Varikosel Ameliyatından Sonra Dikkat Edilecek Olan Detaylar

Varikosel ameliyatı olan kişilerin ameliyat sonrası süreçte tüm detaylara dikkat etmesi iyileşme süreci açısından önemlidir. Tedavinin başarılı olması bu sürece bağlıdır.

İyileşme ve Süreleri

Varikosel ve İyileşme

Ameliyat sonrasında en önemli olan detaylardan bir tanesi eve giderken hastanın yanında bir kişinin olmasıdır. Ameliyattan sonraki ilk gece hasta ile birlikte kalması gerekecektir. Yatarken ya da uzanırken her saat baldır kaslarını çalıştır. Baldır kaslarınızı çalıştırmak ve egzersiz yapmak bacak damarlarındaki kan pıhtılarının oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır. Ameliyattan sonra bazı rahatsızlıklar ve ağrı beklenir. Bununla birlikte çoğu hasta bu operasyondan sonra sadece hafif ile orta şiddette meydana gelir. Postoperatif ağrıyı yönetmek ve iyileşmeyi daha rahat hale getirmek için yapabilecek birçok şey vardır;

 • İbuprofen gibi over-the-counter nonsteroidal anti-enflamatuarlar kullanımı hakkında doktorla konuşmak gerekir.
 • Uyanıldığı zaman her 1 saatte bir kez 10 boyunca uygulama yapılmalıdır. Buz paketleri özellikle ameliyattan birkaç gün sonra uygulamak faydalıdır.
 • Rahatsızlıktan kurtulmak ve şişmeyi azaltmak için otururken ya da uzanırken, küçük bir havlu ya da yastık üzerinde skrotum yükseltilmelidir. Bu özellikle ameliyattan birkaç gün sonra faydalıdır. Skrotum testisler uylukların ön kısmı ile aynı seviyede olduğunda yeterince yükselir.
 • Ayaktayken, yürürken ya da egzersiz yaparken rahatsızlığı en aza indirmeye yardımcı olmak adına ameliyattan sonraki ilk birkaç haftada bir skrotal destek (bir sporcu kayışı) takılmalıdır.
 • Hastalara genelde ağrı kesici için bir reçete verilir. Genel olarak ağrı seviyeniz 0’dan 10’a kadar olan bir ölçekte 5’ten büyük olduğu zaman ağrı kesici kullanmak gerekir.
 • Ameliyattan iki gün sonra pansumanı kaldırılarak duş alınabilir. Duş alırken aşırı düzeyde suya maruz kalmamak önemli bir detaydır.

İyileşme Süreleri

Varikosel cerrahisi iyileşmesi tipik olarak herhangi bir tipteki yorucu aktiviteyi gerçekleştirebilmek için yaklaşık iki haftalık bir süre gerekir. Varikosel cerrahisi sonrası normal cinsel aktiviteye devam edebilmek dört hafta sürecektir. Doktorlar, hastaları ameliyattan sonra hafif ve orta dereceli bir ağrıda beklemek konusunda uyarır. Ameliyat sonrası iyileşme planının ardından ağrıyı azalmaya başlar.  İyileşme dönemi boyunca takip edilecek diğer tavsiyeler arasında aşağıda bulunan detaylar yer alır.

 • Yarayı tamamen iyileşene ve uzman doktor tamam deyinceye kadar cerrahi alanı su ile temas ettirmemek gerekir.
 • En az 1 hafta boyunca kesinlikle ağır kaldırmaktan kaçınmak gerekir.
 • Bir hafta sonra yavaşça egzersiz uygulamasına başlanabilir ama bunun için öncelikli olarak uzman doktor görüşü alınması gerekmektedir.
 • Üç gün sonra işe dönmek mümkündür. Yalnız kişilerin sağlık durumu dikkate alınarak bu süre birkaç haftaya uzayabilir. Bunun en doğru kararını uzman doktor kontrol esnasında verir.
 • Nelerin yapılacağı, ne zaman yapılacağı ve diğer detaylar hakkında uzman doktorlar hastalarına her türlü detayı anlatır. Bu detayların dışına çıkmadan hareket etmek iyileşme süresinin hızlanmasına ve başarılı şekilde geçmesine olanak sağlar.
 • İstirahat süresini en doğru şekilde geçirmek te iyileşmeyi hızlandırır.

Ameliyatın Yan Etkileri

Ayakta cerrahinin potansiyel yan etkilerinden bazıları aşağıdaki gibidir.

 • Derin ven trombozu olarak da  adlandırılan bilinen bacaklarda kan pıhtıları sorunu, bir DVT, pulmoner emboli olarak bilinen akciğerlere gidebilir. DVT hastaların % 5’inden azında bildirilmiştir ve PE% 1’in altında bildirilmiştir.
 • Ameliyat yerinde enfeksiyon sorunu, bu hastaların % 1’inden daha azında rapor edilmiştir.
 • Testislerin ameliyatın yanında küçülme sorunları, bu hastaların % 1’inden daha azında sorun gözlemlenmiştir.
 • Testis çevresindeki sıvının sürekli olarak birikme sıkıntısı, aynı zamanda hidrosel olarak bilinir. Bu % 1’den az hastada rapor edilmiştir.
 • Varikoselin geri dönüş sorunun yaşanması, bu sorun hastaların hemen hemen % 5’inden daha azında rapor edilmektedir.
 • Ağrıyı gidermek için başarısızlık yaşanması, subinguinal varikoselektomiden sonra hastaların % 15’ine kadar herhangi bir rahatlama veya yetersiz rahatlama olmamıştır.
 • Acı başlangıcı meydana gelmesi sorunu, nadir durumlarda (% 1’den az) ağrısına sahip olmayan hastalar cerrahi alanda ağrı gelişmiştir.
 • Devam eden kısırlık durumunun yaşanması, bazı çiftler varikosel cerrahisinden sonra daha çabuk hamile kalırken, tüm çiftler ameliyattan yararlanmaktadır.

Bu yan etkilerden herhangi birine sahip olan kişiler kısa sürede uzman doktora başvurmalıdır. Uzman doktorlar bu süreçte gerekli olan analizleri yaptıktan sonra hasta için en uygun tedaviye başlar. İyileşme döneminde ve sonradan yaşanan sorunlar için yapılan tedavilerde hastaların mutlaka en ince detaya kadar uyum sağlamaları gerekir. Hiçbir detay atlamadan yaşamına devam eden kişiler başarılı bir iyileşme süreci atlatır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu