Karında Damar Atması Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Karında damar atması bazen hamilelik, aşırı zayıflık gibi basit durumlara bağlıyken; bazen de aort anevrizması gibi ciddi ve büyük risk taşıyan sağlık probleminden kaynaklanabilmektedir

Karında Damar Atması

Karında damar atması bilhassa hamilelik dönemlerinde bayanlarda oldukça sık rastlanan bir durumdur. Hamilelik sürecinde kadınlarda; baş dönmesi ve mide bulantısının yanı sıra damar atması olmaktadır. Damar atması veya diğer bir adıyla damar seğirmesi hamilelik bulgularından biri olmaktadır. Bunun yanı sıra; hamile olmayan insanlarda da rastlanılan bir durum olan karında damar atmasına zayıf olan insanlarda da rastlanılmaktadır.

Karın damar atmasının basit nedenleri olabileceği gibi ciddi hatta erken fark edilmediği zamanlarda ölümle sonuçlanabilecek damar hastalıkları belirtisi de olabilmektedir. Abdominal aort anevrizması buna örnek verilebilmektedir.

Abdominal aort anevrizması; ilk aşamada fark edildiğinde tehlikeli olmamaktadır.  Pek belirti vermeyen bu hastalık; farklı bir amaçla tesadüfen çekilen bir ultrason sonucu tesadüfen ortaya çıkabilmektedir. Karında bulunan aort damarının aşırı şişmesi sonucu nabız atışı gibi bir atım alınır. Bu damar aşırı baskı ve gerginliğe dayanamayarak yırtılabilir. Hemen müdahale edilmediği durumlarda ölüm riski yüzde atmışı geçmektedir. Hasta eğer fazla kilolu değilse bu hastalığı kendi kendine de fark edebilir. Sırtı üstü yatağına yattığı zaman karın bölgesinden kalp atışına benzeyen bir atım alıyor,  ve bunun yanında da sırtında, göğsünde ağrı hissediyorsa bu atımları ciddiye alması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda hastanın zaman vakti kaybetmeden bir doktor kontrolünden geçmesi ve gereken tetkikleri yaptırması gerekmektedir.

Nedenleri

Karın damar atmasının pek çok nedeni olabilmektedir. Bazen basit bir gaz sancısı buna neden olabileceği gibi, bazen hamilelik gibi mutlu bir olayın, bazen de geç fark edildiğinde abdominal aort anevrizması gibi öldürücü olabilen bir hastalığın sebebi olabilmektedir. Bu yüzden karın damar atmasının yanında farklı semptomlar da varsa mutlaka bir doktor gözetiminde bulunmak gerekmektedir.  Karında damar atması nedenlerinin, ve hastalığın kaynağının bulunması; tedavi açısından büyük önem taşımaktadır. Eğer damar atmasının nedeni zayıflık veya hamilelik ise her hangi bir şey yapmaya gerek olmamaktadır. Fakat aort damarı ile ilgili bir sorundan kaynaklanıyorsa bu durumdan kaybedilen her saniye büyük önem taşımaktadır.

 • Bilhassa zayıf olan insanlarda; vücutta kanı taşımakla görevli bulunan aort damarını nabız atışı gibi karın bölgesinden hissetmek mümkün olabilmektedir. Kan pompalaması sırasında karından nabız atışı gibi alımlar alınıyorsa ve bunun yanında başka şikayetler yoksa bu durum korkulacak bir sorun olmamaktadır.
 • Trafik kazaları
 • Travmalar
 • Hareketsiz bir hayat felsefesi olan insanlarda karında damar atması hissedilmektedir. Bu düzensiz ve tembel bir hayat sürenlerde daha sık rastlanılan bir durum oluşturmaktadır. Hareket ve spor yapılması halinde karın seyirmesi kesilir.
 • Bağırsakta oluşan gaz ve bu gazın dışarı atılmak için mücadelesi çoğu zaman karında damar atması şeklinde algılanabilmektedir.
 • Karna sert bir darbe alınması
 • Karnında oluşan kas zedelenmeleri veya çeşitli nedenlerden oluşan hasarlar
 • Yaşanılan ruhsal sorunlar ve psikolojik dengesizlik
 • Hamilelik devresi
 • Abdominal Aort Anevrizması karında damar atması şeklinde algılanabilmektedir.

Belirtileri

Karnın bölgesinde bulunan damarlardan kalp atışı gibi atım alınması pek çok kişi için merak ve endişe konusu olmaktadır. Karında damar atımı bilhassa zayıf olan kişilerde ve hamilerde normal kabul edilir. Fakat bu damar atmasının yanında farklı başka şikayetler de varsa o zaman artık meraklanabilir hatta endişe duyabilirsiniz. Bu durum artık farklı bir hastalığın nedeni olabilmektedir. Karında damar atması eğer basit bir neden kaynaklanmıyorsa; bir hastalık belirtisi ise o zaman kaybedilen her saniye önemli olabilmektedir. Bu yüzden hastanın kendi vücudunu tanıması ve sessizce ilerleyen bir hastalık karşısında görünen belirtileri saptayarak, gerekli olan tedaviye erken başlaması  konusunda bilinçli olması gerekmektedir.

 • Nabız atımı dışında karın bölgesinde şiddetli bir ağrının olması abdomina aort anevrizması belirtisi olabilmektedir.
 • Karında hassasiyet hissedilmesi
 • Karın bölgesinde şişkinlik oluşumu
 • Göğüslerde şiddetli ağrı oluşumu
 • Sırt bölgesinde şiddetli ağrı oluşumu

Tedavisi

Karın bölgesinde hissedilen damar atımı bazı durumlarda abdominal aort anevrizmasına bağlı olarak oluşabilmektedir.  Eğer anevrizma küçük ve yavaş ilerliyorsa tedavisi kolaydır. Bu gibi durumlarda aort damarının patlama riski de az olmaktadır. Fakat anevrizma büyük ve hızlı ilerliyorsa acil müdahale edilmesi gerekmektedir. Aort damarının patlama riski söz konusu olabilmektedir. Bu tür durumlarda acil olarak hastaya cerrahi müdahale yapılıp damara patlamadan müdahale edilmesi gerekmektedir. Anevrizma durumu söz konusu olduğunda tedavide değişik seçenekler mevcut olmaktadır. Tedavi seçenekleri anevrizmanın boyutuna ve ne hızla büyüdüğüne bağlı olarak değişmektedir.

Karında Damar Atması

 

Eğer karındaki damar atması aort anevrizmasından kaynaklanıyorsa hastanın tedavide rolü büyüktür. Stresten uzaklaşmalı, yediklerine dikkat etmeli, alkol ve sigara gibi alışkanlıklardan uzak durmalıdır. Yüksek tansiyon hastalarının riski daha fazla olduğundan; tansiyonlarını sürekli kontrol altında tutmaları tedavide önemli bir ayrıntı olmaktadır. Vücutlarındaki kolesterol oranını da dengelemeleri önemli bir ayrıntı olmaktadır. Karın bölgesinde damar atımı alan hastaların beslenme düzenleri konusunda titiz davranmaları gerekmektedir.

Karında damar atması aort anevrizmasına bağlı oluşmaktaysa hastanın durumu kontrol altında tutulmalıdır. Bu gibi durumlarda muhtemelen ameliyat tedavide çözüm olacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu