Kılcal Damar Varisleri Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Kılcal damar varislerinin tedavisi nasıl gerçekleştirilir, hangi yöntemlerle tedavi tedavi edilir, bu tedavi yöntemleri nasıl ve hangi şekillerde uygulanır hakkından makale.

Kılcal Damar Varis Tedavisi

Ciddi bir sağlık problemi teşkil etmese de çoğunlukla estetik açıdan rahatsız edici olan kılcal damar varislerinden kurtulmak çeşitli tedavi seçenekleri ile mümkündür. Bunlardan en çok tercih edilenlerden birisi olan ve günümüzde sıklıkla uygulanan lazer tedavisi hem komplikasyona sebebiyet vermemesi, hem de varisleri bir daha tekrarlanmayacak şekilde tedavi etmesiyle oldukça başarılı bir tedavi yöntemidir.

Kılcal damar varisleri özellikle eller, yüz ve bacaklarda sıklıkla görülmektedirler. Çoğunlukla örümcek ağı görünümünde kırmızı renkte olurlar ve tedavileri mümkündür.

Kılcal damar varislerini günümüzde birçok farklı yolla tedavi etmek mümkündür. Her birisinin kendisine göre avantajları ve dezavantajları mevcuttur. 

Lazer Tedavisi

Komplikasyonlarının olmaması, her yaşa ve cinsiyete uygulanabilmesi, tedavi edilen bölgede tekrar varis oluşumunu engellemesi nedeniyle günümüzde sıklıkla tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Özellikle yüzeysel kılcal damar varislerinde en çok tercih edilen tedavi yöntemidir. Cilt yüzeyinden lazer ışını gönderilmesi ile gerçekleştirilir. Daha derin olan varislerde damara bir kateter yardımıyla girilerek damar içerisinden lazer ışını gönderilir.

Herhangi bir anesteziye gerek duymadan gerçekleştirilir. Hiç bir komplikasyonu yoktur. Kimi durumlarda uygulama sonrasında kızarıklık veya morarma görülse bile birkaç gün sonra ortadan kalkar. Kesin etkili bir tedavidir, tedavi uygulanan bölgede varis tekrarlaması olmaz. varislerin boyutuna göre değişen sürelerde olmakla birlikte genellikle dört ile altı seans arasında tamamlanır. Seans aralıkları değişiklik gösterir ama ortalama birer aylık periyotlarla tedavi gerçekleştirilir.

Bu tedavide damarların üstüne lazer ışını yönlendirilir. Yüksek sıcaklıkta ısı yayan bu ışınlar etki ettikleri damarları ısıtıp büzüştürürler. Bu sayede varis görünümü ortadan kalkar.

Skleroterapi

Köpük tedavisi olarak da bilinir. Bu tedavi şeklinde polydocanol isimli ilaç ülkemizde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu ilaç hava ile karıştırılıp köpük haline getirilerek kullanılabildiği için köpük tedavisi olarak da adlandırılmıştır. Fakat kılcal damarlar gibi çapı çok düşük olan damarlarda köpük yerine ilacın doğrudan sıvı olarak kullanılması tercih edilmektedir. özellikle bacaktaki venler gibi geniş damarlarda ise köpükleştirme yoluyla işlem gerçekleştirilmektedir. Çok ince uçlu ve hacmi oldukça ufak olan iğneler yardımıyla sıvı ilaç kılcal damarlara enjekte edilir.

Herbir enjeksiyonda herbir damara 1 mg. sıvı ilaç enjekte edilir. Damarlara girişin daha kolay sağlanması ve çok ince kılcal damar varislerinin daha net tespit edilebilmesi amacıyla tedavinin uygulandığı yerin oldukça aydınlatılmış olması gereklidir. Her bir tedavi seansında on adet enjeksiyon gerçekleştirilir. İlaç her enjekte edildiğinden elle hafifçe ovalayarak basınç uygulanmak suretiyle ilacın damara ve yan dallara dağılması hızlandırılır ve kolaylaştırılır.

Damara gönderilen sıvı ilaç kılcal damarın duvar yapısını bozarak büzüşmesini sağlar. Bu sayede çirkin görüntü oluşturan varisler ortadan kaldırılır. Komplikasyon riski çok azdır. Çoğunlukla enjeksiyon bölgesinde kızarıklık görülür. Bunlarda birkaç gün içerisinde kendiliğinden kaybolur.

Kılcal damar varislerinin tedavi öncesi ve sonrası görünümü

Cerrahi Operasyon

Daha önceleri sıklıkla kullanılsa da günümüzde cerrahi yöntemler artık pek tercih edilmemektedir. Bunda cerrahi operasyonların barındırdığı komplikasyonlar kadar bu yöntemin hastalığı gidermede yüzde yüz etkili olamaması ve varislerin tekrarlama oranlarının yüksek olması etkilidir. Aynı zamanda iyileşme sürecinin uzun olması ve cerrahi operasyon yara izlerini bırakmasından dolayı da tercih edilme oranları düşmüştür.

Cerrahi tedaviler klasik cerrahi operasyonların komplikasyon risklerini taşırlar. Aynı zamanda iyileşme ve gündelik hayata devam etme süresi oldukça uzundur. Bu yöntemde tüm varisleri damarlar tespit edilemedikleri için varislerin tekrarlama ihtimali oldukça yüksektir ve aynı zamanda yeni varisler de dallanma yoluyla meydana gelebilir. Bu sebeplerden ötürü cerrahi tedavinin uygulanma oranı özellikle son yıllarda oldukça düşmüştür.

Tüm bu tedavi yöntemleri içerisinde  en uygun yöntem doktor tarafından tercih edilecektir. Bu tedaviler devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde uygulanabileceği gibi, bu konuda yetkili lazer tedavi, estetik sağlık merkezlerinde de uygulanabilirler. Birçok durumda lazer tedavisi ve skleroterapi tedavi aynı anda birlikte de kullanılabilmektedir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu