Kılcal Damar Çatlaması Nasıl Tedavi Edilir?

Kılcal damar çatlamaları bacak, yüz, kalça, ense gibi bölgelerde sık sık gözlemlenebilir. Tedavi yöntemleri ise 20 yıldır geliştirilmeye devam ediliyor.

Kılcal damar çatlamaları tedavi edilebilir bir vakadır. Varis ile kıyaslandığında da çok daha ufak çaplı olduğundan önemsenmediği görülebiliyor.

Kılcal Damar Çatlaması Tedavi Yöntemleri

Kılca Damar Çatlakları için Tedaviler

Kılcal damar çatlaması ciddi sorunlara yol açabilecek bir durumdur. Fakat insanların büyük çoğunluğu bunun farkında dahi değildir. Hatta birçok kişinin oluşan çatlakları görmesine rağmen estetik kusur dışında müdahale ettirmek gibi bir düşüncesi yoktur. Burada doktorların sağladığı bir rahatlığın söz konusu olduğunu düşünüyoruz.

Keza doktorların incelemeleriyle birlikte kılcal damar çatlamaları tedavisi zorunlu değil gibi lanse edilmiştir. Burada mikronluk ölçüde binlerce damarın dahi çatlamasında bir problem olmayacağı kanısı doğmuştur. Beyin, göz veya farklı organlar için geçerli olmasa da ayak, bacak ve yüz için estetik sorunun daha ağır bastığı ortadadır. Yinede kılcal damar çatlaması tedavisinin lazer ile rahatlıkla yapılabileceğini söylemeliyiz.

  • Lazer Tedavisi
  • Skleroterapi(İğne) Tedavisi
  • Radyo Frekans Tedavisi
  • Köpük Tedavisi
  • Bitkisel Tedavi

Burada kılcal damarlara lazer tedavisi uygulanarak çatlama oluşmuş ve pıhtılaşarak büzüşmüş damar yapılarının ortadan kaldırılması en kolayıdır. Maliyet açısından düşünüldüğünde ise diğerlerine yönelim gözlemlenebilir. İğne tedavisi olan Skleroterapi uygun olan hastalar için tercih edilebiliyor. Daha az maliyetli olmasına karşın daha uzun bir süreci kapsıyor.

Eğer radyo frekans tedavisini seçerseniz yine lazer gibi acısız ve ağrısız olarak tıkanmış, çatlamış ve büzüşmüş kılcal damarlardan kurtulabilirsiniz. Köpük tedavisi olarak adlandırılan sistemin Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde varis tedavisinde sık kullanıldığı biliniyor. Ancak kılcal damar varisleri için diğer metotlar daha fazla revaçtadır. Bitkisel tedaviyle kılcal damar çatlamasının iyileşmesi ise çok uzun bir periyotta belirli bir oranda mümkün olabilir. Ancak asıl tedavi seçeneklerinin diğerleri olduğunu unutmamalı, doktorunuza mutlaka başvurmalısınız.

Kılcal Damar Çatlamasında Tedavi Sonrası

Kılcal damar çatlamasında tedavi seansları hastadan hastaya değişebiliyor. Seans üzerinden yapılan tedavilerde bazıları için 2 seans bile olumlu sonuçları görmek için yeterli oluyor. Ancak bazılarında bu seans sayısının 6 olduğunu ve haftalarca süren bir operasyon olacağını belirtmek gerekiyor. Günümüzde hemen herkesin çatlamış kılcal damarları lazer ile tedavi edilir.

Burada hızlı bir iyileşme süresi, yalnızca ufak çaplı ve geçici bir morarma etkisi olmasıyla beraber tercih edilebilirliği artmaktadır. Buz kompresi uygulandığında bu etkilerin daha da azalacağını söyleyebiliriz. Bazı kişiler için yüzde bulunan kılcal damar çatlamalarına buz kompresi ile çözüm bulunabiliyor. Ancak bunu düzenli olarak uygulamak damar sağlığı açısından çok olumlu etkiler bırakmıyor.

Tedavi Türü Acı Hissi Ağrı Hissi İyileşme Süreci
Lazer Tedavisi Acı Hissedilmez Ağrı Hissedilmez 2-6 Hafta
Skleroterapi Acı Hissedilmez Ağrı Hissedilebilir Aylarca Sürebilir
Radyo Frekans Tedavisi Acı Hissedilmez Ağrı Hissedilmez 1-6 Hafta

Yine de tedavi uygulandıktan sonra kesin olarak bu sorundan kurtulacağınızdan emin olabilirsiniz. Tabi ki her tedavi türünün kendisine göre farklı bir handikap oluşturduğu ortada. Fakat fiyat dışında lazerle kılcal damar çatlamasının tedavisinin hiçbir yan etkisinden söz edilemiyor.

 Kılcal Damar Çatlaması Tedavi Fiyatları

Kılcal damar çatlamasında tedavi fiyatları Adana gibi büyük şehirlerde daha cüzi miktarlarla karşımıza çıkabiliyor. Burada büyük illerin önemli bir fiyat yelpazesi sağladığını söyleyelim. Daha küçük şehirlerden İzmir veya İstanbul’a gelinerek tedavi olmanın amacı da budur. Üstelik daha uzman veya profesyonel bir doktor ve hastane bulunabilir.

Lazer ile kılcal damar tedavi edilir ve istenilen sonuç alınamazsa diğer tedavi seansları uygulanabilir. Burada temel mantık hastanın varis başlangıcı olarak adlandırılan kılcal damar büzüşmelerini ortadan kaldırmaktır. Tabi ki insanların bitkisel tedavi uzmanı İbrahim Saraçoğlu gibi önemli kişilerin önerilerini dikkate alması normaldir.

Bitkisel tariflerin belirgin hastalıklar için önemli etkiler yaratabilmesi mümkündür. Her karışım veya her kür bu noktada başarılı olacak diye bir algı yoktur. Aynı zamanda ciltteki morarmaların ve renk değişimlerinin giderilmesi için sürekli olarak bitkisel karışımlar kullanılması tavsiye edilmez.

Kılcal damar çatlaması tedavisinin fiyatları 2018 yılında da farklılık göstermektedir. Devlet hastaneleri, özel klinikler, özel hastaneler ve doktorlar için farklı fiyat politikaları uygulanmaktadır. Tedavi için 500 TL ile başlayan ve 8.000 TL’ye çıkan bir fiyat yelpazesi vardır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu