Popliteal Arterin Vücuttaki Konumu ve Bu arterden Tansiyon Alınması

Popliteal arterler ayaklarda dizin arkasında yer almaktadır. Eklemlee ve bacaklardaki kan dolaşımını sağlamakla kalmayanbu atardamarlar aynı zamanda kasları da beslemektedir.

Popliter Arter

Popliter arter; diz arkasında bulunan bir damar olup; bacağı besleyen bir çok damara hükmetmektedir. Bacakta bulunan eklemlere uyluk kemiğine kadar kan dolaşımının sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Bu damarlarda oluşan sorunlar; günlük hayatın işleyişinde hastaları oldukça büyük sorunlar altında sokmaktadır. Genel damar darlıkları, damar sertliklerine bağlı olarak oluşabilen felç ve kangrenler organların kayıplarına kadar gitmektedir. Oldukça derin kısımda bulunan bu damar elle hissedilmemektedir. Popliteal arterler bacaklardaki dolaşıma yardımcı olabilmek amacıyla çeşitli dallara ayrılmaktadır. Bu dallar:

  • Üst kasların dalları. Bu dallar distal bölümlere kanı iletmeye yardımcı olmaktadır. Demimembranosus, biceps ve yarı rıcodinosusu buna örnek olarak verebiliriz.
  • Lateral üst diz arteri. Genus üst laleralis üzerinden dışarı çıkarak dizın altına doğru uzanır. Yanal kondil ve biceps femoris üzerinden devam ederek küçük dallara ayrılır
  • Medial üst diz alterleri. Demimembranus, genus superior medialis ve medial kondil üzerinden addüktör magnusla femur çevresinde bulunan bükülmelere yardımcı olur. Diz eklemlerinin ağrıları genel olarak bu damardaki sorunlardan kaynaklanmaktadır.
  • Orta diz atardamarları. Genus, liga üstünde yer alan perforan popliteal damarı anteriordan yönlenir. Diz eklemlerinin popliteum obliquum adı verilen kapsülleriyle eklem ve çaprazındaki bağlarda birçok dala ayrılmaktadır.
  • Yanal diz atardamarları. Genus inferior laleralis ile popliteal atardamarın distal adı verilen bölümünden başlamaktadır. Lateralin altından yol alır.
  • Medial alt diz atardamarı. Genus inferior medialis ve medial altında bulunmaktadır. Diz ekleminin çevresinde sınırlar oluşturur. Bu arterin dalları aynı zamanda diz eklemlerinin oluşmasında rol oynamaktadır.
  • Buzağılar arterleri. Baldır ve diz arasında bulunan kasları beslemektedir.

Görevleri

Femorual arterin bir uzantısı olan popliter arterler canadis adductorius alt açılımından başlayarak fasiyes popliteada ile semimembranosus ve dizdekieklem kapsülüyle bu eklem kapsülünün alt bölümünü kapsamaktadır. Popliteal arter diz eklemlerinin arkasından aşağıya inerken yana doğru kayarak popliteal fossanın orta kısmına doğru ilerlemektedir. Bu arterlerin altındaki kısımlar eklemlerin arkasındaki boşluk üzerinden gastroknemiusun aşağılarına doğru ilerlerler.

Popliteal Arter

 Poplieal arterleri tibial adı verilen sinirleri izlemektedir. Poplıteal fossa kovanları posterior biçimde olup venleri yüzeyseldir. Popliteal arterler; dizdeki eklemlere ve bacaklardaki kaslara kan dolaşımını sağlamaktadır. Genel olarak bu arterlerde oluşan sorunların ana kaynağı hareketten uzak pasif bir hayat felsefesine bağlı bir yaşam sürmektedir. Yanlış beslenme tarzı ve vücutta olması gereken vitamin ve minerallerin yeterli düzeyde olması bu damarlarda ciddi sorunlar oluşmasına neden olmaktadır.

Popliteal arterler femoral atar damarlarının bir dalı olmaktadır. Popliteal foddada, kemik ve artiküler kapsül posteriorun yüzeyi  olan anterior ve medihalde ile aşağıya doğru inerek  son bölümünde iki dala ayrılır. Bu dallar; anterior ve posterior ismini almaktadır.

Popliteal arterler femoral arterinin bir kolu olarak toplardamarlar ve tibial sinirlerle, nörovasküler birleşimlerini kapsamaktadır. Alt açıklıktan gelen kanaldan başlayan arterin alttaki kısımları popliteal kas sistemi ile birleşir. Karın kısmında bulunan abdominal damarlar arasında bulunan dar alanda seleus kaslarının kenarına geldikten sonra, arterior tibial atardamarları ve posterior damarlarına ayrılır. Popliteal arterlerin rotaları arter uzunluğunca değişim göstermektedir.

Popliter Arterden Tansiyon Ölçme

Popliter arter üzerinden tansiyonun alınması iki bölge üzerinden gerçekleşmektedir. Bunlar:

  • Uyluk kemiğinin bulunduğu alandan
  • Ayak bileklerinin bulunduğu bölgeden

Kalça bölgesinden ( uyluk kemiğinin bulunduğu alandan) yapılan ölçüme başlamadan evvel hasta sırt üstü yatırılır. Bacaklar düz tutularak kalp hizasında uzatılır. Hasta ölçüm yapılmadan evvel duruma göre beş veya on dakika dinlendirilir.  Bu bölgede tansiyon ölçümü yapılırken özel büyük bir manşet kullanılmaktadır. Uyluk kemiğinin altına, diz kısmının üçte birine uygulanmaktadır. Bu işlem sırasında nabız kontrolünde bulunmak için; popliteal fossadan alınan popliteal atar damarı kullanılır. Tansiyon kalça bölgesinden tonometer ile fonendoskop kullanılarak ölçülmektedir. Bu bölgede tansiyon ölçümü koldaki gibi yapılmaktadır.

Ayak bileklerinin bulunduğu bölgeden tansiyon alınırken; tıpkı kalça bölgesinde olduğu gibi hasta sırt üstü yatırılarak; duruma göre beş veya on dakika dinlendirilir. Bacaklar kalp hizasında bulunmalıdır. Tonometre cihazının manşonu ayağın arkasından üç veya dört santimetre yukarıya doğru ayak bileğin iç tarafında bulunan kemiğin arkasında duran tibial atardamarı hissedilerek yerleştirilir. Manşonun ayak bileğine uygun olarak seçilmesi önemli bir ayrıntıdır. Manşonun altında bir parmağın düzgün olarak geçmesi gerekmektedir. Ayak bileklerinden alınan tansiyon ölçümü aynı koldaki gibi yapılmaktadır.

Gerek kalçadan gerek ise ayaktan yapılsın; popliter arter üzerinden yapılan tansiyon ölçümü sırasında, doğru olan sonuca ulaşabilmek amacıyla kan basıncını ölüm işlemi üç veya dört kez tekrarlanır. Daha sonra alınan sonuçların aritmetik ortalaması alınır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu