Tek Umblikal Artein Nedenleri ve Uygulanan Tedaviler

Tek umblikal arter nedir, nasıl bir rahatsızlıktır, neden meydana gelir, kimlerde görülür tedavi yolları nelerdir, tedavi yöntemleri nasıl uygulanır hakkında makale.

Tek Umblikal Arter

Tek umblikal arter insanlarda en çok görülen umblikal arter anomalisidir. Umblikal kordon adı verileen vücut yapısı içerisindedir. Bu yapıda iki umblikal arter ve bir umblikal ven bulunmaktadır. Hamilelik başında dört tane olan bu damarlar, hamileliğin ikinci ayı itibarıyla sağ umblikal arter gerileyerek geriye üç tane damar kalır. Bu rahatsızlıkta ise gerileme sadece tek bir arter kalacak şekilde gerçekleşir. Bu nedenle hastalığın adı tek umblikal arterdir.  Anne karnındayken meydana gelen bir hastalıktır. Sağ umblikal arterde görülme sıklığı sol umblikala göre biraz daha fazladır.

Hastalığın meydana gelmesinde heç çevresel faktörlerin, hem de genetik faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Çevresel faktörlerin etkisinin oldukça az olduğu, esas belirleyici nedenin genetik faktörler olduğu düşünülmektedir. Bu bağlamda hastalığa neden olan etkenler olarak şunlar sıralanabilir:

  • Çevresel etkenler: Hamilelikte sigara kullanımı, bazı ilaçların kullanımı
  • Genetik yatkınlık

Bu hastalığın görüldüğü durumlar:

  • Damarın bulunmaması
  • Damarın kapalı olması
  • Damarın gelişimini tamamlayamaması

olarak üç ayrı durum tıbbi olarak kabul edilmiştir. Bu nedenler arasında genellikle görülen sebep damarın kapalı olması veya gelişimini tamamlayamaması görülmektedir. Çoğu durumda arterde görülen bu durum nadiren vende de görülebilmektedir.

Tek umblikal arter tekil hamileliklerin yüzde birinde, çoğul hamileliklerin ise yüzde beşinde görülen bir rahatsızlıktır.

Günümüzde hastalığın tanısına yönelik kullanılan en yaygın yöntem prenatal yaklaşımdır. İlk defa 1966 yılında uygulanmaya başlanan bu yöntem, 1970’lerde genetik hastalıkların tanısı ve önlenmesinde de kullanılmaya başlanmıştır. Bu yaklaşımdaki amaç anne karnındaki fetüsde bulunan tedavisi bulunmayan veya çok zor olan, ciddi zihinsel veya bedensel engellere sebebiyet veren hastalıklar olup olmadığını tespit ederek, sağlıklı bebekler olarak doğmalarını sağlamaktır. Bir bakıma ebeveynlere sağlıklı bebekler için güvence vermeyi amaçlayan ve hastalıkları anne karnındayken tespit etmeye yönelik bir uygulamadır. Bu yöntem sayesinde henüz anne rahmindeki bebekte bulunması olası hastalıklar tespit edilmeye çalışır. Diğer yaklaşımlardan farklı olarak burada hastaya doğrudan ulaşım ve kontrol imkanı olmadığı için kendisine özgü bir takım zorlukları bulunmaktadır.

Tek Umblikal Arter Tedavileri

Tek umbilikal arter çeşitli anomalilere sebebiyet verilebilir. Tedavide amaç bu hastalığın enden olduğu anomalilerin ortadan kaldırılmasıdır. Bu hastalıkla birlikte  normal doğum gerçekleşip, herhangi bir sağlık problemi yaşanmayacağı gibi ciddi genetik hastalıklar, ve başka tür bedensel anomaliler meydana gelebilmektedir. Tek umbilikal arter tedavisinde uygulanan tedavileri şöyle sıralayabiliriz:

  • Gebeliği sonlandırma: Hastalığın belirlenmesinden sonra yapılan kromozom testinde trizomi 13, trizomi 18 gibi genetik hastalıklar tespit edilirse uygulanabilecek tek tedavi gebeliğin sonlandırılmasıdır. B konuda karar tamamen ebeveynlere ait olup dilerlerse gebeliği sonlandırabilir, dilerlerse doğumu gerçekleştirebilirler.
  • Amniyosentez işlemi: Bu işlem bir tedaviden daha çok hastalık boyutunun ve türünün anlaşılması bakımından uygulanan bir prosedürdür. Birçok farklı alt uygulaması vardır. Bunlar kromozom analizi, DNA analizi, fetal enfeksiyonlar, biyokimyasal testler, fetal durum tayini olarak sınıflandırılabilir. hamileliğin 15 ve 22.haftaları arasında uygulanır.

Tek Umblikial Arterin Ultrason Görünümü

  • Amniyoredüksiyon: Genetik bozukluklar anne rahminde bulunan amniyo sıvısının artmasına neden olabilmektedir. Bu durumda çeşitli hastalıklara yol açtığı için fazla miktarda bulunan amniyo sıvısının belirli aralıklarla anne rahminden boşaltılması işlemidir. Anestezi yapılmadan gerçekleştirilir.Her seferinde miktara göre 500 ile 1000 miligram arasında sıvı boşaltılmaktadır. Amniyo sıvısında enfeksiyona sebep olma ve plasentanın erken ayrılması gibi çeşitli komplikasyonları vardır.
  • Amniyoinfüzyon: Bu tedavi yönteminde ise anne rahminde azalan amniyo sıvısına ekleme yapılmaktadır. Bu yöntem anne rahmindeki fetüsün daha sağlıklı bir şekilde doğmasına yardımcı olduğu kabul edilmektedir. Çeşitli sebeplerle anne rahmindeki amniyo sıvısının azalması sonucu fetüs açısından hayati öneme sahip olan amniyo sıvısının artırılması gerekir. Kromozom anomalileri bu duruma sebep olan etkenlerden birisidir. Bu işlem ultrason görüntüleme altında gerçekleştirilir. Anestezi uygulanmaz. Karın bölgesinden veya vajinal yoldan girilen bir kateter yardımıyla anne rahmine amniyo sıvısı takviyesi gerçekleştirilir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu