Kılcal Damar Çatlamasının Oluşum Sebepleri ve Tedavisi

Kılcal damar çatlamasının nedeni araştırıldığında birçok farklı etken öne çıkıyor. Genelde hassas cilt yapıları bunun en basit örneğidir. Estetik olmayan görüntü nedeni ile tedavi önem kazanıyor.

Kılcal damar çatlamaları ile başlayan dermatolojik sorunların yoğun olarak yaşandığına şahit oluyoruz. Bu noktada hayatımızı olumsuz etkileyecek bir risk faktörü olup olmadığını hep birlikte inceleyeceğiz.

Kılcal Damar Çatlamasının Nedenleri

Kılcal Damar Görünümü

Kılcal damar çatlaması ile beraber estetik olmayan bir görünüm oluşabilir. Burada ilk akla gelen kısım yüzümüz olacaktır. Fakat bacaklarda, ayaklarda, kollarda veya beyin ve göz gibi iç organlarımızda aynı durumlar karşılaşılabilir. Milimetre ile ölçümlenecek kadar minimal olan damar yapılarının son derece narin olduğundan şüphe yok.

Bu doğrultuda kılcal damarın çatlamasına neden olan faktörler değişken olabiliyor. Cilt tipine bağlı olarak gerçekleşen çatlamanın güneş ışınları, radyasyon gibi zararlı ışınlar, çevresel faktörlerden oluşabilme ihtimali var. Kullanılan ilaçlar veya kortizon tedavilerinde de sıkça bu sorun görülebiliyor. En çok rastlanan sebebin genetik olarak adlandırıldığını söylemek gerek. Ailesinde kılcal damar çatlaması sık görülen bireylerin diğerlerine göre daha büyük risk altında olduğu kesinleşmiştir.

Sebepler bu kadar yoğun olabileceği için mutlak suretle doktorunuza başvurmanız gerekir.

  • Gül Hastalığı
  • Güneş Işınları
  • Radyasyon Işınları
  • Genetik Sorunlar
  • Varis
  • Hassas Cilt Yapısı
  • Kortizon
  • Hareketsizlik veya Aşırı Hareketlilik

Nedenlerine bağlı olarak size özel bir tedavi unsuru tercih edilebilir. Eğer dermatolojik bir sorun varsa buna uygun bir ilaç kullanılır. Sorun genetik veya hareketsizlik ise yaşam tarzınızla ilgili düzenlemeler önerilir.

Kılcal Damar Çatlaması Belirtileri

Kılcal damar çatlaması için farklı belirtiler gözlenebilir. Beyin gibi organlarda da damar çatlamaları ciddi durumlar yaratabilmiştir. Fakat burada kılcal damarların çatlamasının belirtileri gözlemlenemediği için problemler devam etmiştir. Oysa yüzde, elde, kolda veya ayaklarda görülecek olan kılcal damar varisleri doğrudan fark edilebilecek ölçüttedir.

Çünkü damar yapısının çatlamasıyla beraber kanama başlar. Bu kanama damarın yapısının ufak olmasından ötürü çok az miktarda olacaktır. Ancak kanamanın olduğu bölgede pigment farklılıklarını oluşturabilecek kadar yoğun bir pıhtılaşma yaratabilir. Pıhtılaşma ile beraber damarın bulunduğu ve çatlamanın olduğu bölge net bir biçimde kırmızı rengini belli eder. Yani sarı renk olan benzimizde lokal olarak kırmızılıklar oluşur.

Tabi ki kırmızının haricinde mora çalan bir renge doğru ilerleyen kılcal damar çatlakları görülmüştür. Nedenleri araştırıldığında farklı noktaların karşımıza çıktığını görmekteyiz. Bu sebeple belirtiler gözlemlendiği an doktora başvurmak gerekir. Kılcal damarların mavi, yeşil, kırmızı veya mor renkte görünebileceği unutulmamalıdır. Burada cilt tipinin, cilt renginin ve oluşan çatlamaların neden olduğunun ciddi anlamda önemi büyüktür.

Hamilelik döneminde kılcal damarlarda çatlama olasılığının artış göstermesi mevcut hormon yapısının değişimiyle ilişkilidir. Buna ek olarak memede kılcal damar çatlaması gibi durumların hamilelik esnasında oluşmasıyla beraber toplardamarlarda başlayan büzüşmenin doğum sonrasında da devam etme olasılığı çok yüksektir. Aynı şey rahimde oluşan kılcal damarların deformasyonu için geçerlidir.

Fakat hamilelik haricinde bir süreci ele aldığımızda göğüslerde kılcal damar çatlaması için varis başlangıcı teşhisi konulabilir. Bu durum kontrol altına alınabilir ve erken teşhis için bir sinyal anlamı taşıyabilir.

Kılcal Damar Çatlamasının Yol Açtığı Hastalıklar

Kılcal damar çatlamalarında neden ve sonuç birbirinden bağımsız olabilir. Bazılarında kullanılan ilaçların yan etkisi olarak gözlemlendiği için lokal olarak bu sorun ortaya çıkar. Çok uzun periyotlarda ayakta ve hareketli çalışan insanlar veya çok fazla oturarak çalışan insanlarda da sık sık gördüğümüz bir durumdur.

Fakat halk arasında tahmin edildiği gibi kılcal damar çatlaması tedavi edilmek zorunda olan bir rahatsızlık değildir. Hatta yüzde veya görünen bir bölgede olan kılcal damar çatlaklarında mevcut çatlamaları renk değişiminden anlamak mümkündür. Tüm bunların estetik görünüm ile alakalı olup tedavi gerektirdiğine emin olabilirsiniz.

   
Kılcal Damar Çatlamaları Tedavi Edilmeyebilir
Kılcal Damar Varisleri Tedavi Edilmelidir
Varis Tedavi Edilmelidir

Kılcal damar çatlamaları küçük ve son derece normal bir vaka olarak saptanır. Estetik kusuru ayrı tutarsak tedavisi zorunlu değildir.

Ancak kılcal damar varisi denilen ve damarların tamamıyla büzüşerek üst deriye doğru baskı uyguladığı durumlar gözlemlenebilir. Genelde varis ile birlikte görülen bu durumun atardamarlar ve kılcal damarlar üzerinde etkisi olduğunu görebilirsiniz. Böyle durumlarda mutlak suretle tedavi gerekir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu