Vücutta Yeşil Damarların Belirginleşmesinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Kan damarlarında meydana gelen işlev bozukluluğu sonrasında vücutta çeşitli reaksiyonlar görmek mümkündür. Bu reaksiyonların tedavisi mümkündür.

Vücutta Yeşil Damarların Belirginleşmesi

Damarların Belirginleşmesi

Birçok insan vücudunda bulunan yeşil damarların gözle görülür seviyede belirginleşmesinin nedenini bilmemektedir. Fakat yeşil damarların belirgin hale gelmesinin belli başlı sebepleri bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve en önemlisi gen faktörüdür. Genetik olarak bu veya buna benzer rahatsızlığı bulunan herhangi bir yakın dereceli akrabanız nedeniyle aynı rahatsızlığı yaşamanız muhtemeldir. Bu sebeplerin dışında hamilelik, vücut geliştirme ve sigara kullanımı yeşil damarların belirginleşmesine olanak sağlar.

Yeşil damarlar gözle görülebilir seviyeye geldiğinde ilkel yöntemler ile tedavi uygulanmamalıdır. Aksi takdirde daha büyük problemler meydana gelebilir. Vücuttaki kirli ve temiz kan akışını sağlayan ve vücudun çeşitli noktalarına transfer eden kan damarlarında meydana gelen işlev bozukluluğu nedeniyle toprlardamar ve atardamalarda gözle görülür seviyede değişim gözlemlenir. İşlev bozukluluğu dış etmenler sebebiyle nüksedebilir.

Yeşil renkli damarların belirli bir bölgede belirginleşmesi ciddi sağlık sorunları yaratabilir. Bu ve benzeri sağlık sorunları hangi aşamada olduğu tespit edildikten sonra tedavi edilebilir. Bazen basit bir antibiyotik yardımı ile bazense acılı cerrahi operasyonlar sonrasında bölgedeki problem ortadan kaldırılır. Fakat yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemleri ilaç uygulamaları ve lazer tedavisidir. Bu yöntemlerin uygun olup olmadığına test yaptırdıktan sonra karar verilir. Uzman doktorlar hastalara bu konuda detaylı bilgi vermektedir.

Nedenleri

Vücudumuzun çeşitli noktalarında yeşil damar belirginleşmesi rahatsızlığı nüksedebilir. Eller, yüz, bacaklar ve göğüs bölgelerinde sıklıkla görülen bu durum bazen damarların paralel uzandığı bir görünüme bazense örümcek ağı yapısında kılcal damarların oluşturduğu estetikten uzak bir görünüme neden olabilir. Bu gibi durumların belli başlı sebepleri vardır.

Vücudumuzda dış etmenler yardımıyla meydana gelen damar belirginleşmesinin nedenleri;

 • Vücudumuzda bulunan yağ dokusunun ilerleyen zamanlarda azalması (yaşlılarda sıklıkla görülmesinin ana nedenidir)
 • Vücuda sıcak su uygulaması yapılması
 • Açık ve hassas tene sahip olmak
 • Varis oluşması
 • Sürekli olarak solaryuma girmek ve yüksek sıcaklıkta uzun süre güneş altında kalmak
 • Kortizonlu ilaç kullanmak ve ilaç kullanımının sıklaşması
 • Aşırı derecede stresli yaşam sürdürmek
 • Vücut geliştirme çalışmalarında kendinizi zorlamak veya bu çalışmalara başlamak
 • Uzun süre ayakta durmak
 • Alkol ve sigara bağımlılığına sahip olmak
 • Hamilelik
 • Hormonal bozukluklar

gibi birey odaklı gelişimlerdir.

Özellikle yaşlılarda daha sık görülen damar belirginleşmesinin temel nedeni damarların etrafında bulunan yağ dokusunun zaman içerisinde azalması ve yok olmasıdır. Bu bölgelere nemlendirici ve destekleyici (kuvvetlendirici) kremler uygulanabilir.

Tedavi Yöntemi

Damarların belirginleşmesi ile ilgili rahatsızlıklarda uygulanabilecek çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Hangi tedavi yöntemini uygulamanız gerektiğine kendiniz karar veremezsiniz. Bölgeye uygulanacak ilkel tedavi yöntemleri ciddi dereceli damar hastalıklarını tetikleyebilir. Bu nedenle ilk olarak uzman doktora veya dermatoloğa görünmelisiniz. Uzmanlar size hangi uygulamaları yapmanız gerektiğini anlatacaktır.

Yeşil damarların belirginleşmesi durumunda uygulanabilecek tedavi yöntemleri;

 1. Lazer; Damarların belirginleştiği bölgelere lazer uygulaması yapmak mümkündür. Özellikle kılcal damarların belirginleştiği bölgelerde daha sık kullanılan lazer tedavisi olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Genellikle uzun süre ayakta kalanlarda meydana gelen damar genişlemesi durumunda soğuk lazer uygulaması yapılarak bölgedeki genişleme sonlandırılır ve damarların büzüşmesi sağlanır. Tedavi merkezlerinde rahatlıkla uygulama yaptıracağınız bu seçeneği kullanarak damarların eski işlevlerini sürdürebilmesini sağlayabilirsiniz.
 2. Skleroterapi; Sklorezan madde içeren ilaçların kullanımı ile damar belirginleşmesi yaşanan bölgenin eski haline kavuşması sağlanır. Genellikle enjeksiyon yöntemi kullanır ve damarların içine çökmesi sağlanır. Bu tedavi yöntemi lazer tedavisi sonuç vermediği takdirde devreye girer. Tedavi iğneler yardımıyla uygulanabilmektedir.
 3. K Vitamini; Damarların eski görünümüne kavuşmasını isteyenler K vitamini alabilir. K vitaminini alabilmenin çeşitli yolları vardır. Bunun en sık olanı krem kullanımıdır. K vitaminli kremler derinin altına işleyerek damarların eski haline kavuşması için önemli bir katkı sağlamaktadır. K vitamini içeren kremleri temin ederek belirli periyotlarla uygulama yapabilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemler dışında damarların belirginleştiği bölgelerde estetikten uzak bir görünüm meydana geldiğinden dolayı geçici çözümler bulunabilir. Bunlardan en önemlisi kapatıcı ve fondoten kullanmaktır. Özellikle bayanların sıklıkla kullandığı bu yöntem geçici bir uygulama olsa bile belirli zaman aralıkları ile kişinin kendisini psikolojik olarak iyi hissetmesini sağlar.

Aynı zamanda uygulanabilecek geçici diğer yöntemler ise istirahat ederek ayaktaki damarların dinlenmesini sağlamak, stresli yaşamdan uzak durmak ve soğuk su ile duş almaktır. Bu yöntemler bölgesel olarak yaşadığınız sıkıntılara geçici çözüm olacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu