Mide Varisinin Nedenleri Belirtileri Tedavisi İyi Gelen Besinler

Hastalık sürecinde gün yüzüne çıkan belirtiler, buna bağlı olan hastalıklar, oluşum nedenleri ve hangi beslenme grubunun iyi gelmekte olduğundan bahsetmekteyiz.

Varis hastalığı son zamanlarda sık rastlanan her ne kadar ciddi bir sağlık problemi gibi gözükmese de ilerleme kaydettiğinde ciddi sağlık sorunlarının başlangıç göstermesine neden olan bir sağlık problemidir. Her ne kadar varis denildiğinde ayaklarda ve bacaklarda varis olduğu bilinse de varis vücudumuzun bir çok alanına yayılabilen bir sağlık problemi olmaktadır. Bu bölgeler arasında yer alan midemiz ve yemek borumuzda buna dahildir. Mide varisi olarak adlandırdığımız sağlık problemimiz mide içerisinde toplardamar sisteminin kalınlaşmış olmasıdır.

Mide Varisi Belirtileri

Varis belirtileri ile kişinin hayatını olumsuz düzeyde etkilemektedir. Öyle ki bu belirtiler arasında yer alan kanama mide de ve yemek borusunda meydana geleceğinden dolayı kişinin sağlığı ve buna bağlı olarak beslenme düzeni de olumsuz etkilenmektedir. Kanama türlerini deri altına doğru yayılan kanama ve deri dışında belirginlik gösteren kanama olarak ikiye ayırmaktayız.

Belirti yönünden meydana gelen her iki durumu şu şekilde anlayabiliriz;

İlk dışa dönük meydana gelen deri üzerindeki kanamadan bahsedelim. Deri üzerinde meydana gelen kanamanın sebebi kılcal damarın patlamasından kaynaklı olmaktadır. Bunun sebebi ise damar içindeki basıncın fazlasıyla damara baskı uygulamasından kaynaklanır. Kanama meydana geldiğinde kan kaybının önüne geçmek adına ilk olarak yapılması gerekenlerden bir tanesi yaranın üzerinin kapatılarak tampon uygulanması bir ikinci adımımız ise hiç vakit kaybetmeden doktora başvurma olacaktır.

Deri içinde meydana gelen kanama ise deri üzerinde oluşan morluklardan anlaşılır. Kanama meydana geldiği vakit deri altında yayılan kan sebebi ile bölgede morluk oluşmaktadır. Kişi kısa süre içerisinde doktora başvurmalıdır ve bölgeye soğuk pansuman yapılmalıdır. Deri altı kanamalar çok riskli değildir.

Genel olarak sıralayacak olursak;

 • Aniden midede meydana gelen kramp ve ağrılar
 • Deri altı ve üstü kanamalar
 • Sarılık
 • Karında sıvı birikimi
 • Erkeklerde meme bölgesinde belirginlik
 • Mide ekşimesi
 • Göğüste sıkışma
 • Deri yapısında siroza benzer etkileşimleri gözlemlenmesi olarak sıralayabiliriz.

Varis Oluşumunun Nedenleri

Varis oluşumunu tetikleyen birden fazla etmen bulunmaktadır. Bu genetik ve kalıtsal olarak da açığa çıkabilecek bir durumdur. Özellikle bu alanda oluşan kalıtsal faktörler son derece etniktir. Örneğin ailesinde varis hastalığı olanlar bu sağlık probleminin ilerleme kaydetmesi aile bireylerinin diğerlerinde de gözlemlenebilir olduğunu açığa çıkarır. Kalıtsal faktörlerin yanı sıra obezite hastalarında, gebelerde, doğum kontrol yöntemlerini tercih edenler ve yaşam standardı bakımından aktif olmayan kişilerde de mide varisi oluşabilir. Aynı zamanda sahip olunan başka bir sağlık problemine dayalı olarak da varis gerçekleşebilir. Örneğin toplardamarın pıhtılaşıp tıkanması buna bir örnektir. Her ne kadar varis olan kişilere kaplıcalar ve sıcak banyo ve benzeri önerilerde bulunulsa da bu tür aktiviteler varis bulunan hastalar için oldukça risklidir.

Kadınlara oranla erkeklerde hastalık belirtileri daha sık gözlemlenmektedir. Özellikle karaciğer hastalığına sahip kişilerde görülme oranı oldukça yüksektir. 

Mide de Varis oluşumunun Nedenleri

Portal damar sistemi olarak adlandırdığımız mideye yakın konumda bulunan organlarımızın damar sisteminde bulunan basınç dolayısıyla mide varisi oluşmaktadır.  Bunun yanı sıra karın içerisinde bulunan tümörler, kist, safra kanallarında meydana gelen anomali durumlar, guatr gibi sağlık problemleri yaşayan hastalarda da mide varisi gözlemlenebilmektedir.

Mide Varisi Tedavisi

Endoskopik tedavi uygulaması, cerrahi tedavi uygulaması, balon tamponadı ile hastalık kontrol altına alınabilmektedir. Tedavi sırasında kanama riskinin önüne geçmek adına beta bloker türü ilaçlar tüketilmesi önerilmektedir.

Beslenme Düzeni

Varise ne iyi gelir diye soracak olursanız;

Üzüm çekirdeği

Üzüm çekirdeği kan damarları üzerinde etkileşim oluşturarak zar yapısını güçlendirmektedir. Aynı zamanda hem de iltihabı kurutmaya yardımcı olmaktadır. Mide bozukluğu ve sindirim güçlüğü çeken kişiler üzüm tüketebilir.

Karabuğdayotu

3 ay boyunca günlük belirli oranlarda kullanacağınız karabuğdayotu içeriği ile mide rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Bunun yanı sıra asma yaprağı, C vitamini grubunda olanlar , e vitamini içeren besinler, sık tüketilmesi gereken besinlerdendir.

 • Ara ara egzersiz yapmalı ve mevcut kilonuz olması gereken oranda ise formunuzu korumak adına kilonuzu izlemelisiniz
 • Diyet uygulamasında bulunmalı ve yüksek lif oranlı besinler ile düşük oranlı tuzlu besinler tüketmelisiniz
 • Sıkı kıyafet giyiminden uzak durmalısınız
 • Topuklu ayakkabıyı sık giyinmekten kaçınmalısınız
 • Oturma ve ayak da durma pozisyonunuzu doğru şekilde ayarlamalısınız

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu