Karaciğer Damar Tıkanıklığı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Karaciğer damarlarındakitıkanıklıkların tedavileri yapılmazsa; ince-kalın bağırsak, dalak, mide ve diğer. organlara da zarar veren kanser, siroz ve benzeri hastalıkların oluşumunda rol oynayacaktır. .

Karaciğer Damarlarının Tıkanması

Portal ven trombozu, halk arasında bilinen adıyla; karaciğer damarlarında oluşan tıkanıklıklar; nadir rastlanılan sağlık problemidir. Bağırsaktan karaciğere gelen, ince bağırsak kalın bağırsak ve dalak arasında kan alış verişinde bulunan damar sistemine portal damarı denilmektedir. Karaciğer damar tıkanıklığında genellikle ana neden kan pıhtılaşması olmaktadır. İnce bağırsakta bulunan besinlerin toplardamar sayesinde karaciğere taşınmaktadır. Bu toplardamarın içinde kan pıhtılaşmasına bağlı olarak oluşan tıkanma karaciğer damar tıkanıklığı olarak adlandırılmaktadır. Bu tıkanmaya etken olan farklı nedenler bulunmaktadır. Bazı durumlarda kan pıhtılaşmasına bağlı oluşan karaciğer damarlarının tıkanması; bazı durumlardaysa kanser ya da siroz gibi karaciğere bağlı olarak meydana gelen hastalıklarla beraber ortaya çıkabilmektedir.

Portal sistemde yanı karaciğer damarında olan tıkanıklık bağırsaklar yanında dalağı da etkilemektedir.

Sebepleri

Karaciğer damarlarında meydana gelen tıkanmanın ana nedeni kandaki pıhtılaşma ve dolaşımın rahat sağlanamaması olmasına rağmen daha farklı sebepleri de mevcuttur.

 • Yeni doğmuş olan bebeklerin göbeklerinde bağda oluşan enfeksiyon karaciğerlerinde damarların tıkanmasına neden olabilmektedir
 • Çocuk yaşlardaki apandist oluşumu
 • Hamilelik
 • Böbrek üstü, böbrek ve karaciğerlerde kanser hastalığı
 • Kanda bulunan alyuvarların fazla olması
 • Siroz hastaları

Belirtileri

Karaciğer damar tıkanıklığı da genelleme yapılırsa sinsi olarak ilerleyen ve birden ortaya çıkan bir sağlık sorunu olmaktadır. Çoğunlukla hastada tıkanıklığa ait herhangi bir belirti görülmeyebilir. Hastalık birden bire ortaya çıkar.

Karaciğer Damar Tıkanıklığı

Karaciğer damarlarının tıkanıklığının belirtileri şunlardır:

 • Karaciğer damarlarının tıkanması; portal damar sistemindeki kan basıncını arttırdığı için hastada yüksek tansiyon olur.
 • Hastada karın ağrısı olur.
 • Kan dolaşımındaki bozulmaya bağlı olarak karında sıvı birikir bu da karın bölgesinde şişlik oluşmasına neden olur.
 • Hastada mide bulanması, kusma olur.
 • Hipertansiyona bağlı olarak dalakta büyüme meydana gelir.
 • Karaciğer portal damar sisteminde meydana gelen tıkanıklık dolaşan kanın kalbe geri dönmesine mani olur. Bu da vücutta varislerin oluşmasına ya da mide kanalarının ortaya çıkmasına neden olur.

Tedavisi

Diğer damar tıkanıklıklarında olduğu gibi karaciğer damar tıkanıklıklarında da kullanılan direk ilaç bulunmamaktadır. Kanı sulandıran veya incelten ilaçlarla damarların tıkanıklığı tedavi edilmese de kan dolaşımını rahatlatmakta kanın basıncının damarlara olan baskısını veya tıkanıklık yüzünden dokuların ve damarın zarar görmesini engellemektedir. Anjiyo ile yapılan tedaviler; karaciğerde oluşan damar tıkanıklıklarında tercih edilen bir çözüm yöntemdir. Kısa sürede etkili bir tedavi sağlamaktadır.

İlaçla yapılan tedavi bilhassa kanama riski bulunan hastalar için uygun ya da yeterli olmamaktadır. Bu gibi durumlarda endovenöz lazer tedavisi en uygun olan çözümdür. Damar tıkanıklığına neden olan kan pıhtıları bu yöntemle eritilerek yok edilir. Hastalığın ilk aşamasında ilaç ve endovenöz lazer sistemi kesin çözüm olmaktadır.

Karaciğer damarlarında tıkanıklık olan hastaların tedavisinde izlenen yol;

 • Tedaviye başlamadan önce; damar tıkanıklığına neden olan etmen saptanır. Eğer damar tıkanıklığının nedeni başka bir hastalık ise bu hastalığın da tedavi edilmesi gerekmektedir.
 • Karaciğer damarlarının tıkanıklığının ana nedenlerinden biri kanda oluşan pıhtılaşmadır. Hem kan pıhtılaşmasını önleme amacı ile hem de kanın pıhtılaşmasına engel olmak amacıyla kanı sulandıran ve incelten ilaçlar verilir.
 • İlaç tedavisi olan hastada kanama başlamışsa o zaman direk olarak olaya müdahale edilir ve endovenöz lazer ile hastanın damarında pıhtılaşma nedeniyle meydana gelen tıkanıklık eritilerek yok edilir.
 • Damar tıkanıklığının tedavisi ve tıkanmış olan damarların açılması sabır ve zaman isteyen bir tedavi şekli olmaktadır. İlaç tedavisi tek başına sonuç vermediği durumlarda artık ek tedavi seçeneklerine ihtiyaç duyulmaktadır. İlaç tedavisinde tıkalı kalan damarda değişiklik olamadıysa; tıkanıklık büyüyorsa ve hastanın şikayetleri artmışsa o zaman sıra anjiyografiye gelmiştir. Karaciğer damarlarına yapılan anjiyografi müdahalelerinden biraz daha diğer anjiyografilerden farklı olmaktadır. Tıkalı olan damara girilerek damar açılır.
 • Hastanın damarlarında oluşan tıkanıklık eğer kronikleşmişse o zaman damara stent ile girilerek yerleştirilen balon şişirilir ve kan akımını hızlandırmak amacı ile damara bir koridor açılır. Kronik evrede kesin tedavi yöntemlerinden biridir.

Karaciğer damarlarının tıkanmasının iki evresi bulunmaktadır:

 • Akut karaciğer damarlarının tıkanma evresi
 • Kronik karaciğer damarlarının tıkanma evresi

Akut Evre

Pıhtılaşmanın yeni oluştuğu evredir. İlk zamanlar tedavinin amacı kanı sulandıran veya inceltici ilaçlarla olmaktadır. Bu ilaçlara örnek olarak;

 • Apixaban
 • Rivaroxaban
 • Warfarin
 • Heparin
 • Warfarin

Pıhtı nedeni ortaya çıkan kara ciğerlerde bulunan damarların tıkanıklığında tedbir alınmazsa, kandaki pıhtılaşmanın büyümesinin engellenmesi ve yok olmasını sağlayan antikogülan ( kanı sulandıran) ilaçlar kullanılarak tıkanıklığın tedavi edilmesinin yollarına gidilir.

İlaç tedavisine ek olarak kandaki pıhtılar endovenöz denilen ve kan damarları içinde bulunan pıhtıların eritilmesi tedavi de uygulanmaktadır. Ciddi olan tıkanıklıklarda tercih edilen bu yöntemde damarların içinde bulunan pıhtı tamamen eritilmekte.

Kronik Evre

Pıhtılaşan kanın damarlara yapışarak tıkaması sonucu bu tedaviye karar verilmektedir. Genellikle tıkanmaya bağlı olarak oluşan mide kanalarında, dalak büyümelerinde ya da kanın içinde sıvı oluşması semptomları artık kronik olan evredir. Bahsi geçen bu evre; stent denilen yöntemle balon takılıp şişirilmesi yoluyla yapılan yöntem tedavide tercih edilmektedir.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu