Özofagus Varisinin Oluşum Süreci, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Yemek borusunun duvarlarında genişlemiş olan kan damarları ile ilgili oluşan rahatsızlık türüdür. Aynı zamanda tedavisi mümkün olan rahatsızlıklardandır.

Özofagus Varisi

Özofagus duvarlarında (yemek borusu) meydana gelen ve normal şartlarda o bölgede bulunmayan kirli kan damarları ile ilgili rahatsızlığa özofagus varisi adı verilir. Aynı zamanda ağız ile mide arasındaki iletken boru görevindeki organa özofagus denir. Özofagus bölgesinde genişleyen kirli kan damarlarının yaptığı basınç, normal şartlar var olan basınç miktarından yüksektir. Bu aynı zamanda tehlike oluşturabilir. Çünkü basınç miktarının sürekli olarak artış göstermesi ani ve şiddetli kanamaların tetikleyicisidir. Özofagus varisi rahatsızlığının tedavisi mümkün olsa dahi hayati tehlike barındırdığı bilimsel bir gerçektir.

Özofagus Varisi genellikle siroz hastalarında yaygın olarak görülmektedir. Karaciğerde çeşitli nedenlerle meydana gelen hasarların vermiş olduğu reaksiyonlardan birisi özofagus varisidir. Rahatsızlık sürecinde karaciğere bağırsaklar yoluyla gelen kan akımı özofagustaki kan akımının artmasına neden olur. İlk zamanlarda tanı konulabilirse rahatsızlık ilerlemez. Fakat bu tür rahatsızlığın önemsenmediği durumda damarlar yüksek basıncı tolere edemez ve şişmeye başlar. Kan damarlarının şişmesi veya tahriş olması ile birlikte hayati tehlike başlar ve kanamaya kadar varan olumsuz etkiler görülebilir.

Özofagus varisinde kanama olmazsa bulgu bulunması imkansızdır. İlk etapta çok az miktarda kanama olabilir. Kanamanın bir diğer reaksiyonu ise sindirim sistemine karışması ve siyah/koyu renkli dışkı çıkarılmasına neden olmasıdır. Eğer kanama daha fazla artarsa kırmızı renkli kusma görülebilir. Bu süreçte en yakın uzman doktora gidilerek tedavi süreci başlatılmalıdır. Rahatsızlığın daha fazla ilerlemesi hayati tehlikeyi yüksek oranda arttırır.

Belirtileri

Karaciğerde meydana gelen hasar ile doğru orantılı olarak gelişen özofagusun net bir belirtisi yoktur. Fakat bu tür rahatsızlığın varlığından şüphelenmek mümkündür. Çünkü bir başka rahatsızlıkta görülmeyecek derecede farklı reaksiyonlar gösterebilir. Bu reaksiyonlar hastalığın ilerleyen aşamalarında görülse bile kişinin bir an önce tedavi sürecine başlaması için önemli bir ölçüttür.

Karaciğer hastalıklarında ve tıbbi nedenlerle (portal vende tromboz) meydana gelen nadir durumlarda ortaya çıkan varis türü olan özofagusun tespit edilebilmesi için çeşitli testler uygulanır. Bu testler bireyin rahatsızlığı ile ilgili olarak çeşitli değerlerin ortaya çıkartılmasını sağlar ve rahatsızlığın boyutunu ortaya çıkarır. Uzman doktorlar tarafından uygulanan testler neticesinde rahatsızlığı tespit etmek mümkündür. Özellikle ülkemizde vatandaşların bu konuda bilinçli olmaması nedeniyle rahatsızlığı herhangi bir belirti sonrasında tespit etmesi mümkün değildir.

Uzman doktorlar iki farklı test uygulamaktadır. Bunlardan birisi endoskopi yöntemi diğeri ise üst sindirim sisteminin baryumlu grafisini gözlemleme yöntemidir. Endoskopi yönteminde ışık kaynağı bulunan kameranın yemek borusuna yöneltilmesi ile bölgede inceleme yapılır. Bu bölgede kanama varsa inceleme sonrası gerekli tanı konulur. Üst sindirim sisteminin baryumlu grafisinin alınması içinse bireyin sıvı baryum içmesi sağlanır ve bölgedeki varisler gözlemlenir. Bu şekilde rahatsızlığa ait belirtiler veya bulgular incelenir.

Tedavisi

Özofagus varisi rahatsızlığının tedavisi mümkündür. Tanı konulduktan sonra yapılacak uygulamalar ile tedavi sürecine başlayabilir, periyodik uygulamalar sonrasında rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Uzman doktorunuzun uygulamanızı istediği her bir maddeyi dikkatli bir şekilde dinlemeli ve eksiksiz bir biçimde uygulamalısınız.

Özofagus varisinin tedavi yöntemleri şu şekildedir;

  • Varis kanamalarında ilaç takviyesi yapılarak geçici çözüm uygulanabilir. Gastrokopik girişimde bulunan ilaçlar kanamanın durdurulmasını sağladığı gibi ağrıyı en aza indirir ve hastayı psikolojik olarak zinde tutar.
  • Özofagus varisi rahatsızlığında kanayan damarlara enjeksiyon ile müdahale edilebilir. Damarı donduran enjeksiyonlar kanamayı keser.
  • Tedavi sürecinde yapılan bir diğer uygulama ise ağız veya damar yoluyla hastaya Dideral, K vitamini ve nitrat grubu ilaçlar verilir. Bu ilaçlar kanamayı kestiği gibi tedavi sürecini hızlandırmaktadır.
  • En basit ve ağrısız tedavi yöntemi varislerin bantlanmasıdır. Varisler sıkı bir şekilde bantlanarak yok edilir.

Tüm bu uygulamaların yanı sıra doktorunuz sizin için uygun bir reçete belirleyerek, ilaçlarınız için periyodik kullanım önerisinde bulunacaktır. Özofagus Varisi rahatsızlığından korunma amacıyla bu ilaçlar için oluşturulan takvime uymanız gerekmektedir. Aksi takdirde rahatsızlığınız ilerleyebilir.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu