Periferik Damar Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavi Aşamaları

Periferik damar hastalıkları; atardamarlarla ilgili olan hastalıklara genel olarak verilen isimdir. Damar sertliği, damar daralması kan dolaşımı ile hastalıklar bu hastalık gurubuna örnek olarak verilebilir.

Periferik Damar Hastalıkları

Kardiyovasküler hastalık guruplarından biri olan Periferik damar hastalıkları; genel olarak atardamarda bulunan iliak arteri, tibial arteri ve popliteal arterleri dahilinde oluşan hastalıkların grubuna verilmiş olan isimdir. Bu üç damardan herhangi birinde meydana gelen tıkanma veya daralmaya bağlı olarak bacaklarda önemli düzeyde bir dolaşım sorunu ortaya çıkar.  Bu hastalığın ortaya çıkmasında en büyük etken aterosiklerozen yani ilerleyen yaşa bağlı oluşan nedenlerdir.  Aterosiklerozen doğal bir süreçte yaşanırken bazı etkenlere bağlı olarak hızlanmaktadır. Buna bağlı olarak bazı insanlarda damar tıkanıklığı veya damar daralması erken yaşlarda görülebilmektedir. Zamanla vücutta bulunan damarlarda koleterol, kalsiyum, yağ parçaları birikerek eterosiklerotik plakları oluşturur. Buna bağlı olarak damarlarda sertleşme oluşabilir. Buna bağlı olarak hastalarda;

Periferik Damar Hastalıkları

 

 • Damarlar ilk olarak daralmaya başlar
 • Daralma arkasından plaklar büyüdükçe damarlarda tıkanma oluşur
 • Pıhtılaşma meydana gelerek damarın ani bir şekilde tıkanması

Durumu gözlemlenir.

Buna bağlı olarak beklenen sonuç maalesef ki; kan ve oksijen damarlar vasıtası ile dolaşımda bulunarak organları besleme görevini tam olarak yapamaz.  Yeterli düzeyde oksijen ve kanı alamayan hücre ve dokulara bağlı olarak hastada sorunlar ve şikayetler baş gösterir. Bunun sonunda en iyi ihtimalle hasta sigara kullanıyorsa ve bir de şeker hastasıysa Burger hastalığı ortaya çıkar. Burger hastalığı ortaya çıkar. Dokular ve hücreler tıkanır.

Belirtileri

Ateroksikleroz çoğu zaman sinsice ilerler ve birden bire ortaya çıkar. Hastalık belirti vermez. Damarlarda oluşan daralma damarın çapının yüzde ellisini geçtiğinde bir takım semptomlar kendini göstermeye başar. Bu semptomlar tıkanıklık olan damarların beslemekle yükümlü olduğu bölgeye göre farklılık göstermektedir.

Genel olarak Periferik Damar Hastalıkları konusunda en yaygın belirtileri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Yürüme kekemeliği ( intermitant kladikasyo) . Periferik damar hastalığı belirtilerini arasında en çok göze çarpan yürümede yaşanan sorundur. Hastalar genel olarak yürüyüş sırasında bacakta, kalça ve uyluk kemiğinde kramp gibi giren ağrılar hisseder. Bu ağrı o kadar yoğun olur ki; hasta kısa mesafe yürüyüşte bile sürekli durup dinlenmek zorunda kalır. Biraz dinlendiğinde ağrı geçer ve hasta yine yürümeye başlar. Yol boyunca bu böyle devam eder. Bu nedenden dolayı halk arasında vitrin hastalığı diye de anılmaktadır.
 • Bacaklarda kan dolaşımı yeterli seviyede olmadığı için sürekli soğuktur.
 • Koldan ve bacaktan alınan tansiyonların farklı olması
 • Bacakta bulunan kılların azalması
 • Damarların esnekliğini kaybetmesi
 • Hipertrofi
 • Cildin ve tırnakların renginde meydana gelen değişiklik
 • Ekstremitede uyuşmaların meydana gelmesi
 • Kollardaki ve bacaklardaki tansiyonların birbirinden farklı olması veya tansiyonun alınamaması
 • Eriyen adalelerle alakalı olarak bacakta oluşan incelme
 • Bir süre sonra ağrı sadece yürürken değil dinlenirken de ortaya çıkar.
 • Hastalığın son aşamasında artık ayaklarda veya bacaklarda yaralar ortaya çıkar. Bilhassa topuk ve ayaktaki parmaklarda çıkan bu yaralar, kanın yeterli miktarda dolaşmamasından dolayı düzelmez. Sonuçta organ kaybı sık rastlanılan bir durumdur.

Tedavi

Eğer hasta için yürüyüş sırasında gelen kramp süreleri kısalmaya başladıysa durum ciddileşmiş demektir. Fakat bu krampların girme süresi hasta için tatmin edici ise o zaman ilk olarak ilaç tedavisi denenebilir. Fakat kramp süresi kısaysa, hastanın günlük hayatını olumsuz etkiliyorsa, istirahat sırasında da ağrılar oluyorsa, hasta gece ağrıdan uyanıyorsa; artık cerrahi müdahale kaçınılmazdır.

Kolesterol hastaları, sigara bağımlılığı olanlar, yüksek tansiyon hastaları, şeker hastaları, ailede daha önce damar sertliği yaşayanlar, aşırı kilo sorunu olanlar, düzensiz beslenenler, hareketsiz bir yaşam sürenler ve böbrek hastaları için periferik damar hastalıkları olasılığı oldukça fazladır.

 

Cerrahi müdaha yöntemleri şu şekilde sıralanır:

 • Endovasküler Ameliyat
 • Bypass Ameliyatı

Endovasküler Ameliyat sayesinde periferik damar hastalıkları müdahalelerinde bacak veya kol damarlarında bulunan tıkanık damar parçası temizlenir.

Periferik damar hastalıkları için eğer bypass uygun görülmüşse; bu müdahalede köprü oluşturulacak damar ya sentetik ya da vücudun her hangi bir kısmından alınan bir damar kullanılabilir. Periferik damar yolu sayesinde sorunlu olan damara giriş yapılır. Vücuttan alınan farklı bir damar parçası vasıtasıyla tıkalı olan damara köprü kurularak kan dolaşımının rahatlatılması ve organların, doku ve hücrelerin yeterli olan beslenmesinin yapılması sağlanır.

Hemşire Bakımı

Periferik damar hastalıkları konusunda hemşirelik bakımı tedavi sırasında oluşabilecek riskleri azaltmaktadır.  Gerek ameliyat sonrasında gerekse tedavi aşamasında hasta açısından iyi bir bakım büyük önem taşımaktadır. Hemşirelik bakımı sayesinde hastanın tedavisi yakın takipte ilerler. Kontrol altında tutularak yapılan düzenli egzersizler sayesinde dolaşım düzenlenir. Bu hastalığa bağlı olarak ülser oluşmuş veya her hangi bir enfeksiyon ortaya çıkmışsa; hastanın dinlenmesi sağlanır. Hastanın diyet listesi düzenlenir ve kontrol altına alınır. Özel bir beslenme düzeni verilen hastaya lifli sebzeler ve meyveler yedirilir. Hastanın sigara içmesine engel olunur. Tansiyonu sürekli kontrol altında tutulur. Kullanması gereken İlaçlar takibe alınır ve düzenli olarak, aksatmadan alması sağlanır. Dolaşımın rahatlatılması amacıyla hastaya sürekli, dolaşım sistemini dengeleyen egzersizler yaptırılır. Bütün tedavisi yakından takip edilen hastanın iyileşme süresinin kısaltılması ve yapılan tedavinin veya cerrahi müdahalenin başarılı sonuçlar vermesi bakımından hemşirelik bakımı oldukça önemlidir. Ameliyat sonrası veya hastanın tedavi aşamasında özel bir hemşirenin refakat etmesi doktorlar tarafından önerilir. Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu