Süt Kanallarının Tıkanmasının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Belirli nedenlerle kadınların başına gelen süt kanallarının tıkanıklığı durumunda izlenebilecek çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Uzmanlar bu konuda uygun yöntemleri sıralamıştır.

Süt Kanallarının Tıkanması

Genellikle bebek emziren kadınların yaşadığı ortak sorunlar arasında yer alan süt kanallarının tıkanması ile ilgili birçok çözüm ve tedavi yöntemi bulunmaktadır. Süt üreten ve aktarımını sağlayan kanalların çeşitli sebeplerle tıkanması ile birlikte bebek emzirirken güçlük çekilebilir. Bu nedenle bölgede oluşabilecek en ufak komplikasyon takip edilmeli ve uzman doktora başvurarak şikayetlerin tam olarak aktarılması gerekir. Süt kanallarının tıkanması ilk aşamada büyük bir sorun olmasa bile ilerleyen dönemlerde ciddi rahatsızlıkları beraberinde getirebilir.

Göğüste meydana gelen süt kanalı tıkanması veya düğümlenme emzirme işleminin sağlıklı bir şekilde yapılmasına engel olur. Süt kanallarında meydana gelen tıkanıklığın kolay bir şekilde fark edilebilmesinin en kolay yolu ise meme ucu bölgesinde yumru oluşmasıdır. Ayrıca bölgede kızarıklık meydana gelebilir ve hafif ağrı olduğu belirtilmiştir. Süt kanallarının tıkanması ile ilgili tedavi yöntemleri evde sürdürülebilir ve kolay bir şekilde rahatsızlıktan kurtulmak mümkündür. Uzman doktorlar bu konuda yeterli bilgiyi verdiği gibi doktor gözetiminde rahatsızlığınızın tedavi yöntemini belirlemeniz gerekir.

Göğüste oluşan süt kanallarının tıkanması rahatsızlığı ilk aşamada kişiyi rahatsız etmeyebilir. Ancak ilerleyen dönemlerde ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına vesile olabilir. Bu rahatsızlığın taşıdığı en büyük risk mastit rahatsızlığına dönüşmesidir. Mastit bir meme enfeksiyonudur. Eğer rahatsızlığınız bu boyuta ulaşmışsa titreme ve ateş görülebilir. Aynı zamanda meme çevresinde iltihaplanma ve hafif yanma hissi görülebilmektedir. Eğer bu gibi belirtiler yaşıyorsanız hemen en yakın doktora gidererek teşhis konulmasına yardımcı olmalısınız.

Nedenleri

Süt kanallarının tıkanması çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen bir rahatsızlıktır. Sağlıklı bir şekilde bebek emzirme işlemini yerine getirmek istiyorsanız yaptığınız bazı uygulamalara dikkat etmeniz gerekir. Genellikle şu nedenlere bağlı olarak süt kanallarının tıkandığı gözlemlenmiştir;

  • Yetersiz beslenme
  • Memede bulunan süt miktarının tamamen boşaltılmaması durumu
  • Emzirme döneminde grip rahatsızlığına yakalanmak
  • Sütyen ölçüsünün dar olması
  • Emzirilen bebeğin meme ucunu yeteri oranda kavrayamaması
  • Stresli yaşam tarzı ve uykusuzluk
  • Meme bölgesine baskı uygulanması

Yukarıdaki nedenler süt kanallarını tıkayan asıl nedenlerin başında gelmektedir. Bu tür uygulamalar yapıyorsanız dikkatli olmanız gerekir. Aksi takdirde mastit rahatsızlığına kadar uzanan ciddi sağlık sorunları ile boğuşmak zorunda kalabilirsiniz.

Memedeki süt kanallarının tıkanması rahatsızlığının tedavisi evde uygulanabilmektedir. Memeden yeteri kadar süt çıkmaması, süt kanallarının düğüm düğüm olması veya sütten kesilme gibi nedenlerden dolayı emzirme sırasında sorun yaşıyorsanız evde uygulanan tedavi yöntemleri ile maksimum 5 gün içerisinde sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde emzirmeye başladığınızda ilk başta memeden çıkan süt ile birlikte pıhtımsı maddeler gelebilmektedir. 

Evde uyguladığınız tedavi yöntemlerinin ardından halen süt kanallarındaki tıkanıklık sorunu devam ediyorsa uzman doktora başvurarak şikayetlerinizi detaylı bir şekilde anlatmanız gerekir.

Tedavi Yöntemleri

Göğüste meydana gelen süt kanalı tıkanıklığını açmak için evde uygulanabilecek çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Birçok uzman doktor bu yöntemleri detaylı olarak anlatarak hastanın bilinçli bir şekilde tedavi sürecini ilerletmesine yardımcı olur. Bu konuda verilen tavsiyeler ise şu şekildedir;

  • Bebeğinizi sık sık emzirerek göğsünüzde bulunan süt miktarını ideal seviyeye getirin ve sütü boşaltmaya gayret gösterin. Eğer göğsünüzdeki sütü yeteri kadar çıkaramıyorsanız emzirmek için sunulan süt pompasını kullanabilirsiniz. Bu yöntemi doğru bir şekilde uyguladığınız takdirde tıkanıklık oluşmayacaktır.
  • Bebeğin göğüs bölgesine uygun şekilde yanaştırılması ve uygun pozisyonu almasına dikkat edin. Bebeğin memeyi tamamen kavraması ve emmesi en önemli unsurdur. Böylece süt kanallarında birikme meydana gelmeyecektir.
  • Emzirme işlemi sırasında bebeğin konumunu değiştirmeyi unutmayın, böylece eşit miktarda süt emilmesine yardımcı olursunuz.

Yukarıdaki uygulamaların yanı sıra tıkanıklık ihtimaline karşı çeşitli uygulamalar yapılabilir. Bu tür uygulamalar süt kanallarında oluşabilecek her türlü probleme karşı önlem olduğu gibi var olan problemlerin giderilmesine de yardımcı olabilmektedir. Emzirme işleminin öncesinde ve sonrasında göğsünüze masaj uygulaması yapabilirsiniz. Göğsünüzün dış tarafından uç bölgesine doğru masaj yapmanız en uygun pozisyonu oluşturur. Masajın ardından göğsünüzün uç bölgenizi baş parmak ve işaret parmağı ile kavrayıp hafifçe içeriye doğru baskı uygulayın. Böylece kalan sür dışarı çıkacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu