Varikosel Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci ve Ağrı

Varikosel ameliyatı nasıl gerçekleştirilir, hazırlık aşamaları nelerdir, ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıl geçer, ameliyat sonrası komplikasyonları ve testislerde meydana gelen ağrı hakkında makale.

Varikosel Ameliyatı

Erkeklerde testislerde meydana gelen varikosel hastalığının tedavisi cerrahi operasyondur. Özellikle kısırlık probleminin görüldüğü durumlarda uygulanması gereken varikosel ameliyatı normal şartlar altında mikro cerrahi yöntemi ile gerçekleştirilir. Ameliyat süresi yaklaşık olarak bir saattir ve genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat süreci normal şartlar altında şu şekilde işlemektedir:

 • Varikoselin derecesi için tanı koyma. Varikoselin ayrıldığı üç dereceden hangisi olduğunu belirlemek için tanı konulması gereklidir. Tanı fiziksel muayene ile olduğu gibi, kimi durumlarda renkli doppler ile de gerçekleştirilir.
 • Hastaya ameliyatın süresi, gerçekleşme şekli ve komplikasyonları hakkında bilgi verilerek onayı alınır.
 • Hasta genel anestezi altına alınarak mikro cerrahi yöntemi ile müdahale gerçekleştirilir. Gelişmiş kameralarla gerçekleştirildiği için atardamar ve toplardamarın karıştırılarak yanlış müdahale gerçekleşmesi ihtimali az olmakla birlikte yine de mevcuttur.
 • Müdahale sonrası hasta uyandırılarak ameliyat hakkında bilgi verilir ve bundan sonraki süreçte dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgilendirilir.

Varikosel Ameliyatı Komplikasyonları

Varikosel ameliyatı mikro cerrahi ile gerçekleştirilen bir ameliyat olmasına rağmen klasik cerrahi de olduğu gibi bir takım komplikasyonlara sebebiyet verebilmektedir. Bu komplikasyonlar ‘ameliyat oldum ama ağrılarım geçmedi’ şeklinde ameliyat sonrası kimi zamanlarda hastalar tarafından dile getirilir. Çünkü kimi durumlarda varikosel ile birlikte testislerde ağrı da görülebilmektedir. Bu ağrı ameliyat sonrası da devam ettiği için ‘ameliyat oldum ama işe yaramadı’ şeklinde bir takım şüpheci düşünceleri hastaların aklına getirebilir. Görülebilecek komplikasyonlar normalde şu şekildedir:

 • Testislerin çevresinde sıvı toplanması (hidrosel). Bu durum testisleri çevreleyen zarda bulunan sıvı miktarının normal miktarının üstüne çıkmasından kaynaklanır. Yoğunlaşan sıvı miktarı da testislerde büyümeye neden olabilir. En önemli etkilerinden birisi de testislerde ağrı oluşturmasıdır. Ameliyat sonrası ağrı olur mu düşüncesinin altında yatan ve tedavi öncesi ağrı hisseden erkeklerde ağrının devam etmesi nedeniyle tedavinin işe yaramadığını düşündüren en önemli etken budur.
 • Nadir olmakla birlikte tedavi sonrası varikoselin tekrar ortaya çıkması da diğer bir komplikasyondur. özellikle uygulayıcı doktorun deneyimin yetersiz olmasından kaynaklanan bir durumdur.
 • Ameliyat sonrası varikosel olan testis normal boyutlarından daha küçük bir hale gelebilmektedir.

Varikoselle birlikte ağrı hisseden hastaların yaklaşık yüzde onunda ameliyat sonrası ağrı hissinde bir değişiklik olmamaktadır. Normalde tedavi sonrası geçmesi gereken bu ağrı komplikasyon neticesi devam edebilir veya tedaviye cevap vermediği için sürebilir. Bu ağrının neden kaynaklandığı ile ilgili bilimsel bir neden tespit edilememiştir.

Tedaviden sonra ağrı hissedilmesinin diğer bir nedeni de tedavi sürecinde zedelenen testis etrafındaki sinirlerin neden olduğu ağrıdır. Hissedilen bu ağrı tedavi sonrası makul bir sürede kendiliğinden geçer. Fakat diğer tür ağrıların geçmeme ihtimali mevcuttur.

Varikosel tedavisinde komplikasyon görülme ihtimali her zaman mevcuttur fakat kısırlık sebepli tedaviler mutlaka gerçekleştirilmelidir.

Varikosele eşlik eden ağrı tek başına bir cerrahi müdahale sebebi olmayıp, bu ağrının tedaviden sonra da devam etmesi muhtemeldir. Tedavi komplikasyonlarından ayrı olarak halihazırda mevcut olan ağrının devam etme ihtimali bulunduğundan dolayı sadece ağrı kaynaklı varikosel ameliyatı gerçekleştirilmesi uygun değildir.

Ameliyat esnasında klipslenen toplardamar

 

Varikosel Ameliyatı Sonrası Dikkat edilmesi Gerekenler

Normal şartlar altında varikosel ameliyatından sonra aynı gün içerisinde ve kimi zamanda hastanede bir gece geçirdikten sonra ertesi gün taburcu olunur. Bu bakımdan yoğun geçen bir ameliyat olduğunu söylemek mümkündür fakat bu durum ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenleri göz ardı etmek ve ya önemsememek anlamına gelmemelidir. Ameliyat sonrası iyileşme zamanında gerekli özen gösterilmezse daha önce bahsetmiş olduğumuz komplikasyonların görülme ihtimali artacaktır. Bu bakımdan ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Ameliyat sonrası ağır fiziksel aktivite gerektiren hareketlerden ve sporlardan kaçınılmamalıdır. Bu tür faaliyetler için en az altı hafta geçmesi beklemek gerekir.
 • Tedavi sonrası dikkat edilmesi gereken diğer bir zaman cinsel ilişki zamanıdır. Cinsel ilişki için en az iki hafta geçmesini beklemek gerekmektedir.
 • Uzun süre ayakta kalmamaya dikkat etmek, uzun süre oturulacaksa testisleri sıkıştırmamaya dikkat ederek oturmak, zaman zaman kalkarak yürümek gerekir.
 • Gündelik kıyafetlerin çok sıkıcı, dar özellikte olmamasına dikkat etmek, rahat elbiseler giymek önemlidir.

Bu tür hareketlere dikkat etmek testiste meydana gelebilecek olan komplikasyonların önlenmesi açısından oldukça önemlidir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu