Kılcal Damar Varisleri İçin Uygulanabilecek Bitkisel Tedaviler

Birçok hastalığın olduğu gibikılcal damar varislerininde de bitkisel tedavisi mümkündür. Deformite sebebine yönelik uygulanan kürler uzun soluklu kullanımlarda oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Kılcal Damar Varisi Bitkisel Tedavi Yöntemleri 

Çoğu hastalıkta ve deformasyonlarda olduğu gibi kılcal damar varislerinde de bitkisel tedavi mümkündür.

Kılcal damar varisleri, başlangıç varisleri olduğundan temelde yatan sistem (ana damar sist, yedek damar sist. vs)  problemi iyi bilinmelidir. Bitkisel tedaviler varisi meydana getiren probleme yönelik uygulanacağından bitkisel kürlerin kullanımından önce hekimlere danışılması oldukça önemlidir.

Kılcal damar varisleri bitkisel tedavileri, varis oluşumuna sebebiyet veren sisteme yönelik uygulanmaktadır. Altta yatan nedene göre en uygun kür seçilmeli ve kürde kullanılacak maddelere karşı alerjiye sahip olup olunmadığı araştırılarak tedaviye başlanmalıdır. Ayrıca bitkisel tedaviler alternatif tıp tedavisi olduğundan  kürlere uzun süre devam edilmesi gerekmektedir. Tedavi süreci ne kadar uzun olursa ve kullanımlar ne kadar düzenli olursa alınacak sonucun pozitif olma ihtimali de o kadar yüksek olacaktır.

Zeytinyağı ve At Kestanesi Kürü

20 adet at kestanesi kabuğundan ayrılarak blender yardımıyla toz hale getirilir. Elde edilen at kestanesi tozu 2 litre yağa eklenerek yaklaşık bir hafta bekletilir ve kullanıma hazır hale getirilir. Hazırlanan kür deformasyonun olduğu bölgeye yukarıdan aşağıya doğru masaj yapılarak uygulanır.

Fındık ve Ceviz Ağacı Kabuğu Kürü

Yaklaşık 250 ml su içine ilave edilen fındık ağacı kabuğu ve ceviz ağacı kabuğu kaynatılarak kullanıma uygun hale getirilir. Hazırlanan kür pamuk yardımıyla varis bölgesine uygulanır.

Sirke Kürü

Oda sıcaklığında bekletilen 250 ml su ile yaklaşık bir tatlı kaşığına denk gelen 10 ml sirke karıştırılır. Hazırlanan kür varisli bölgeye masaj yapılarak uygulanır. Uygulama sabah – akşam 2’şer defa tekrarlanır. Kürün kullanımına 2 ile 3 ay devam edilmelidir. Zamanla kan dolaşımındaki rahatlamalar hissedilecek ve bölgesel meydana gelen şişliklerde azalmalar meydana gelecektir.  

Lahana Kürü

Lahana yaprakları 0.5 litre suyun içerisine eklenerek 10 dakika kaynatılmalıdır. Hazırlanan karşım sabah ve akşam birer bardak içilmelidir. Uygulamaya 5 gün devam edildikten sonra yaklaşık 3 gün ara verilmelidir. İkinci 5 günlük uygulamanın ardından uzun süre ara verilebilir. Ayrıca uygulama yılda 3 defadan fazla tüketilmemelidir.

Kılcal Damar Varisi Tedavi Uygulamaları 

Rezene Uygulaması

250 ml suyun içine 4 gr toz halindeki rezene eklenerek yaklaşık 10 dakika beklenmelidir. Hazırlanan bitkisel kür varislere doğrudan uygulanabildiği gibi oral yolla da kullanılabilmektedir. Oral kullanım tercih edilecekse günlük 2 ile 3 bardak arası içilmesi önerilir.

E Vitamini Uygulaması

Eczacı veya hekim tavsiyesi ile e vitaminince zengin yağlar ya da kremler temin edilmelidir. Varisli bölgeye doğrudan uygulanmalıdır. Uygulama esnasında masaj yapılması tedavinin erken ve pozitif yönde sonuçlanması için oldukça faydalı olacaktır. Dolaşım sisteminde meydana gelen problemlere doğrudan fayda sağlayacağından (çoğu bireyde) yan etki oluşturmamaktadır. Yaklaşık 6 ay kullanıma devam edilmesi bölgenin deformasyonunun giderilmesi için yeterli olacaktır.

Portakal Karışımı Uygulaması

Hazırlanacak karışım için 20 ml zeytinyağı, 3 Portakal ve 6 adet sarımsak temin edilmelidir. Portakallar sıkılarak suyu elde edildikten sonra portakal suyuna 20 ml zeytinyağı ve 6 adet (diş) sarımsak eklenerek kapalı bir kaba alınmalıdır. Yaklaşık 12 saat bekletilerek kullanıma hazır hale getirilmelidir. Kullanıma hazır hale gelen kürden 1-2 damla alınarak kılcal damar varisi bölgesine doğrudan uygulanmalıdır. Uygulama esnasında masaj yapılmalı ve yeterince masaj yapıldığından emin olunduktan sonra bölge ılık su ile temizlenmelidir.  Kür yaklaşık 3 ay kadar kullanılmalı ve karışım günlük hazırlanmalıdır.

İngiliz Tuzu Uygulaması

0.5 litre suya bir miktar İngiliz tuzu karıştırılarak tuzun suda çözünmesi sağlanmalıdır. 30 gün boyunca her gün, günde 2 defa varisli bölgeye hazırlanan karışım uygulanmalıdır. İlerleyen zamanlarda kan dolaşımı yeterince hızlandığında uygulamaya ara verilebilir.  

Capsella Bursa-Pastoris Uygulaması

Bir miktar capsella bursa-pastoris (çoban çantası bitkisi) alınarak birim alana etki edecek yüzey alanının arttırılması için ince küçük dilimler haline getirilmelidir. Daha sonra orta büyüklükteki bir kaba alınmalı ve üzeri tamamen kapanacak şekilde sirke eklenmelidir. Yaklaşık 10 gün güneş ışığına maruz bırakılmalı ve kullanıma hazır hale getirilmelidir. Onuncu günün sonunda elde edilen karışım bir eldiven yardımıyla varisli bölgeye masaj yapılarak uygulanmalıdır.  1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu