Kol Damar Belirginleşmeleri, Nedenleri ve Tedavi Yolları

Koldaki damarlarda oluşan belirginleşme nedir, risk faktörleri neleri içerir, hangi sebeplerle, neden kaynaklanır ve nasıl geçer, tedavi yolları nedir hakkında makale.

Kollarda damarların belirginleşmesi       

Vücuttaki damar sistemi

Kollarda bulunan damarların belirginleşmesi geçici bir durum olabileceği gibi kalıcı olarak da gerçekleşebilir. Damar sistemini oluşturan toplardamar ve atardamarlardaki belirginleşme kollarda farklı şekillerde kendisini göstermektedir. 

Atardamarlarında oluşan belirginleşme daha sık ve yaygın görülmekle birlikte toplardamarlardaki belirginleşme de toplumda deneyimlenmektedir. Kollarda görülen ve belirginleşmeye neden olan damar problemleri ise vücudun diğer bölgelerinde gerçekleşen damar problemlerine oranla çok daha seyrek görülmekle birlikte diğer bölgelere nazaran kolda atardamar belirginleşmesi toplardamarlara göre daha fazla yaşanır.

Kol damarlarındaki bu belirginleşme durumu damarlar ile ilgili sorular içerisinde en yaygın görülen yakınmalardan birisini oluşturmaktadır.

Koldaki damarların belirginleşmesi sebepleri

Kollardaki damarların belirginleşmesi damar problemlerinden kaynaklanabileceği gibi çevresel sebeplerden yüzünden de gerçekleşebilmektedir. Çoğunlukla görülen damar belirginleşmeleri çevresel faktörlere dayalıdır. Belirginleşmeye sebep olan faktörleri şöyele sıralayabiliriz:

 • Atardamar tıkanmaları
 • Toplardamar tıkanmaları
 • Aşırı kilolu veya zayıf olma
 • Yanlış hareket tarzları
 • Hava şartları
 • Hipertansiyon
 • Diyabet

Damar tıkanmaları sonucu kolda ağrı, morarma, şişkinlik oluşturabileceği gibi damarların genişleyerek belirginleşmesine neden olmaktadır. Atardamarlar cilt yüzeyine daha yakın olduğu için belirginleşme daha yüksek oranda ve net olarak görülürken toplardamarlardaki belirginleşme kısmen daha zayıf olarak görülmektedir. Ağrı, şişkinlik gibi belirtiler ise toplardamarlarda daha sık yaşanırken atardamarlarda daha seyrek görülmektedir.

Kol atardamar tıkanmaları ateroskleroz, buerger hastalığı, damar kireçlenmesi, torasik çıkış sendromu, takayasu hastalığı gibi bir takım rahatsızlıklardan dolayı kaynaklanabilir. Özellikle toplardamardaki tıkanıklıktan dolayı kanı düzgün bir şekilde aktaramayan sistem cilt kısmına yakın atardamarlara yüklenme yaptığı için damar belirginleşmesi daha fazla belli olmaktadır.

Toplardamar tıkanıkları ise derin ven trombozu, bazı kanser türleri, may thurner sendromu, arteriovenöz fistüller, radyo terapi tedavileri gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Daha nadir görülmekle birlikte belirginleşmeye neden olan bir durumdur.

Aşırı kilolu insanlarda vücudun ihtiyaç duyduğu kan miktarı arttığı için damarlarda genişleme ve buna bağlı belirginleşme görülebilmektedir. Tam aksi bir durum olarak aşırı zayıf kişilerde de gözlemlenebilir. Bu durum ise yağ tabakasının az olmasından dolayı damarların dış etkenlere daha açık hale gelmesinden kaynaklanır. Aynı şekilde yürürken, otururken yanlış hareket edilmesi de belirginleşmeye sebebiyet verir. Özellikle yürürken çok eğik hareket etmek, otururken omuzları dik tutmadan aşağıya eğik bir şekilde oturmak, göğüs kafesini sıkıştırır bir durumda oturmak belirginleşmeye neden olur.

Belirginleşen damarın görünümü

Çok sıcak bir iklimde uzun süre bulunmak, çok sıcak su ile duş alma alışkanlığı sık sık sauna ve hamama gitmek gibi alışkanlıklar da bu duruma yol açmaktadır. 

Hipertansiyon hastalarında bu durum sıklıkla gözlemlenmektedir. Kan basıncının artmasından dolayı yaşanan bu durum diyabet hastalarında da sıklıkla görülmektedir. 

Damar belirginleşmeleri tıkanıklıklara kıyasla çevresel faktörler nedeniyle daha sık yaşanmaktadır. Dikkat edilecek birkaç noktaya gerekli özeni göstermek belirginleşmeyi ortadan kaldıracaktır.

Kol damar belirginleşmesinin risk faktörleri

Damar belirginleşmesine neden olabilen etkenlere maruz kalma, kişinin kendi bireysel yapısı gibi çeşitli özellikler bu rahatsızlığa maruz kalma ihtimalini artırabilmekte veya azaltabilmektedir. Bu açıdan kollarda damar belirginleşmesine neden olabilecek faktörler kişiden kişiye göre farklılık gösterecektir.

 1. Cilt yapısı: Bu rahatsızlık cilt yapısı daha ince ve açık renkli olanlarda diğerlerine kıyasla daha fazla ve belirgin bir şekilde görülmektedir.
 2. Yaş: Kişinin bulunduğu yaş önemli bir risk faktörüdür. Toplardamar tıkanmalarına bağlı belirginleşmeler özellikle 25 ile 40 yaşları arasında daha fazla görülmektedir. Atardamar tıkanmaları ise genellikle daha yaşlı, elli yaş üstü kişilerde daha sık görülmektedir.
 3. Cinsiyet: Damar belirginleşmeleri kadınlarda daha yaygın görülen bir durumdur.
 4. Spor: Yapılan spor türü bu rahatsızlığın deneyimlenme ihtimalini artırabilmektedir. Özellikle ağır spor türleriyle uğraşanlarda daha fazla görülen bir durumdur.
 5. Sigara: Sigara en büyük risk faktörleri arasında yer almaktadır. En yaygın görülen tıkanma sebeplerinden sayılabilir. Özellikle ilerleyen yaşlardaki tıkanmaların birinci sebebidir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu