Karaciğerde Damar Yumağı, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğerde meydana gelen damar yumağı nasıl bir rahatsızlıktır, belirtileri nelerdir, hangi nedenlerle meydana gelir, tehlikeli bir hastalık mıdır, hangi tedavi yöntemleriyle tedavi edilir hakkında makale.

Karaciğerde Damar Yumağı

Tıbbi adı hemanjiom olan damar yumağı hastalığı hem cilt yüzeyinde hem de iç organlarda meydana gelebilen bir hastalıktır. Vücudun iç organlarından olan karaciğer ise damar yumağı oluşan birinci sıradaki organdır. Oldukça sık görülen bir yumuşak doku tümörü olan damar yumakları normal şartlar altında iyi huylu oldukları için herhangi bir sağlık problemine yol açmazlar. Karaciğerden diğer organlara yayılma ihtimalleri olmasa da karaciğerde bir tane oluşabileceği gibi birkaç tane de aynı anda meydana gelebilir.

Neden meydana geldikleri konusunda tıbbi bir kesinlik bulunmamaktadır. Aynı şekilde neden ve nasıl büyüyüp genişlemeye devam ettikleri konusunda da yeterli ve kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Çoğunlukla hiçbir büyüme ve  belirti göstermeden kalırlar ve çoğu kişi hayatları boyunca  hemanjiomları olduğunu bilmeden yaşarlar.

Toplumun yüzde iki ile dördü arasında görülen bir durumdur. Kadınlarda erkeklere oranla üç kat daha fazla görülmektedir. Damar yumaklarının yüzde yirmisi çoklu damar yumağı olarak meydana gelir.

Damar yumakları genellikle üç ile dört santimetre çapında olurlar ve herhangi bir belirti göstermezler. Sağlık açısından herhangi bir risk oluşturmazlar. Fakat bu durum eğer yumak büyümeye ve genişlemeye başlarsa tersine döner. Genişleyen damar yumaklarının neden olduğu sağlık riskleri şunlardır:

  1. Yakın Organ ve Dokulara Baskı: Büyüyüp genişledikçe etraflarında bulunan doku ve organları sıkıştırarak baskı yapmaya başlamaları kişilerde  karın ağrısına, bulantı ve kusmalara neden olabilir.
  2. Kanama Riski: Genişledikçe kanama riskleri fazlalaşır. Bu riski oldukça nadir görülse de kanama hayat kaybıyla neticelenebilen çok ciddi bir durum olduğu için oldukça büyük bir tehlikedir.

Karaciğerde Damar Yumağı Belirtileri

Normal şartlar altında damar yumakları hiçbir belirti meydana getirmeden meydana gelip büyüyebilirler. Yıllar boyunca hiçbir belirti göstermeden gelişip büyümeye devam etseler bile bu durum devam edebilir. Bu nedenle teşhisleri büyük çoğunlukla başka hastalıklarla ilgili muayene yapılırken rastlantısal olarak gerçekleşir.

Fakat normal boyutlarını aşıp büyümeye devam edenleri dev hemanjiom olarak adlandırılan bir durum oluştururlar. Bu hemanjiomun çapının beş santimetreden fazla olması demektir. Bu durumda bir takım belirtiler görülebilir. Bunlar:

  • Karın bölgesinde meydana gelen ağrı
  • Karın bölgesinde  hissedilen şişlik ya da kitle
  • Büyüyüp devleştiği için yakın organlara  baskı neticesi oluşan belirtiler
  • Bulantı ve kusma
  • İştah kaybı

Bu belirtiler arasında hastalarca en sık ve yaygın olarak deneyimlenen belirti karnın sağ üst tarafında hissedilen ağrıdır. Bu ağrı aniden başlar ve oldukça şiddetli bir şekilde hissedilir. Bu ağrının deneyimlenme sıklığı ve şiddeti giderek artabilir. Bu nedenle çok güçlü bir şekilde hissedilen ağrı olduğu için tedaviye başlanmasının en yaygın sebebidir.

Karaciğerde Damar Yumağı Tedavisi

Büyüyüp genişlemeye devam ederlerse yırtılıp kanamaya neden olabilecekleri, bu durumda çok riskli bir durum olduğu için tedaviye  ihtiyaç duyabilirler. Tedavinin nasıl olması konusunda ise belirlenmiş ve standart haline gelmiş bir tedavi prosedürü bulunmamaktadır. Değişik sürelerde ve değişik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Radyolojik görüntüleme yöntemleriyle tedaviye ve nasıl tedavi edileceğine karar verilir. Bu yöntemler:

  • Cerrahi tedavi: Bu tedavi türü gözlem altında olan damar yumağının büyüdüğü tespit edilirse tercih edilen bir yöntemdir. Aynı zamanda hastalarda deneyimlenen karın ağrısı gibi belirtilerin şiddeti artarsa uygulanır. Uygulanması açısından birkaç farklı ameliyat metodu vardır. Yoğun kan kaybına neden olabilen bir ameliyat olduğu için buna uygun tedbirler alınarak gerçekleştirilir.
  • Radyoterapi: Radyoterapi tedavisi hastalığı tedavi etmeden daha çok hemanjiomun yakın doku ve organlara yayılıp genişlemesini engellemek için kullanılan bir tedavidir.
  • Steroid tedavisi: Steroid ilaçlarının kullanımı damar yumağının boyutunu küçültebildiği için kullanılan diğer bir tedavi yöntemidir. Kısa dönemde küçülme sağlayan bu tedavinin uzun dönemli etkileri ise henüz net olarak ortaya konmamıştır.

Bunların dışında deve dikeni kürü, maydanoz ve limon kürü bir takım bitkisel tedavi yöntemleri toplumda bilinip kullanılsa da bu tür bir tedavi şeklinin kesin sonuç vermeyeceği bilinmeli, faydaları bilimsel olarak tespit edilmediği için mutlaka öncelikle diğer tedavi yöntemleri düşünülmelidir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu