Testis Damarları, Bağlı hastalıkların Nedenleri ve Tedavisi

Testis damarları ile ilgili olan sorunlar ciddiye alınması gereken, sonu kısırlığa kadar varacak önemli sağlık problemleri olmaktadır. Testis damarlarında korunma da tedavi kadar önemli olmaktadır.

Testis Damarları

Testis damarlarının karmaşık bir yapısı bulunmaktadır. Isınma ve soğumayı sağlayıp, kan hereketlerini de düzenlerler. Testisler ihtiyaçları bulunan oksijen, kan, ve diğer besinleri; abdominal aort arterlerinin dalı olarak kabul edilen testiküler damarlardan edinirler. Testise çok yakın bir konumda bulunan damar aynı zamanda abdominal aort damarına kanı ve diğer besinleri götüren pleksus arterleriyle çevrelenmiştir. Bu damar testiste bulunan kanın ısısını aşağılara doğru çekmektedir. Testiküler arterlerinin bölümleri; tunika, mediastinumla albugineayı; testislerin yardımıyla tunika vaskülazoya bağlanır. Minicik olan arteriol kolları parankima vasıtasıyla fenestrasız diğer bir deyişle, penceresiz diye adlandırılan kapillerde ağımsı görünümde biter. Testiste bulunan interisyel dokuda yerleşen lenfatik damarlar da ağ şeklinde bulunmaktadır. Geniş olan bu damarlar mediastinum üzerinden spermatik kordu geçerek paraaotik abdominal de lenfe ulaşır. Sinir lifleri en önemli kan damarlarına refakat eder. Bu damarlar birleşerek minicik durumda olan kan damarlarının çevresini kapsayarak interstisyel adı verilen hücrelere doğru yaklaşarak incecik örümcek ağlarına benzeyen ağlar meydana getirir.

Testis Damar Morarması

Erkeklerde sıklıkla rastlanılan penis damar morarması bazı durumlarda sıkıntılar yaşanmasına neden olabilmektedir. Testis morarması yaşayan beyler, zaman kaybetmeden bu konuda uzman birine başvurmak zorundadır. İlk başlarda çok az olan ve dar bir alan kaplayan testis damar morarması tedavi edilmedi zaman hızla yayılır ve büyü paralelinde ciddi sorunlar oluşmasına neden olur.

Testis damar morarmaları; çoğu zaman testise gelen bir darbe sonucu oluşmaktadır. Nedeni ne olursa bu gibi durumlarda bir doktor kontrolü gerekmektedir. Aksi takdirde basit gibi görünen bu sorun, ciddi problemlerin kaynağı olabilmektedir. Yaş farkı gözetmeksizin ortaya çıkabilen bu sorun, çocukluk döneminde yaşanıyorsa ciddi sorunların kaynağı olabilmektedir.

Testis damar morarması paralelinde; ağrı, sızlama, şişme, kasılma gibi şikayetler de bulunuyorsa sorunun ciddi olduğu kesindir. Testis damar morarmasının nedenleri:

  • Alınan darbeler
  • Testiste oluşan kist
  • Kullanılan iç çamaşır
  • Testise meydana gelen hastalıklar ( egzama, mantar, sedef gibi)

Testis Damarlarında Kan Toplanması

Erkeklerde bulunan testi içindeki torbalardaki damarların genişlemesi sonucu oluşan ciddi bir sorundur. Testisi kaplayan toplayıcı damarlar çeşitli nedenlerden ötürü genişleyerek içinde kanı birikmesine sebep olur. Testiste toplanan bu kana bağlı olarak testisin ısısı yükselir ve buna bağlı olarak sperm kalitesi bozulur.  Testiste kan toplanması genel olarak sol testiste görülmektedir. Tedavi olunmadığı takdirde kısırlığa neden olur.  Testis damarlarında kan toplanmasını önlemek için; uzun süre ayakta durmamalı, dinlenirken ayaklarını uzatıp altına yükseltici bir şey koymalı. Testislerdeki kan toplanmasını sağlayan hareketlerden uzak durmalı. Ağrı olmaması ve evli olması halinde dinlenme ve korunma tedavide yeterlidir. Testiste ağrı oluyorsa o zaman ameliyat gerekmektedir. Basit olan bu müdahalede lokal anestezi altında yapılarak, testiste kanın biriktiği torbacıklar alınır. Günümüzde en fazla yirmi dakika süren bu ameliyatlarda mikro cerrahi  yöntemi kullanılmaktadır.

 Sol Testiste Damar Toplanması

Sol testiste damar toplanması durumunda hasta derin ağrılar yaşar. Bu ağrılar hastanın çoğu zaman günlük hayatını kısaltacak kadar huzursuzluk vericidir. Ağrı yanında sızlama, ateş çok rastlanılan bir durumdur. Genellikle giyilen iç çamaşırı, alınan bir darbe, stres, ters bir spor hareketi, sıkıştırma gibi nedenlere dayanan bu sağlık probleminde zaman kaybetmeden bir doktor gözetimde bulunup ana nedeninin saptanması ve ona göre tedaviye başlanması önemli bir husustur. Peniste toplanan kanın ana nedeni toplardamarların genişlemesidir. Bu da doku ve hücrelerin gerekli olan kanın dolaşımın yapılmasına engel olmaktadır.

Testis İçinde Damar

Testis İçinde Damarlar

Testis içinde ağı andırır bir şekilde birçok farklı damar bulunmaktadır. Bu damarların görevi, testiste ısınma, soğumayı ayarlamak; hatta yeri geldiğinde üremeye yardımcı olmaktır. Testiste bulunan kanla  ilgili olan hücre ve dokulara darıltılmasını sağlayan bu damarlarda oluşan çeşitli hastalıklar bulunmaktadır. Testis kisti, testis timörü, testis torsiyonu, testis mantarı, testis fıtığı, varikosel damarlara bağlı olarak oluşabilen hastalıklardandır.  Her ne olursa olsun; testis içinde damarlardan kaynaklanan hastalıklarda vakit kaybetmeden bir doktor kontrolünde bulunmak gerekmektedir. Bazen testiste oluşan önemsiz gibi görünen ufak bir sivilce bile ciddi sağlık problemlerinin başlangıcı olabilmektedir. Testis damar hastalıklarının sonucunda kısırlığa kadar varan ciddi sorunlar oluşabilmektedir.

Testiste Kırmızı Damarlar

Testiste kırmızı damarlar; testis içinde bulunan toplardamarların genişlemesi sonucunda beliren ciddi bir problemdir. Bu damarların oluşması ya alınan bir darbeye bağlı olmaktadır ya da ciddi bir sağlık probleminin belirtisinden ibarettir. Testisinde kırmızı damar bulunan erkeklerde eğer ağrı da varsa acilen bir ürologa görünmesi gerekmektedir. Evli erkeklerde ağrı ya da rahatsız edici bir belirti yoksa doktor gözetimi şart olmamaktadır. Fakat erkek bekarsa ve ağrılı bir durum söz konusu ise o zaman kaybettiği her an bir hücre kaybına nende olabilmektedir.  Testiste kırmızı damar; içinde bulunan toplardamarlarda oluşan varise bağlı da olabilmektedir. Kimi zaman bu kırmızı damarlarla birlikte şişlik, sızlama, yanma hissi de bulunabilir. Doktor kontrolünden sonra ilaç tedavisine başlanır.  Gerekli görüldüğü durumlarda cerrahi müdahale de söz konusu olabilmektedir. Lokal anestezi ile olan hastaya sıkıntı vermeyen bu operasyon en fazla yarım saat sürmektedir. Testiste kırmızı damarlar; toplardamarlarla ilgili bir hastalık olmaktadır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu