Kılcal Damar Kanamasını Durdurma Yolları ve Tedavi Şekilleri

Kılcal damar kanamaları vücudun hemen her noktasında görülebilir. Genel anlamda da bacaklarda, kolda, yüzde ve burunda sık sık gözlemlenebilir.

Kılcal damar kanaması önemsenmeyecek kadar ufak damar boyutlarından dolayı ciddiye alınmayabilir. Fakat vücudumuzun her noktasında görülen bu damarların ciddi sorunlara yol açabileceği saptanmıştır.

Kılcal Damar Kanamasının Nedenleri

Kılcal Damar Kanamalarının Oluşum Sebepleri

Kılcal damar çatlaması kanaması neden olan faktöre bağlı olarak değerlendirilebileceği gibi nerede olduğuna bağlı olarak değerlendirilebilir. Genelde belirli kısımlarda çok sık gözlemlendiği için direkt olarak bu şekilde tanımlandıklarına bile şahit olabiliriz. Mesela bacaklarda kılcal damar kanaması ve varis birbiriyle tamamıyla bağlantılı vakalar haline gelmiştir.

Vücudumuzun çoğu bölgesinde kılcal damarların tahrip olmasıyla beraber kanama gözlemlenebilir. Bu tip durumlarda da doğrudan kılcal damar tahribatları kendisini belli eder. Bazen burnumuzun yanında yer alan kılcal damar izlerinin tek sebebi budur. Kanaması her zaman sabit bir akış anlamına gelmez. Mesela bacaklarda kanama olabilmesi için damarların genişleyerek çatlaması gerekir. Sonrasında ise kanama olmasa da damarlar büyümeye devam eder ve varis oluşumları saptanır. Nedenleri yönünden incelediğimizde de farklı bölgelerde farklı etken noktalar dikkat çekmektedir.

  • Bacaklarda

Bacaklarda meydana gelen damar genişlemeleriyle beraber boyutlar 1 mm seviyesini aşar. Bu boyut son derece küçük olmasına rağmen kılcal damar boyutlarına göre devasa bir büyüklüktür. Kadınlık hormonu Östrojen bu aşamada önemli bir neden olarak görülür. Vücut ağırlığı veya ayakta geçirilen sürenin fazla olmasıyla aynı durum yaşanabilir.

  • Yüzde

Yüzde kılcal damar kanaması yaşandığında genetik olasılığın yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Yaşlanma belirtileri arasında olması, cilt hassasiyetleri veya güneş ışınlarının zararlı yanlarının buna sebebiyet verebildiği açıkça ortaya koyulabilir. Bir diğer araştırma ise doğum kontrol haplarından ötürü kılcal damarlarda çatlama ve belirgin bir görünüm sağladığı yönündedir.

  • Burunda

Yüzde oluşan kılcal damar izlerini yukarıda açıklamıştık. Ancak kılcal damar kanaması için çok hassas olan yapısından ötürü burun bölgesini ayrıca ele alalım. Gerek temizlerken gerekse alınan en ufak bir darbede burunda kılcal damar çatlaması sonucu kan akar. Durdurulması ise zorunlu bir hal alabilir.

Kılcal Damar Kanamalarını Durdurma Yöntemleri

Kılcal damar kanamaları nedenleri bakımından farklı sebeplere bölünebiliyor. Bu aşamada açıkta bir kılcal damar çatlaması gözlemlenebilen tek yerin burnumuz olduğunu söyleyebiliriz. Yaşanan burun kanamalarının neredeyse tamamı bu ufak damar yapılarından kaynaklanır. Tampon uygulanarak oluşturulan baskı sonucunda da akan kan durdurulur. Ancak bacaklarda kılcal damar kanamasını durdurmak mümkün değildir.

En azından burun bölgesine uygulanan tamponun iç yapıda yer alan damarlara uygulanabilmesi imkânsızdır. Yine kolda sık sık kırmızı veya yeşil renge çalan ufak damar yapılarının belirgin olmaya başladığını görebiliriz. Doğal olarak kılcal damarlarda çatlama görüldüğünde sebepleri kadar nerede yaşandığı önem kazanmaktadır.

Belirtileri açık bir biçimde karşımıza çıktığı için anlamamak mümkün değildir. Normalde kan akışının çok cüzi bir miktarda olmasından ötürü bu damarlarımız sabit bir biçimde gözükmezler. Cildimizin rengine bağlı olarak sarı benzimizde kaybolurlar. Fakat en ufak bir kanama ile beraber kırmızı, yeşil, mor renklere bürünerek varlığını haftalarda sürdürebilir. Kanaması 3 hafta boyunca devam eden kılcal damarlar lokal genişliğini arttırarak belirtileri yansıtmaya devam ederler. Bu durumda hastaneye başvurmanız önemle tavsiye edilir.

Kılcal Damar Kanamalarının Tedavisi

Kılcal damar kanamasının tedavisi için çok alternatif bir metottan söz edemeyiz. Keza atardamar veya toplardamar gibi üzerinde cerrahi müdahale uygulanabilecek bir yapısı yoktur. Oluşan kanamayla beraber içeride kan hızlıca akar ve pigment farklılığından ötürü doğrudan fark edilebilir. Bazen ciddi bir biçimde akan kan risk faktörü oluşturabilir. Kan durdurulur ve sorun yaşamamak için bir süre müşahede altında tutulur.

   
Hafif Kılcal Damar Çatlaması 1-7 Gün
Kılcal Damar Kanamaları 1-21 Gün
Kılcal Damar Kanamasında Maksimum Süre 3-4 Hafta

Burada 3-4 hafta boyunca devam edebilecek bir kan akışından söz etmekteyiz. Yani tedavisi bulunarak uygulanma aşamasına geçmek için ciddi bir sürece ihtiyaç vardır. Eğer vajinada kılcal damar kanaması veya penis gibi genital bölgede oluştuysa mutlaka doktorunuza başvurmanız önerilir. Bu gibi durumlar basit bir kılcal damar olarak gözükmesine rağmen kapakçık ve damar tıkanıklıkları için önem arz eder.

Belirtileri ile eşzamanlı olarak tedavisi seçilebilir. Lazer tedavisi veya radyo frekans tedavisi sayesinde acısız ve ağrısız bir tedavi sağlanabiliyor. Temel mantık olarak işlevini yitirerek kanamalara sebep olan kılcal damarların yakılarak yok edilmesi anlamına gelir.

 Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu