El Üstündeki Damar Ağrısının Nedenleri ve Çözümleri

Yoğun bir günün ardından ya da hiç olmadık bir anda el üstündeki damarlarınızın ağrıdığını fark edebilirsiniz. Bu durumun belli başlı nedenleri olabilir.

El üstünde damar ağrısı

El üstünde damar ağrısı, farklı nedenlerden ortaya çıkabilir. Süregelen yaşlılık sonucu doğal damar belirginleşmesine ek, bir de ağrı söz konusu ise bu durumun nedeni araştırılmalıdır. Genellikle yaşlılık sonucunda el üzerindeki damarların belirginleştiğine şahit olmak mümkündür. Buna neden olan yegane şey ise cilt tabakasının zamanla ince hale gelmesidir. Yaşlılık sonucu ciltte bulunan yağ tabakası erir ve ince bir hal alır. Bunun sonucunda ise cilt üzerindeki görünüm artar ve damarlar daha fazla meydana çıkar.

Çoğu bayan söz konusu durumu problem olarak görse de damar belirginleşmesi, genel olarak bir yaşlılık belirtisidir. Damar belirginleşmesi fark edildiği anda varis olarak sanılabilir. Fakat unutulmaması gereken bir nokta var ki o da varisin ağırlıklı olarak bacaklarda meydana gelmesidir. Belli başlı durumlarda kadın genital organında da oluşabilen varis, sıklıkla bu noktalarda oluşur. El üzerinde damar belirginleşmesinin bağlantısı ise daha çok cildin zamanla yaşlanması olarak görülür. Sağlık açısından genellikle bir sorun teşkil etmeyen bu durum, çeşitli müdahaleler ile ortadan kaldırılabilmektedir.

Bayanlar tarafından tercih edilen estetik operasyonlar, damar belirginleşmesinin en aza indirilmesini ve hatta yok edilmesini sağlar. Ayrıca geliştirilen yeni nesil köpük tedavisi de acısız ve ameliyatsız bir şekilde damar görünümünü ortadan kaldırır.

Belirtileri

Damar belirginleşmesine ek olarak süre gelen bir ağrı söz konusu ise uzman bir doktora başvurmanız önerilir. Sürekli olarak el üstündeki damarlarda ağrı oluşması, farklı sağlık problemlerinin habercisi olabilmektedir. Çeşitli damar hastalıkları ya da kalp rahatsızlıkları, kendisini damarlarda oluşan ağrı ya da deformasyon olarak gösterebilir. Aynı zamanda kap hastalıkları içerisinde de çeşitli belirtiler damarlar aracılığıyla ortaya çıkabilir. Özellikle tıkanıklık ya da ödem gibi durumlar karşısında kişi, yoğun bir ağrı çekebilir. 

Oluşan ağrılar daha ağır hastalıkların habercisi olabileceğinden ötürü bir an önce uzman hekime danışarak yardım alınması tavsiye edilmektedir. Eğer belirli bir kalp hastalığınız var ise damar ağrısına çok daha fazla önem vermeniz gerekir. Hassas davranmalı ve bu konuda oluşabilecek her türlü olumsuzluk karşısında harekete geçmelisiniz. Erken teşhis her zaman için faydalı olacağından doğabilecek daha büyük bir hastalık adına da önlem alabilir ya da erkenden tedaviye başlayabilirsiniz.

Nedenleri

Ağır ya da hafif hastalıklar dışında el üstünde damar ağrısını daha farklı bir nedeni de olabilmektedir. Örneğin günlük koşuşturma içerisinde çok fazla yoruluyorsanız elleriniz ağrıyabilir ve bu durumu damar ağrısı olarak yorumluyor olabilirsiniz. Aynı zamanda elinize dışarıdan gelen bir darbe de bir takım ağrılar yaşamanıza neden olabilir. Bu gibi durumlarda öncelikli olarak geçirdiğiniz son birkaç günü düşünmelisiniz. Eğer damar ağrısı ya da buna benzer bir ağrı şikayetiniz var ise son günlerde ellerinize aldığınız bir darbe olup olmadığını düşünün. Darbenin yanı sıra buna benzer etkenleri de düşünmeniz yararınızadır. Eğer oluşabilecek bir ağrıya mahal verdiyseniz endişelenecek bir durum yoktur fakat ağrılar zamanla artar ya da kısa sürede geçmez ise bir doktora gitmeniz gerekecektir.

Damar ağrısı, başlarda el ağrısı olarak kendisini belli edebilir. Damar tıkanıklığı, ödem, kalp hastalıkları ya da bunlara benzer nedenlerden dolayı doğabilecek olan damar ağrısı, bir bakıma hastalık öncesi bir durum olarak da karşılanabilir.

Eğer kişi ağır bir travma ya da benzeri bir durum atlattıysa damarlarda oluşabilecek risk faktörü de düşünülmelidir. Kaza ya da buna benzer bir travmatik durum yaşadıysanız damarlarınızda hasar meydana gelmiş olabilir.

Bu durum şiddetli damar ağrısı çekmenize neden olacaktır. Ağrıların yanı sıra oluşabilecek yırtılmalar ve kanamalar, çok daha yüksek oranda tehlikeler içerir. Eğer böyle bir olay yaşadıysanız ve akabinde ağrı ya da benzeri şikayetleriniz varsa derhal uzman doktora başvurmanız gerekir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu