Nabız Alınan Damarların Yerleri ve Olması Gereken Değerler

Nabız alınan damarların yerleri birçok kişi tarafından bilinmiyor. Oysa ana arterler üzerinden geçen kan akışı bile nabzı hissetmemiz için yeterlidir.

Nabız, hayati fonksiyonları kontrol etmek amacıyla bakılan bir işaret gibidir. Burada nabız alınan arterleri bilmek gerçekten önemlidir. Genel algı bilekten bakıldığı yönünde olsa da vücudun birçok noktasında nabız kontrolü yapılabilir.

Nabız Alınan Damarlar

nabız değerleriNabız alınan damarlar bilinenden çok daha fazladır. Fakat öncelikle damarlarda nabız hissinin oluşabilmesi için nelerin gerektiğine göz atmak gerekiyor. Kalbimiz yaşamın devamlılığı için ciddi bir yapıdır. Sürekli olarak oksijen yüklü kanı atardamarlar yani arterler üzerinden vücudumuza dağıtır. Bu dağıtımı oluşturduğu basınçla yapar. Kasıldığında oluşan basıncın kanı aort üzerinden arterlere iletmesi mümkündür. Sonrasında ise gayet elastik bir yapıya sahip olan damarlar belirli bölümlerde bükülerek basıncı sürdürülebilir kılarlar. Vücudun belli bölgelerinde ise gözle görülebilir veya hissedilebilir nabız atışlarına sebep olabilirler.

Burada bilekten kontrol edilmesinin yaygınlığı ise ulaşım kolaylığı ve nabız hissinin burada genele yayılması olarak nitelendirilebilir. Radialis arter üzerinde oluşan nabız kalbin ne kadar yeterli çalıştığını ve kan dolaşımının yeterli seviyede olup olmadığını ortaya koyabilir.

Nabız normal değerleri  
0-12 Aylık Bebeklerde 100-160
1-10 Yaş Arası 70-120
11-17 Yaş Arası 60-100
Yetişkinlerde 60-100
Sporcularda 40-60

Nabız değerleri damarlar üzerinde dakikalık olarak ölçümlenir. Genelde 15 saniye boyunca ölçülür ve elde edilen sonuç 4 ile çarpılarak dakikalık atım hesaplanır. Yukarıda yer alan tabloda ise dakikada nabız değerinin kaç olması gerektiği farklı yaş gruplarına göre belirtilmektedir.

Nabız alınan arterler için Pulmoner ve Umblikal arter haricinde tüm atardamarlar tanımını yapmak mümkündür. Tabi ki burada güçlü damar yapılarının baz alınması gerekir.

Nabız Alınan Damarların Yerleri

Genelde hastanelerde nabız alınan arterler kontrol edilse bile nabız gözükmeyen hastalara rastlanabiliyor. Herkesin damar yapısı ve sağlığı aynı formda olmadığı için bu sorunla karşılaşılabiliyor. Ancak vücudun farklı noktalarında nabız alınan arter yerleri kontrol edilebilir. Böylelikle bilekten nabız alınamasa bile diğer bölgelerden çözüm sağlanabilir.

Radialis Arter

Radialis arter olarak bilinen damarın bileğimizde bulunan damar yapısı olduğunu söylemeliyiz. Herkes tarafından nabız almak için ilk başvurulan kısımdır. Bileğin iç kısmında gözle görülen damar yapısı üzerinde görsel ve hissiyat olarak gözlemlenebilir.

Brachialis Arter

Dirseklerin çukur kısımlarında gözlemlenen ve çoğu zaman kan alınırken kullanılan damarlardan birisi olan yapıdır. Burada tendonun alt kısmından ilerleyen ve bileğe doğru Radialis ile yine nabız alınabilen damarın üst bölümüdür. Bilek kısmında Radialis dışında Ulnar arter olarak devam ettiğini söyleyebiliriz.

Karotis Arter

Karotis arter beyne kan taşıyan damarlar için kullanılan bir tanımdır. Aslında halk arasında da şah damar olarak bilinen ana damarı sembolize eder. Fakat tıbbi anlamda riskli bir dokunuşun ciddi sorunlar yaratabileceği bilinmektedir. Doğal olarak Karotis arterden nabız almak riskli ve yasak olarak belirtilmektedir.

Tibialis Posterior Arter

Diz eklemi civarında bulunan ve birçok atardamarın birleşme noktası olarak görebileceğiniz kısımdır. Burada nabız almak mümkün olsa da çoğu zaman tercih edilmez.

Femoralis Arter

Kasıklarımızda bulunan iliaca externa arteria yapısından alınan nabız doğrudur. Kasık bağlarının üstünde yer alan bu damarın dağılan kolları ise nabzı hissetmek için tercih edilebilir. Fakat ayrılan kollarında nabzın hissedilmesi her zan mümkün olmayabilir. Uyluk, genital bölge çevresi ve karın bölgesi gibi kısımlarda hissedilebilir düzeydedir.

Dorsalis Pedis Arter

Dorsalis pedis arter bilek ve dirsekten sonra sıkça başvurulan bir bölümdür. Ayağımızın bilek ekleminin önünden başlayan damar yapısıdır. Genelde uzanmış ve yatan hastalarda nabız kontrolü için kullanılabilir.

Poblitea Arter

Gerek baldırımıza gerekse diz bölgesinde yer alan kaslara kan taşıyan atardamardır. Dizimizin arka kısmında yer aldığı için yatan hastalarda nabız bulmak için tercih edilebilir.

Nabız alınan damarlar vücutta hemen her noktaya yayılmıştır. Kan basıncının yoğun ve önemli olduğu kilit noktalarda bulunan atardamarların daha sık tercih edilmesi ise nabzın kolay alınmasını amaçlar. Birçok kişinin nabız değeri tansiyon ve benzeri rahatsızlıklar ile normal düzeyi aşabilir. Risk altında olup olmaması ise yalnızca nabız ile ölçümlenecek bir olgu değildir.

Nabız alınan arterler üzerinden alınacak sonuç bazı durumlarda farklılık gösterebilir. Nabızla beraber diğer tetkikler daha da önemlidir. Nabzı değiştirebilecek unsurlar arasında o anlık geçerli olan psikoloji, sinir harbi veya mutsuzluk etkin olabilir. Günlük tempo, egzersizler, obezite, nabzın bakıldığı pozisyon ve kullanılan ilaçlar göz önüne alınmalıdır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu