Damar Yolunu Açmak için Kullanılabilecek Farklı Yöntemler

Damar tıkanıklıklarını açmanın en iyi yolu cerrahi müdahale olarak görülür. Oysa ilaç tedavisi veya beslenme düzeniyle damar yolunun açılması sağlanabilir.

Damar yolu tıkanıklığının yaratacağı sorunlar başta hayati risk olmak üzere çok sayıda rahatsızlığa sebebiyet verebilir. Pıhtılaşma, damar çatlamaları veya oluşan inflamasyon nedeniyle damar yolu tıkanabilmektedir.

Tıkanmış Damarları Açma Yöntemleri

Damar yollarında tıkanma olan kişilerin ortak özellikleri arasında sağlıksız yaşam şekli dikkat çekiyor. Burada ise en temel faktörün sigara kullanımı olduğunu belirtelim. Sigara ile beraber alkol, sağlıksız beslenme ve düzensiz yaşam bu sorunların sık sık yaşanmasına sebep oluyor. Olası tıkanmış damar yolunu açma yöntemleri ise genelde sağlık literatüründen bağımsız biçimde uygulanan alternatif metotları kapsıyor.

  • İlaç Tedavisi
  • Cerrahi Müdahale
  • Damar Tıraşlama Yöntemi
  • Stent Tedavisi
  • Anjiyo Tedavisi
  • Egzersizler (Fitness vb)
  • Beslenme Alışkanlıkları

Burada standart tedavi seçeneklerinden ziyade fitness yaparak, egzersizle damar tıkanıklığına çözüm bulan hastaların sayısı dikkat çekiyor. Özellikle kalp sağlığı ve damar tıkanıklıklarını önlemek amacıyla egzersiz programlarının oldukça sık kullanıldığını belirtmek gerekiyor. Bacaktaki damarların tıkanması ya da kolda damar tıkanıklığının önlenmesi gibi lokal tedavilerde de işe yarar sonuçlar alınabiliyor.

Beyinde damar tıkanıklığı olduğu zaman uygulanabilecek bir yöntem olmadığı aşikâr. Fakat adale yapısını geliştirerek ve damarların yapısal olarak kasılmalarını sağlayarak damar yolu açılması sağlanabiliyor. Örneğin diyaliz hastalarının en önemli sorunlarından olan fistül için önerilen bir tedavi şekli olduğunu vurgulayabiliriz. Sürekli olarak diyaliz olan hastalarda damar sorunlarının ortaya çıkabilmesi mümkün bir durumdur. Özellikle Hemodiyaliz için gereken damar girişi ve damar çıkışı için sağlıklı bir damar yapısına sahip olmak gerekmektedir.

Tıkalı Damar Yolunu Açan Yiyecekler

Tıkalı damar yolu için en iyi açıcı olarak beslenme fonksiyonları gösteriliyor. Özellikle beslenme düzenini oturtan ve belirtilen kriterlerde uygulayan hastalarda damar yolu tıkanıklığının açıldığı görülebiliyor. Meyveler gibi faydalı besinler damar yapısı haricinde de birçok anlamda yarar sağlıyor. Uygulanan ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale sonrasında da bu besinler düzenli olarak tüketilerek süreci hızlandırıyor.

Bitkisel otlar ile hazırlanan bazı özel kürler sayesinde damar açıcı karışımlarla en iyi sonuç alınmaya çalışılıyor. Kullanılan haplar çoğu zaman kan akışını etkileyen sulandırıcı formlara sahip ilaçlar oluyor. Bu sebeple vücudu diri tutacak nitelikte besinler tüketilmesi zorunlu hale geliyor.

Bacak damarlarında tıkanıklık olduğunda egzersiz ile sağlıklı beslenme formlarını yerine getiren hastaların ciddi bir iyileşme kat ettiklerini söyleyebiliriz. Burada stent tedavisi gibi uygulamalar yerine risksiz hastalarda bu tip tedavi seçeneklerinin uygulandığını görebiliyoruz.

Yaşanan damar rahatsızlıklarında çoğu zaman sağlıksız besinler başrol oynamaktadır. Oysa elma sirkesi kullanmak bile etkin sonuçlar doğurur ve tıkalı damarlar açılır. Beyin damarları için ilaç tedavisi uygulamalarının zorunlu olduğunu söylemeliyiz. Ancak sirke, doğal yağlar arasında olan zeytinyağı, şifa deposu sarımsak gibi yiyeceklerin tümünün damar açıcı etkisi vardır. Hatta en iyi damar açıcı yöntem olarak sarımsak ve limon kürü önerilmektedir.

Sarımsak ve Limon Kürü Malzemeleri

  • Taze Sıkılmış Limon Suyu: 2 Litre (Su Katılmamış Olmalı)
  • Sarımsak: 40 Diş

Sarımsak ve limon kürüyle kapalı damarların açılması sağlanabiliyor. Krem gibi ürünlerin kullanımından ziyade bitkisel besinler karıştırılarak hazırlanan özel kürler tercih edilmeye başlandı. 40 diş sarımsağı yıkamamak kaydıyla ezdikten sonra 2 litre taze sıkılmış limon suyuna ilave edin. Koyu renk cam bir kavanoz veya şişeye koyduktan sonra 25 gün bekleyin. Sabahları kahvaltı etmeden 30 dakika önce yarım çay bardağı için.

Damar Açıcı Tedaviler

Damar açıcı tedaviler arasında anjiyo ve stent uygulaması en popüler olanlardır. Aslında bacak damarlarında tıkanıklık olanlar için öncelik yaşamı düzene sokmaktan geçmektedir. Fakat beyinde oluşabilecek bir damar tıkanıklığı inme ya da felç gibi riskleri beraberinde getirebilir. Yine ana arterler üzerinde veya kalbe giden atardamarlarda oluşabilecek bir damar yolu tıkanıklığı başlı başına risk oluşturur.

En iyi tedaviyi bulabilmek için öncelikle kalp damar cerrahisi tarafından muayene edilmeli ve tedavi yolu bulunmalıdır. Damarlar ne kadar tıkalı veya damarlarda oluşan tortunun kaynağının ne olduğu araştırılmalıdır. Yapılan tetkikler sonucunda stent veya anjiyondan ziyade damar tıraşlama metoduyla damarların açılabilmesi sağlanıyor.

Aynı zamanda Panax gibi haplar, Solgar gibi organik yağ formunda karışımlar son derece tercih edilen tedavi seçenekleri arasında sayılıyor. Halk arasında bitkisel kürlerle damar tıkanıklığına iyi gelen karışımlar daha da popüler olmaya başladı. Çünkü Feridun Kunak gibi uzmanların önerileri bu yönde oluyor. Tıkalı damarların açılmasında ilaç ve tedavi seansları kadar önemli olan diğer etkenin beslenme, sigara ve alkol tüketimi olduğunu vurgulamalıyız.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu