Kollarda Hissedilen Ağrıların Nedenleri ve Tedavi Yolları

Sağ ve sol kolda hissedilen ağrıların neden kaynaklandığı ve nelerin belirtisi olabileceği üzerine ve alınması gereken önlemler hakkında makale.

Kollardaki damar ağrıları

Günümüzün modern yaşam şartlarının getirmiş olduğu ve toplumda görülme sıklığı ve yaygınlığı artmış olan rahatsızlıklardan birisi de kollarda hissedilen ağrılardır. Çoğunlukla dolaşım sistemindeki damarlardan kaynaklanan kollarda hissedilen ağrı birçok ciddi rahatsızlığın belirtisi olabileceği için kesinlikle göz ardı edilmemeli ve mutlaka doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Kollardaki, özellikle sol koldaki hissedilen damar ağrısı çoğunlukla hastalar tarafından net olarak tarif edilemezler. Çoğunlukla acıma gibi bir tabirle ifade edilen bu durum damarlardaki tıkanıklık, iltihaplanma veya diğer bazı hastalıkların habercisidir.

Kollarda ağrıların en çok hissedildiği bölgelerden birisi olmasının nedeni bacaklarla birlikte ana damarlara yardımcı olan daha küçük damarların yoğun bulunmamasıdır. Bu nedenle kollardaki ana damarlar daha aşırı yüke maruz kalmakta, en ufak bir rahatsızlıkta ağrılara sebebiyet vermektedir. Bu bölgelerde damarlarda meydana gelen bir ağrı özellikle sol kolda daha yoğun ve güçlü bir şekilde hissedilir.

Kollarda hissedilen ağrı birçok ciddi rahatsızlığın belirtisi olabileceği için kesinlikle göz ardı edilmemeli ve mutlaka doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Koldaki damar ağrısı neden olur

Kollardaki ağrılar kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken belirtilerdendir. Mutlaka doktor tarafından kontrol edilmeli ve altta yatan neden tespit edilmelidir. Ağrıya kimi hastalıklar sebebiyet verebileceği gibi, bazı hayat tarzları da neden olabilmektedir. Özellikle sigara kullanımı kollardaki damar ağrısına neden olabilen en zararlı alışkanlıklardandır. Bunların dışında kimi hastalıklar da kollarda damar ağrısı neden olabilir.

  • Damar İltihaplanması (Vaskilüt)

İnflamasyonların damarlarda oluşması neticesinde oluşan damar iltihaplanmaları kollarda damar ağrılarına neden olabilir. meydana gelebilecek inflamasyonların akabinde, damar iltihaplanması şikayeti baş gösterebilmektedir.

  • Damar Tıkanmaları

Damarlarda meydana gelmiş olan herhangi bir tıkanma da kollarda ağrıya neden olabilir. Atardamar ve toplardamardan kaynaklanan kol ağrıları birbirinden farklıdır.

Atardamar kaynaklı ağrı aniden başlar  ve oldukça şiddetlidir. Oldukça ciddi bir durumdur ve ilerleyen aşamaları kangrene kadar ilerleyebilir. Bu nedenle koldaki ağrı kesinlikle ihmal edilmeden mutlaka doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Kollardaki damar ağrıları yüksek derecede hissedilir

Toplardamar tıkanmaları ise daha hafif olarak kendisini göstermeye başlar. Zaman ilerledikçe daha şiddetli hale gelmeye başlar. Damar sertliğine bağlı olarak yavaş yavaş tıkanıklık gelişebilir. Damar tıkanıklıkları erkeklerde kadınlara nazaran erkeklerde daha sık görülmektedir. Aynı zamanda yaş ilerledikçe de  görülme sıklığı artmaktadır. Hipertansiyonu olan ve şeker hastası olanlarda daha kolay ortaya çıkmaktadır.

Kol ve bacak damarlarındaki akan kanın yoğunlaşması ve bunun neticesinde kanın akmakta zorlanmasıyla meydana gelen damar şişmeleri de kol ve bacaklarda ağrıya neden olabilir.

Kollardaki, özellikle sol koldaki damar ağrıları kalple ilgili bir soruna işaret edebilir.

  • Kalple ilgili sorunlar

Vücuttaki kalple ilgili problemlerde damar ağrısına neden olur. Kalp fonksiyonlarında meydana gelen bozukluklar kalbe giden ve kalpten gelen kan akışını taşıyan damarlarda harabiyete ve yetersizliğe neden olabilir. Sağ koldan ziyade sol kolda hissedilen damar ağrısı kalple ilgili bir sorun olduğunu düşündürmektedir.

Damar ağrısı nasıl geçer

Damar ağrısının tedavi edilmesi için öncelikle ağrının neden kaynaklı olduğu tespit edilmelidir. Ağrının altında yatan neden tam olarak tespit edilmeden ağrı tedavisi kesin olarak tedavi edilemez. Doktor muayenesinin ardında altta yatan hastalık tespit edildikten sonra gerekli ilaç tedavisine başlanarak kollardaki damar ağrıları tedavi edilebilir.

Şeker hastalarının ve yüksek tansiyonu olanların damar ağrısı çekme olasılıkları daha fazla olduğu için daha dikkatli olmalıdırlar. Sigara kullanımı çok büyük oranda damarlara zarar verdiği için bu kişiler kesinlikle sigara içmemelidirler. Bunun dışında damar ağrısı yaşayanların sigarayı bırakmaları hissedilebilir derecede damar ağrısının gitmesine yardımcı olacaktır.

Düzenli spor ve hafif egzersiz, yürüyüş yapma da damarlardaki kan akışını düzenleyebileceği için ağrıların gitmesi açısından faydalı olan yaklaşımlardan sayılabilir. Kolları yukarıya kaldırarak bir müddet bu şekilde tutmak da kan akışını düzenleyeceği için kollardaki ağrının gitmesine faydalı olabilmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu