İnflamatuor Abdominal Aort Anevrizması Riskleri ve Tedavi Yolları

İnflamatuor Abdominal Aort Anevrizması son zamanlarda sıkça duyulan ve normal vaka ile kıyaslanan bir durumdur. Aslında yeni ortaya çıkan tanımın araştırmaların ürünü olduğu söylenebilir.

İnflamatuor Abdominal Aort Anevrizması Tanımı

İnflamatuor Abdominal Aort denildiğinde anlamamız gereken şey karın boşluğunda oluşan ana atardamarımız olan Aort çeperinde oluşabilecek bir iltihaplanmadır. Burada İnflamatuor tanımı tamamıyla iltihap veya iltihaplı olarak açılabilir. Bilindiği gibi son dönemlerde görülme sıklığı artış gösteren damar hastalıklarından birisi Aort genişlemesidir. Vakalarda kişiler farkında olmadan yıllar boyunca genişleyen bir damar yapısı ortaya çıkıyor.

Burada ise yine belirtileri ortada olmayan bir Abdominal Aort Anevrizması söz konusu olurken iltihaplanma işin içerisine giriyor. Gayet olası bir durum olarak çeşitli tedavilerden doğabilecek komplikasyon risklerinden olduğunu da söylemek gerekiyor. Net bir biçimde Anevrizma görülen damarların tedavisi için stent kullanılabileceğini söyleyebiliriz. Velhasıl İnflamatuor Abdominal Aort Anevrizması gelişiminin stent kaynaklı görülebilecek ameliyat sonrası komplikasyonları arasında olabileceğini de söylemek mümkündür.

Burada iltihaplanma araştırmalar neticesinde vücudun farklı bölgelerinde de oluşabiliyor. Bilim insanlarının ve tıp dünyasının her yeni keşfiyle iltihaplar, mikroplar, enzimler ve hücreler üzerine yeni şeyler öğreniliyor. İnflamatuor Abdominal Aort Anevrizması ne demek denildiğinde de iltihaplanmış Aort damarının karın bölgesinde olan bölümünün balonlaşmaya başladığını anlamamız mümkün hale geliyor.

İnflamatuor Abdominal Aort Anevrizma Riskleri

Anevrizma çeşitleri

Tabi ki her iltihaplanma vücudumuz için bir risk faktörü oluşturur. Hatta son dönemlerde Avrupa ülkelerinin yaptığı deneylerin sonuçları şaşırtıcı noktalara gelebiliyor. İnsan üzerinde geçerliliği henüz netleşmemiş olsa da %80 oranında bir benzerlik olduğuna kesin gözüyle bakılıyor. Fareler üzerinde yapılmış olan deneylerde iltihaplı Abdominal Aort Anevrizma görülen hastalarda diş eti iltihaplanmalarının yoğun biçimde görülebileceği belirtiliyor.

Çünkü farelere enjekte edilen P.gingivalis bakterisinin insanlarda diş eti iltihaplanmasına sebep olduğunu söylemek mümkün. Doğal olarak farelerde aort çeperinde anevrizma gözükmesi, damarın genişlemesi ve bunun iltihap ile sonuçlanması sonucu ortaya koyabiliyor.

Tabi ki burada İnflamatuor Abdominal Aort Anevrizması nedir sorusuna aort damarının çeperinde veya dış katmanının direncini zayıflatabilecek bir iltihaptan söz etmek bir o kadar mümkün. Yaşanan sorunun teşhisi için bilgisayarlı tomografi, ultrason gibi çok sayıda tetkik yapılmalı ve hem iltihap açısından hem de anevrizma açısından inceleme sürdürülmelidir.

İnflamatuor Abdominal Aort Anevrizması Tedavisi

İnflamatuor Abdominal Aort Anevrizması tedavisi denildiğinde ilk etapta iki farklı unsur düşünebilirsiniz. İltihabın temizlenmesi ya da anevrizma riskinin ortadan kaldırılması ana düşünceniz olabilir. Aslında genel anlamda Aort iltihabı olarak adlandırılan ve stent operasyonlarının ardından oluşabilecek bir komplikasyondan söz etmek daha doğru olacaktır.

Şu sıralar uygulanan yöntemlerle beraber komplikasyon riskinin en aşağıya çekildiği doğru. Yinede halen daha yüksek ihtimalli farklı reaksiyonlar görebildiğimiz durumlarla karşılaşıyoruz. Örnek olarak Abdominal Aort Anevrizması ameliyatı için uygulanacak olan stent operasyonundan sonraki süreci ele alalım. Burada stent uygulaması başarılı şekilde sonuçlandıktan sonra Aort üzerinde birçok farklı komplikasyon gelişebilir.

Stent operasyonu sonrası komplikasyon ihtimalleri  
Anevrizma içinde kaçak görülmesi %15-25
Stent Greftte İltihaplanma görülmesi %0,2-0,6
Gecikmiş kaçaklar görülmesi %30 (Uzun vadede)

Diğerlerine nazaran iltihaplanma görülme yüzdesi son derece düşük. Ancak İnflamatuor Abdominal Aort Anevrizması teşhisi konulma oranının belirgin bir parametresi yok. Yani Aort genişlemesi olan herkes için olası bir iltihaplanma söz konusu olabilir.

Bilhassa olası Aort rüptürü riski varsa bu durumun daha da önemli bir hal alacağı kesin. Çünkü bu tip çatlamalarda oluşabilecek hayati tehlikenin tetiklenebileceği aşikâr. Tıp literatüründe İnflammatory Abdominal Aort Anevrizması olarak karşınıza çıkabilecek bu durumun risk olgusunu doktorunuzun tetkikleri belirleyecektir

Her ihtimale karşı mevcut kontrollerinizi aksatmadan devam etmeniz tavsiye edilir. Bilhassa daha öncede 3 santimetreden daha büyük bir Aort genişlemesi için tanı konulduysa 6 ay aralıklarla görüntüleme testlerine girmeniz öneriliyor. Böylece olası bir iltihaplanma haricinde büyüme grafiği ile müdahale şansı kolaylaşacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu