MikroCerrahi Varıkosel Ameliyatı ve İyileşme Süreci

Günümüzde gelişen tıp bilimi sayesinde oldukça kolay ve hasta açısından oldukça konforlu olan varikosel ameliyatı sonrası hasta bir hafta sonunda normal hayatına geri dönebilmektedir.

Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı

Neredeyse her erkekte ortalama yüzde on oranında var olan bir sağlık sorunu varikosel ergenlik dönemi ve sonrasında erkeklerde görülmektedir. Varikosel bir toplardamar rahatsızlığı olup erkeklerin testislerinde ufalma, sperm kalitesinde ve hareketlerinde bozulma, ağrılar, kısırlık gibi problemlere neden olmaktadır. Gözle ve elle yapılan inceleme sırasında da kolay bir şekilde kendini belli eden bu sorun testislerde yumuşama ve ağrı oluşması durumunda tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Aynı zamanda erkeklerin çocuk sahibi de olmasını engelleyen bu sorunun kesin tedavisi olan cerrahi müdahaleler tıp biliminde olan gelişmeler sayesinde artık mikrocerrahi yöntemiyle oldukça kolay operasyonlar sonunda tedavi edilebilmektedir.

Eskiden varikosel ameliyatları karın üzerinden derin kesikler açılarak ameliyat edilerek tedavi edilirken günümüzde mikrocerrahi yöntemi ile kasıkta ufak bir kesik açılarak onarılabilmektedir.

Bir toplardamar hastalığı olan varikosel kasık çevresinde veya direk peniste bulunan ve vücuttaki kirli kanı taşımakla görevli olan toplardamarın zaman içerisinde çeşitli nedenlere bağlı olarak uzayıp genişleyerek kıvrılması sebebiyle oluşmaktadır.  Kirli kanın testiste birikerek göllenmesi erkek hastalarda ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Mikrocerrahi yöntemi ile yapılan varikosel ameliyatları ile bir veya oluştuğu taraflara göre bir buçuk saatte tedavi edilebilen bu sorun artık hastaya sıkıntı vermeden yapılmaktadır.

Yapım Aşamaları

Testis damarlarında meydana gelen varikosel tedavisi için kesin ve hasta açısından en konforlu çözüm olan mikrocerrahi yöntemi ile yapılan varikosel ameliyatları sağladığı avantajlara bağlı olarak zamanımızda oldukça yaygınlaşan bir alternatif oluşturmaktadır.

Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı

Mikrocerrahi yöntemiyle yapılan varikosel ameliyatının aşamalarının şu şekilde sıralamak mümkün olmaktadır:

 • Hasta bir gece önce her hangi bir şey yemez ve içmez.
 • Varikosel ameliyatları genel veya lokal anestezi altında yapılabilmektedir.
 • Sorunlu olan toplardamarın bulunduğu bölgenin olduğu tarafta kasık üzerine iki veya duruma göre dört santimetrelik bir kesik açılır.
 • Sorunlu olan testis toplardamarlarının damarlarını kapsayan kordon saptanır.
 • Kasıkta bulunan testislerin kanı boşaltmasına yardımcı olan toplardamarlar ikiye ayrılmaktadır. Bunlar; internal spermatik toplardamarları ve eksternal spermatik toplardamarları olmaktadır.
 • İlk olarak eksternal spermatik adı verilen toplardamarlar bağlanıp kesilir.
 • Eksternal spermatik kesildikten sonra bulunan kordon açılır
 • Bu kordonda yer alan sperm kanalları vaz deferans ve ait olan toplardamarlarla testisdeki atardamarlar ayrılır
 • İnternal spermatik adı verilen toplardamarlar mikroskop yardımıyla teker teker lenf damarlarından ayrılarak bağlanmak suretiyle kesilir.
 • Lenf damarlarının korunması testislerde su birikmesini engellemektedir.
 • Mikrocerrahi yöntemi ile yapılan varikosel ameliyatları tek taraflı ve çift taraflı olmasına bağlı olarak bir veya bir buçuk saatte yakın bir zaman içerisinde tamamlanır.
 • Kesik açılan bölge kapanır.
 • Hasta ayılma odasına alınır.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Ortalama olarak bir saat civarında süren mikrocerrahi varikosel ameliyatları sonrasında hasta dört veya beş saat içinde yemek yiyip aynı gün hastaneden taburcu olabilmektedir. Hasta bu operasyon sonrasında iki gün kadar evde dinlenir.  Ancak ikinci gün sonunda ılık suyla duş alabilir. Bu ameliyat sonrasında dikiş alınmasına veya pansumana genellikle ihtiyaç kalmasa da hasta bir hafta sonra doktor kontrolüne gitmelidir.

Ameliyat sonrası hasta bir hafta içinde günlük hayatına geri dönebilse de ilk üç ay süresince ağırlık kaldırmamalı ve zorlayıcı işlerden kaçınmalıdır. Bu operasyonlardan sonra hasta cinsel hayatına iki hafta sonra geri dönebilir.

Komplikasyonları

Mikrocerrahi yöntemiyle yapılan varikosel ameliyatları konusunda uzman olan bir doktor tarafından gerçekleştirildiği taktirde, operasyon sonrasında komplikasyon oluşma ihtimali yok denecek kadar azdır. Bu nedenler testis toplardamarında varis olan hastaların mikrocerrahi ameliyatlarına girmeden önce bu konuda uzman olan doktorları iyi bir şekilde araştırması önerilmektedir. Her cerrahi müdahalede var olan komplikasyonlar mikrocerrahi yöntemiyle yapılan varikosel ameliyatlarında çok düşük oran da olsa da bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak şunları verebiliriz:

 • Testis çevresinde ameliyat sonrası sıvı birikmesi oluşması
 • Testislerde oluşan iltihaplar
 • Varikoselin ilerleyen dönemde tekrarlama ihtimali
 • Ameliyat sonrası hastanın enfeksiyon kapması

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Varikosel ameliyatlarından sonra hastanın iki gün banyo yapmaması, sıcak suyla yıkanmaması, iki hafta cinsel ilişkiye girmemesi ve üç ay civarında ağırlık kaldırmaması önemli ayrıntılar arasında yer almaktadır. Hasta aynı zamanda sağlıklı beslenmeye, ağırlık altına girmemeye, alkol ve sigaradan uzak kalarak düzenli olarak egzersiz yapmaya öze göstermelidir. Dar ve sıkan pantolonlar ve kıyafetlerden uzak durması varikosel ameliyatı olan hastanın iyileşme sürecini kısaltmaktadır.  Hastanın mikrocerrahi yöntemi ile olduğu varikosel ameliyatından sonra kontrollerini aksatmaması önemli bir ayrıntı olmaktadır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu