Sol Varikosel Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Erkeklerin çocuk sahibi olamamasının en büyük etkenleri arasında gösterilen varikosel, testislerde bulunan toplardamarlarda kirli kanın birikmesi sonucunda gelişmesi ile semptomlar ortaya çıkar.

Sol Varikosel

Varikosel

Erkeklerin kısırlık sorunu ya da ağrılarının olmasının nedenleri arasında gösterilen varikosel toplardamarlar içerisinde varis oluşması sonucunda meydana gelir. Varikosel hastalığı testislerde bulunan ve kirli kanı taşımakta olan toplardamarların aynen bacaklarda bulunan toplardamarların varisleşmesi gibi ortaya çıkacaktır. Daha çoğunlukla sol testis içerisinde bulunan toplardamarlarda görülmektedir. Bu durumda kirli kanı taşımakta olan toplardamarlar içerisinde toksik maddesine sahip olan kirli kanın testiste birikmesi ile birlikte kan akışında bir bozulma meydana gelir. Bununla birlikte testislerde şekil bozukluğu, ısısının değişmesi, fonksiyonlarının etkilenmesi ve erkeklerin sperm kalitesinde bozulmalar görülmektedir.

Her ne kadar sol testis içerisinde bulunan toplardamarlarda daha sıklıkla oluşan bir sorun olsa da bazı hastalarda sağ tarafta bulunan testiste bulunan toplardamarlarda da varisleşme meydana gelebilir. Toplardamar içerisinde bulunan kapakçıkların görevini yitirmesi ile birlikte ortaya çıkacak bir damar hastalığı olmaktadır.

Sol Varikosel Belirtileri

Sol testiste bulunan toplardamarların genişlemesi ile birlikte hastaların dışarıdan bakılması halinde testisleri üzerinde bacaklarda olan toplardamar varisi gibi damarların genişlediği görülecektir. Testislerde şekil bozukluğu olduğu için ve daha çok şu belirtiler varikosel hastalarında ortaya çıkacaktır:

 • Sperm miktarında azalma;
 • Şekil bozukluğu;
 • Damar belirginliği;
 • Çocuk sahibi olamama;
 • Kabarıklık;
 • Aşırı terleme;
 • Sıcaklık artışı;
 • Şiddetli ağrı.

Hastalığın ilerlemesi ve bakıldığı zaman testisin aşağı sarkarak şekil bozukluğunun ortaya çıkması sonucunda hastalarda sıklıkla şiddetli bir ağrı meydana gelecektir. Ağrı testis üzerinde olacağı gibi kasık bölgesinde meydana gelecektir. Zaman içerisinde hastalarda bu ağrı kişinin bacaklarına doğru yayılacaktır. Hastalığın ilerlemesi önlenmelidir.

Aksi takdirde damarların genişlemesi ile birlikte mesane yollarına uygulayacak olduğu baskı ile idrar yapma sorunları da ortaya çıkacaktır.

Sol Varikosel Nedenleri

Testislerde bulunan toplardamarların tam olarak neden olduğu günümüzde bilinmemektedir. Fakat kısırlık nedeniyle doktora başvuran erkeklerin neredeyse yarısında varikosel hastalığı tanısı konulmaktadır. Hastalığın sol tarafta daha yoğun olarak görülmesinin nedenleri şunlardır:

 • Sol testisin daha aşağıda bulunması;
 • Sol taraftaki toplardamarların daha uzun olması;
 • Toplardamarın diğer organlarla ilişkisi olması;
 • Anatomik yapısı.

Hastalığın gelişmesinde bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Bu hastalığa sahip olanlar çok kilolu olan erkeklerde daha sıklıkla görülmektedir. Özellikle de karın sporlarını fazla yapan kişilerde ve kronik kabızlık sorunu olan kişilerde de görülmektedir. Sürekli olarak ayakta çalışmak zorunda olan ve dar kıyafetler giyinmekte olan kişilerin aynen bacaklarında olan toplardamarlarında kirli kan birikmesi gibi testislerinde bulunan toplardamarlarda da varikosel sorunu meydana gelecektir.

Sol Varikosel Dereceleri

Hastalığın tanısının ve tedavisinin uzman bir ürolog hekimi tarafından yapılan muayene sonrasında konulması gerekmektedir. Tanıyı koymak için fiziksel olarak muayene yeterli olsa da sperm testi ve ultrason görüntüsü bazı durumlarda istenebilir. Hastalık meydana gelmesi sonucunda 3 derece ile tanınmaktadır. Bunlar:

 1. Grade: En az belirtisi olan ve hafif bir varikosel olmaktadır. Hastalık fiziksel olarak doktor tarafından yapılacak olan muayene sırasında hastanın öksürmesi ya da ıkınması sonucunda ele gelecek olan varikosel ile tanısı konulacaktır.
 2. Grade: Orta dereceli olan varikosel olmaktadır. Hasta ayakta yapılacak olan fiziksel muayenesi sonucunda öksürme ya da ıkınma eylemi içerisinde olduğunda testislerinde bulunan toplardamarların belirgin olarak ele geldiği durumdur.
 3. Grade: Hastanın tanısının konulması için ayakta muayene edilmesi gerekmektedir. Hastanın öksürme ya da ıkınma gibi eylemlerde olmadığı halde testis üzerinde bulunan toplardamarlar gözle görülür biçimde ortadadır.

Hastanın tanısının konulması amacıyla karın basıncının artması gibi durumlara neden olan ıkınma ya da öksürme sonucunda ortaya çıkacak damarlar ile tanı koymak mümkün olur. Fakat bazı hastaların tanısını koymak amacıyla hastadan renkli doppler ultrason görüntülenmesi istenecektir.

Sol Varikosel Etkileri

Hastalığın şiddetli olarak ağrısı olması durumunda kişilerde rahatsızlık belirtileri ortaya çıkacaktır. Birçok kişi bu durumun geçici olduğunu düşünmektedir. Fakat hastalığın ilerlemesi sonucunda komplikasyonların ortaya çıkması görülmektedir.

Kişilerde sperm kalitesinde ciddi oranda azalma ve spermlerin hareketlerinde de azalma görülecektir. Bunun sonucunda kişilerde kısırlık meydana gelebilir.

İlerlemiş olan daha çok hastalığın 3. evresinde olması durumunda artan ağrılar sonucunda erkeklerde cinsel isteksizlik oluşması görülmektedir. Bunun nedeni cinsel ilişki esnasında daha yoğun olarak artacak ağrıdır. Hastaların zaman içerisinde ereksiyon sorunları da ortaya çıkabilir. Varikosel daha çok hormonların üretilmesinde sorun olmasına neden olacaktır. Bu nedenle de testis boyutunda küçülme meydana gelir ve testosteron isimli erkeklik hormonunun azalması ile sonuçlanır. Bu durumda da erkeklerde testosteron düşüklüğü sonucunda ereksiyon sorunları sıklıkla görülmektedir.

Sol Varikosel Tedavisi

Varikosel tedavisi cerrahi müdahale ile uzman hekim tarafından yapılması gereken bir tedavi yöntemi olmaktadır. Hastalara uygulanacak ameliyat mikrocerrahi operasyonu olacağından çok dikkat gerektiren ve tecrübeli bir hekimin yapması gerekiyor. Kasık bölgesinden açılacak 2 santim civarında bir kesik ile ameliyat gerçekleşecektir.

Genişlemiş olan toplardamarlar bu delikten ayrılacak ve varikosel ameliyatı gerçekleşecektir. Ameliyatın toplam süresi damarların evresine göre 1 saat ile 2.5 saat arasında değişen bir süre içerisinde gerçekleşecektir. Mikrocerrahi yöntemi uygulanarak gerçekleşen bu operasyon sonucunda hastanın tam olarak iyileşerek sağlığına kavuşması 6 haftayı bulabilir. Hastalığın nüks etme ihtimali oldukça azdır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu