Kılcal Damar Genişlemesi Nedir, Neden Olur ve Tedavisi Nedir?

Varis başta olmak üzere vücudun farklı bölgelerinde birçok hastalığın tetikleyicisi olan kılcal damar genişlemesi, erken önlem alınarak tedavi uygulanmadığı takdirde bireyin yaşam kalitesini etkiler.

Kılcal Damar Genişlemesi 

 Dolaşım sisteminin temel yapı taşı olan atardamar ve toplardamarlar arasındaki koordinasyonu sağlayan kılcal damarların birçok farklı nedenden ötürü genişlemesi ile oluşan problemin en basit ifadeyle; kılcal damar genişlemesi olarak adlandırılması mümkündür.

Tıbbi ismi vazodilatasyon olan damar genişlemesi; ayak bölgesinde ortaya çıktığı takdirde varis hastalığına sebep olurken yüz bölgesinde ortaya çıktığında ise bireyin estetik görüntüsü üzerinde olumsuz bir etkiye sebep olacaktır.

Varis hastalığına toplardamarların mı yoksa kılcal damarların mı sebep olduğu noktasında bir fikir ayrılığı mevcuttur. Yapılan incelemeler neticesinde kesin bir yargıya varılamamışsa da şu an için her iki damarın da etkili olduğunu düşünülmektedir.

Burada unutulmaması gereken; hastalığın ayak ve yüz bölgesinin dışında vücudun herhangi bir noktasında ortaya çıkabilme olasılığının olduğudur. Örneğin; varis hastalığı ile ayak bölgesi birbirini çağrıştırsa da karaciğerde de varis görülmesi ihtimali mevcuttur. Bu hastalık da karaciğer varisi olarak ifade edilir. 

Damarların yapısındaki bozulmaların hastalık üzerinde bir hayli etkili olduğu dikkate alınırsa, yaş faktörü ile birlikte hastalığın görülme riskinin de arttığının farkına şüphesiz varılacaktır. 

Buna ek olarak; fizyolojik yapısı gereği damarlarında deformasyon olan bireylerin de risk grubuna dahil edildiğini belirtmek gerekir.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda hastalığın yeni ve detaylı bir tanımını yapmak mümkün olacaktır.

Kılcal damar genişlemesi; herhangi bir cinsiyet ayrımı yapmaksızın ortaya çıkan, vücudun herhangi bir bölgesinde etkili olabilen, erken önlem alınmadığı takdirde deyim yerindeyse bireyin başını bir hayli ağrıtan ve yaş faktörü ile ilintili olarak artış gösteren bir hastalıktır.

 Hastalıkla ilgili belki de en önemli noktalardan bir tanesi de; damar tıkanıklığının bir alternatifi olarak kullanıldığıdır. Diğer bir ifadeyle; damar tıkanıklığı hastalığıyla karşı karşıya kalan bireylerde uygulanan tedavinin temel hedefi damarların genişletilmesidir. 

Doğru bir tedavi uygulanması sonucunda ortaya çıkan genişleme, birey için aşağıda sıralanan faydaları sağlayacaktır:

  • Özellikle yüksek tansiyonu olan bireylerde kan basıncının yani tansiyonun azalmasını sağlayacak böylelikle vücudun dolaşım sistemine büyük bir rahatlık getirecektir.
  • Kas ve iskelet sisteminin onarımını tetikleyerek yapısını kuvvetlendirir.
  • Dolaşım dolayısıyla hızlanan besin maddesi ve oksijen iletimi vücut fonksiyonlarının işlevselliklerini arttırır.

Genişlemenin olağan dışı boyutlara ulaşması neticesinde ise bir hastalık olarak bireyin karşısına çıkacağı kesinlikle unutulmaması gereken bir realitedir. 

Kılcal Damar Genişlemesi Nedenleri

 Hastalığı tetikleyen birçok temele ve yanal faktör olmasının tedavi sürecini zorlaştırıcı etki yaptığı bir gerçektir. Fakat doğru noktalar üzerinde durulduğu takdirde hastalığı oluşturan nedenlerin temelinde damar yapısını bozucu etki yapan faktörlerin yattığı görülür. 

Hastalığın temel nedeni olan ilaç etkisine bu aşamada ayrı bir parantez açmak gerekir. Büyük ölçüde kardiyolojik problemler yaşayan bireylerin kullandığı ve yapısında nitrogliserin içeren ilaçlar damar genişlemesinin bir numaralı nedeni olarak karşımıza çıkar. 

 Buna ek olarak hastalığın nedeni olabilecek faktörleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Yoğun iş temposunun getirdiği fiziksel ağırlık.
  • Menopoz ya da hamilelik döneminde meydana gelen hormonal değişimler.
  • Uyuşturucu ya da alkol bağımlılığı.

Kılcal Damar Genişlemesinin Bitkisel Çözümü

Gelişen teknolojinin ilaç sektörü üzerindeki etkisi her geçen gün artıyor olmasına rağmen hastalıkların tedavisinde bitkisel çözüm yöntemlerinin göz ardı edilmesi mümkün değildir.

Hastalığın tedavisinde kullanılan bitkisel kürlerden en önemlilerinden biri marul ve su karışımı ile hazırlanan karışımdır. 2 su bardağı miktarında su ve bir tane marul ile hazırlanan karışım basit ve etkili bir bitkisel yöntem olarak karşımıza çıkar.

Orta ölçüde ya da kısıt ateşte yaklaşık yarım saat kadar kaynatılan marul daha sonra süzgeç yardımıyla süzülür ve bir süre bekletildikten sonra problemin olduğu noktaya sürülür. Günde iki ya da üç kez kullanılabilen bu karışım ile bir hafta gibi kısa bir süre içerisinde olumlu etkiler görülür.

Buna ek olarak; bireyin C ve F vitamini yönünden besinleri tüketmesi de tedavi sürecinin işleyişine olumlu yönde katkıda bulunacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu