faktör hastalığın çeşididir.  Kendi arasında bölümlere ayrılmaktadır. Bunlar:

 • Cilt üzerinde oluşan damar benleri
 • Akciğerde oluşan damar benleri
 • Karaciğerde oluşan damar benleri
 • Beyinde oluşan damar benleri
 • Kolonda oluşan damar benleri
 • Böbrekte oluşan damar benleri

Hemanjiom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bazen ciddi kanamalara sebep olan ve vücudun yalnızca dış yüzeyinde değil iç organlarında da olabilen; hemanjiom tedavisinde kullanılan yöntemler; hastalığın düzeydeki yaygınlık şekline ve biçimsel görünüşüne ve iyi huylu ya da kötü huylu olmasına göre çeşitlik göstermektedir. Bunlara örnek olarak şunları verebiliriz:

Ameliyat

Ameliyatla doktorlar tarafından yapılan tedavi oldukça kanamalı olmaktadır. Hastanın kanamadan ölmesine bile neden olabilmektedir. Bu tür ameliyatlara ciddi düzeyde kan stok edilerek girmek gerekmektedir.

İlaç

Sklerozan denilen ve damar yakıcı bir ilacın doktorlar tarafından damara enjekte edilerek verilir.  Belirli seanslar halinde yapılan bu tedavi sonunda himerjom kısım zamanla büzülür ve yok olur.

Köpük Tedavisi

Damar beninin içine tıkanmayı sağlamak amacı ile skleroterapi ilaçları köpürtülerek verilmektedir. Uzun bir süreç almasına rağmen risk taşımayan bir tedavi şeklidir.

Lazer

Hemanjiom lazer tedavisi genel olarak cilt üzerinde bulunan damar benleri için tercih edilmektedir. 

 • Gül lekesi
 • Şarap Lekesi
 • Örümcek ağı

Denilen hemanjiom tiplerinde kullanılan bu yöntem lazer ışınlarının yüksek seviyede damar tümörünü tahrip etmesi şeklinde olmaktadır. Beş ile on beş seans arasında süren bu tedavi süreci risk taşımakatadır.

İ.R.C Tedavisi

Kızıl ötesi ışınlar yardımı ile damarda pıhtılaştırma oluşturmaya yarayan bir cihazla yapılan bir tedavi yöntemidir. Yüksek ışınlar damar yumağına uygulanır ve damarı pişirerek yok eder. Hastanın seviyesine göre bir ile üç seans arasında tedaviye cevap alınmaktadır.

Termokoagülasyon

Bir cm ve daha küçük olan hemanjiom tedavisinde kullanılır.  Uçları elektrik enerjısi ile ısınan metal çubuklar hasta yüzeye dokundurulur ve hasta kısımdaki kanın 90 ile 110 derece ısınarak pıhtılaşmasını sağlar. Kan Pıhtı haline döndüğünde hemanjiom yok olur. Genellikle tek seanslık tedavi şeklidir.

Karaciğerde Hemanjiom Tedavisi

Genel olarak yetişkin insanlarda ortaya çıkmakta olan Karaciğer hemanjiom tedavisi genel olarak cerrahi yöntem yardımıyla yapılmaktadır. İyi huylu olan karaciğer damar benlerinde ağrı ya da diğer damar veya organlara baskı yapmıyorsa takip altında tutmak yeterli olmaktadır.

Tedavi Merkezleri

Cerrahi, ilaçla ya da lazer ile konusunda uzman doktor kadrosu ile Ankara ve İstanbul’da bulunan pek çok tedavi merkezleri damar beni konusunda ağrısız ve hızlı ve tedavi yöntemleri uygulamaktadır. Cerrahi müdahale pek tercih edilmeyen damar benlerinde lazer tedavileri oldukça işe yaramaktadır.

İstanbul

Hemanjiom Tedavisi İstanbul Merkezleri hastalarına ağrısız ve kaliteli bir tedavi hizmeti sunmaktadır. İstanbul’da pek çok damar beni tedavisi uygulanan klinik ve merkezler bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak şunları verebiliriz:

Hemanjiom Tedavisi İstanbul Merkezleri  Adres
İdea Klinik      Zeytinlik Mahallesi. Yakut Sokak. No: 24 Kat:3 Bakırköy
Idea Klinik Bağdat Caddesi No:201 Akbank Çiftehavuzlar Şubesi Üstü / Kadıköy – İstanbul
İstanbul Bakırköy Medicine Arts  Yeşilyurt Mahallesi. Sipahioğlu Caddesi. No: 25/1 Bakırköy İstanbul
Oksipol Hiperbarik Oksijen Tedavisi Merkezi   Sahrayıcedit Mahallesi Derya Sokak No: 11/A Kadıköy
Üsküdar Acibadem Genetik Tani Ve Hücre Tedavi Merkezi  Altunizade Mahallesi Fahrettin Kerim Gökay Caddesi No:49  Üsküdar
İstanbul Mediport Nişantaşı (Şişli)  Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul

Ankara

Damar beni tedavisi konusunda uzman olan ve ANkarada bulunan tedavi merkezlerinden bir kaçını şu şekilde sıralayabiliriz:

Hemanjiom Tedavisi Ankara Merkezleri Adres
İdea Klinik Atatürk Bulvarı. No: 81/5 Kızılay Ankara
Ankara Hemajiom Tedavi Merkezi   Atatürk Bulvarı No:81/4 Türk Konut Yeter İş Hanı 06690 Kızılay Ankara
Başkent Üniversitesi Mareşal Fevzi Çakmak Cad. 10. Sok No:45  Bahçelievler / Ankara
Özel Fora Oksijen Tedavi Merkezi Ziyabey Cd. 1413. Sk. 4B/5 Balgat Çankaya Ankara

İzmir

Hemanjiom Tedavisi İzmir Merkezleri  
Özel Ege Şehir Hastanesi Gaziler Caddesi No:472 Yenişehir – İZMİR
Prof. Dr. Ufuk Birkay Cumhuriyet Bulvarı No: 135Adil Bey Apt. Kat 6 Daire: 11 Alsancak / İzmir
Özel Su Hospital  1397 sok no:1 Kahramanlar/izmir

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu