Karaciğer Damarlarının Görevleri ve Toplanmasının Tedavisi

Karaciğer damarları ana arter olarak bilinen damar yapılarını kapsar. Hatta bu sebeple karaciğer odaklı operasyonların hepsinde ciddi kan kaybı yaşanabilir.

Karaciğerin sindirim sistemi için ne kadar önemli olduğu aşikâr. Burada diğer sindirim sistemi organlarıyla bir bürün olarak çalışmasını sağlayan damarların önemi ise es geçilemez. 

Karaciğer Damarlarının Görevleri

karaciğer damarlarının yerleri

Karaciğer damarları arasında iki ana arter bulunmaktadır. Bu arterlerden geçen kan miktarının ise tüm vücuda yayılan kan miktarına yakın olduğu söylenebilir. Karaciğer ameliyatlarında kan kaybı riski oldukça yüksektir. Operasyon için öncelikle iki ana arter kapatılır ve suni olarak kan takviyesi ile dolaşım sekteye uğramadan devam eder. Karaciğer damarlarının görevi bu minvalde yalnızca güçlü bir dolaşım gibi görünür.

Ancak sindirim sisteminin kilit noktası olarak değerlendirebileceğimiz organın dalak ve pankreas ile bir bütün olarak düşünülmesi gerekir. Yine mide ile takım oyununun bir parçası gibi değerlendirmek mümkündür.

Hepatik Arter: Dalak ile Pankreas tarafından salgılanan hücreleri taşır

Portal Ven: Sindirilmiş besin hücreleri taşır

Kan akışını bir bütün olarak düşündüğümüzde karaciğer damarları üzerinden geçen oranın %75’e tekabül edeceğini söylemeliyiz. Çünkü aynı şekilde sindirim sisteminin tüm organlarını besleyen bir şebekeden söz edilebilir.

Öte yandan tüm vücuda yayılan oksijen yüklü temiz kanın bazı durumlarda aksamalarla belirli bir noktadan sonra ilerleyemediğini biliyoruz. Karaciğer damarlarında toplanma veya tıkanma oluşması bunun en önemli sebepleri arasındadır. Geçen temiz kanın %75’ini kapsayan ana arterler ile beraber daha ciddi sağlık sorunlarına dönüşebildiğini görebiliyoruz.  

Karaciğer Damarlarında Toplanma

Karaciğer damarlarında toplanma vakası için hemanjiom tanımı kullanılır. Halk arasında ise karaciğerde damar yumağı olarak bahsedildiğini söyleyebiliriz. Gerek karaciğer içerisinde gerekse karaciğerin çevresinde bulunan damarların yapısal anlamda bozuk bir formla birbirine dolanmasıyla oluşur. Damar toplanması veya yumağı olarak tanımlanmasının sebebi budur. Zamanla dolaşımı önleyecek kadar ciddi bir reaksiyona yol açabilir.

Bu gibi durumlarda uygulanacak tedavi için ciddi bir tetkik süreci başlar. Düzenli olarak yapılan testler ve görüntüleme aygıtlarının ardından Hemanjiom tedavisi için uygun adımlar atılır. Fakat bunun nedenleri araştırılmalı ve buna göre yaşamsal düzende değişiklikler yapılmalıdır.

Genel anlamda sağlıklı insanlarda bile 5 santimetre çapa kadar olan Hemanjiom vakalarına denk geliniyor. Bu durumda ise sağlıklı bir karaciğer gibi algılanabiliyor. Küçük bir damar yumağının büyük sorunlara yol açmayacağını söylemliyiz. Görüntüleme sistemleri geliştikçe bazı vakalara daha yakından bakabilme şansına sahip olduk. Kayıtlara geçen hastalarda 10 ile 20 santimetre arası büyüyen Hemanjiom oluşumlarına rastlanabildi.

Böylesine büyük bir kütlenin ise enzim geçişini ve kan dolaşımını doğrudan engelleyebilecek bir yapıda olduğunu söylemek istiyoruz. Tedavi edilebilir bir durum olmasına rağmen insanların çok büyük bir çoğunluğunda endişe olabiliyor. Çünkü genellikle anjiyo ile sonuç alınamadığı zaman damar tıkanıklıklarına yönelik alternatif çözümler üretiliyor. Karaciğerin bir kısmının alınması ise bunlardan birisidir.

Karaciğerde Damar Toplanmasının Tedavisi

Karaciğerde damar yumağı oluştuğunda doktorunuzun doğruluğunu defalarca kez tetkik ederek gözlemlemesi gerekiyor. Tamamıyla Hemanjiom teşhisi koyulduktan sonra tedavisi için çalışmalara başlanır. Burada karaciğerin bir kısmının alınması güçlü bir ihtimaldir. Eğer karaciğerin içerisindeki damar yapısında böyle bir dolaşma varsa ve arterler harici bir vakaysa uygulamaya geçilebilir.

Hemanjiom tedavisi mümkün olduğu için endişe etmemek gerekir. Damarların yıllar süren yıpranma payını, sağlıksız beslenmeyi, hareketsiz yaşamı ele aldığımızda bu tip durumlarla karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Ancak kadınların bu durumdan daha fazla şikâyetçi olduğu kanıtlanmıştır.

İstatistiki olarak menopoz dönemi veya gebelik sürecinde her 10 kadının 4’ü için Hemanjiom teşhisi konmaktadır. Damar toplanması için orta yaş en ideal süreçtir. 30 ile 50 yaş arasında olanların bu durumla daha fazla karşılaştıkları gözlemlenir.

Kadınlar ile erkekler arasında bir kıyas yapıldığında da gayet net bir sonuç ortaya çıkmaktadır. Kadınların karaciğerde damar yumağı oluşumu ile ilgili istatistiği %10 seviyesindedir. 30-50 yaş, hamilelik veya menopoz ise bu riski kat ve kat arttırmaktadır.

Erkeklerde karaciğer damarlarında toplanma riski ise %3 seviyesindedir. Kadınların bu denli yüksek bir oranla maruz kalmasının östrojen ile direkt bağlantısı vardır. Zira erkek hastalara düzenli olarak östrojen hormonu verildiğinde bariz bir artışın gözlemlendiğini söylemek gerekiyor.

Karaciğerde damar toplanması tedavi edilebilir bir rahatsızlık olarak görülür. Uygulanan tedavi için damarların açılması söz konusu değilse karaciğerin bir kısmı alınır. Alınan karaciğer parçası çoğunlukla %20-25’lik bir kısmı oluşturur. Kısa süre sonra kişinin karaciğeri kendi kendini yenileyerek tamamlanır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu