Testislerde Damar Genişlemesi (Varikosel) Tedavisi

Varikosel adı verilen, testislerde oluşan damar genişlemesinin tedavisinde en etkili yöntem; mikro cerrahi sistemi ile yapılan, çok az bir risk taşıyan cerrahi müdahalelerdir.

Testis Damar Genişlemesi

Testislere ait olan varikosel toplardamarlarda meydana gelen varis oluşumlarına testis damar genişlemesi veya varikosel denilmektedir. Bu sorun erkeklerin neredeyse tamamında yüzde on veya on beş gibi düşük oranlarda bulunmaktadır. Bazı erkeklerde bu durum şikayet nedeni olsa da bazılarında hiçbir sorun teşkil etmemektedir. Genel olarak erkeklerde kısırlığa neden olabilen bu sağlık probleminin tedavisi mümkün olabilmektedir. Varikosele bağlı olarak çocuk sahibi olamama durumuna infertil denilmektedir.

Erkeklerde bulunan testisler skrotum ismi verilen torbalar aracılığıyla korunmaktadır. Bu torbaların ısısı normal vücut ısısından yaklaşık olarak iki derece daha düşük olmaktadır. Varikosel sorunu olan erkeklerin atardamarlarına gelen otuz yedi derece olan kan; genişleyen toplardamarların içinde birikerek, testislerin ısısında artmaya neden olmaktadır. Bu soruna bağlı olarak erkeklerde sperm üretimi konusunda kalite düşebilmekte ve ağrılar oluşabilmektedir.

Belirtileri

Erkeklerde oluşan bu sağlık problemi genel olarak doktor tarafından yapılan üroloji kontrolleri sırasında ortaya çıkmaktadır. Genişleyen testis damarları, testis etrafında elle fark edilir bir hal alır. Aynı zamanda hastanın yumurtalarının çevresinde ağrılar ve şişlik oluşabilmektedir. Bazı durumlarda belirti vermeyen varikosel ancak ultrasonla yapılan tetkikler sonucu kendini göstermektedir.

Nedenleri

Testislerde bulunan kanı boşaltan toplardamarlarda oluşan varisler genel olarak erkeklerde kısırlık nedeni olmaktadır. Varikosel testisteki toplardamarların varis tarzında oluşturduğu genişlemelere denilmektedir. Bu sağlık sorununa bağlı olarak meydana gelen testislerdeki ısı değişimi ve kirli kanın içinde bulunan toksiklerin testiste toplanmas, buna bağlı olan kan akımının bozulması spermlerdeki testosteron üretimini etkilemesi ve fonksiyonel kayba uğratmasına neden olmaktadır.

Varikosel hastalığının neden oluştuğu belli olmamaktadır. Hemen hemen her erkete rastlanılabilen bu durum; evli ve çocuk sahibi erkeklerde bile zaman içinde oluşabilmektedir. Varikosele genel olarak sol tarafta rastlanılmaktadır. Çok nadir olarak sağ tarafta birden veya yüzde bir oranında sadece sağ tarafta görülme ihtimali bulunmaktadır.

Fakat bazı etmenlerin varikosel oluşumunu tetiklediği de aşikardır. Bu etkenlere örnek olarak şunları verebiliriz:

  • Aşırı kilolu erkeklerde
  • Karnın içindeki basınç oranının yükselmesine neden olan ağır spor yapan erkeklerde
  • Kronik astım hastası olan erkeklerde
  • Kronik olarak öksürükleri olan erkeklerde
  • Kabızlık sorunu olan erkeklerde
  • Ayakta çok kalanlar veya ayakta çalışan erkeklerde
  • Bacaklarında varis hastalığı bulunan erkeklerde

Tedavisi

Varikosel sorunu oluşan erkeklerde ilk olarak meni tahlilleri yapılmaktadır. Bu tahliller kısaca spermiogram olarak isimlendirilir. Bu tahlil aracılığıyla hastanın sprem üretimlerinde herhangi bir sorun olup olmadığı araştırılır.

Eğer varikosel hastası evli ve çocukluysa aynı zamanda herhangi bir şikayeti bulunmuyorsa, belli aralıklarla kontrol edilir. Bu hastalarda oluşan sperm üretimi sorunları için gerekli görülürse cerrahi müdahale önerilir. Anestezi altında yapılan bu operasyonlarda sol veya sağ tarafta kasık bölümünde ufak bir kesik açılır. Genişleyen toplardamar testislerdeki arterler ile sperm kanallarından ayrılarak bağlanır ve kesilir. Hasta açısından sıkıntısız olan bu operasyonlardan sonra hasta dilerse aynı gün evine dönebilir. Normal hayatına bir hafta içinde dönebilen hastanın üç ay sonra durumu kontrol edilir ve tekrar spermiogram ameliyatı yapılır.

Varikosel tedavisinde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemini etkileyen farklı etkenler bulunmaktadır. Varikosel hastası olan erkekler arasında infertilite sorunu henüz oluşmamış veya sperm kalitesi henüz tam olarak bozulmamış erkeklere destek tedavi önerilir. Genel olarak sperm kalitesi tam anlamıyla bozulmamış olan hastalara antioksidan ajanlar yardımıyla tedavi önerilmektedir. Fakat eğer hastanın sperm kalitesinde bozukluk yaşanıyorsa ve kısırlık varsa o zaman sorunun tedavisinde direk cerrahi müdahaleler önerilmektedir.

Ameliyatı

Varikosel ameliyatları; testislerinde yumuşama olup, boyutları küçülen erkeklere, damar genişlemeleri üç milimetrenin üzerine çıkanlara, yapılan inceleme sırasında gelen kanın geri kaçtığı görülenlere, yapılan semen analizleri sonucunda sperm kalitesinin bozulduğu anlaşılanlara yapılmaktadır. Sadece ağrı yaşayan hastalara direk ameliyat önerilmesi yanlıştır.

Varikosel Ameliyatı

 Ortalama bir veya bir buçuk saat süren varikosel ameliyatlarında mikro cerrahi yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntem yapılan operasyon sırasında testisteki bütün damarlar ayrı ayrı bağlanır. Ameliyat hastanın durumuna göre; tek taraflı veya çift taraflı olabilmektedir. Kasık bölgesinden iki santimetre kadar yapılan kesikle ulaşılan testis damarlarına mikroskop altında uygulama yapılır. Bu işlem sırasında toplardamar testis damarlarından büyük bir dikkatle ayrılır.

Risk oranı oldukça az olan bu ameliyatlarda tek ve en önemli risk yanlışlıkla testisde bulunan ayrılması gereken atardamarın bağlanması ve paralelinde penisin küçülerek kan dolaşımının bozulmasıdır. Fakat bu müdahalelerde mikro cerrahi yöntemi kullanıldığı için bu risk çok düşük bir ihtimalde bulunmaktadır. Varikosel hastalıklarının aynı zamanda tedavisinde radyolojik yöntemler de kullanılmaktadır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu