Varikosel Ameliyatı Sonrası Görülen Komplikasyonlar ve Tedavi

Varikosel ameliyatı sonrası damar yapısı tamamen kendini toplayana kadar bazı komplikasyonların görülmesi normaldir. Bu komplikasyonlar geçici olarak ortaya çıkar ve tedavi edilebilir.

Varikosel Belirtileri ve Tedavi Süreci 

Varikoselde genişlemiş damar yapısı

Varikosel, testis toplardamarlarında genişleme sonucu ortaya çıkan bir tür varis hastalığıdır. Damarlardaki bu genişleme sonucu kirli kan kalbe iletilemez ve sperm kordonları üzerinde birikme eğilimi gösterir. Daha ileri yaşlarda daha yaygın olarak görülse de testis varisleri genç yaştaki erkekleri de etkileyebilir. Ülkemizde her 100 erkekten 15’inde görülen varikosel; kısırlık, ağrı, testislerde küçülme ve büyüme gibi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. 

Belirtileri arasında; 

 • Genellikle sol testiste şişkinlik (nadiren her iki testis ve sağda görülebilir. )
 • Uzun süre ayakta kalma sonucu kasıklarda ağrı, 
 • Damar yapıların belirgin ve görünür hale gelmesi, 
 • Etkilenen testiste çekilme hissi (atrofi),
 • Testiste küçülme ve yumuşama,
 • Testislerde kirli kan birikmesi sonucu bölgesel sıcaklıkta yükselme,
 • Sperm kalitesinde bozulma ve kısırlık, 
 • Ağrılı cinsel ilişki yer alır. 

Varikosel tanısı damar genişlemesinin görünür hale geldiği ilerlemiş durumlarda sadece fiziki kontrol ve el ile muayene sonucu konmaktadır. Daha erken dönemde ise doktorunuz skrotal renkli doppler ultrason isteyebilir. Ayrıca kist, tümör, damar tıkanıklığı gibi diğer hastalık ihtimallerini elemek amacıyla röntgen ve bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme testleri de talep edilebilir. Skrotal ultrason, testislerdeki hassas yapıların görüntülerini almak için yüksek frekanslı ses dalgaları ile elde edilmektedir. 

Erken teşhis varikoselde önemli olmakla birlikte çoğu durumda tedavi ancak cerrahi müdahale ile mümkün olmaktadır. 

Varikosel Ameliyatı ve Ameliyat Sonrası Komplikasyonlar

Varikosel tedavisinde farklı ameliyat türleri kullanılabilir. Bu ameliyatların seçimi sırasında hastalığın ne kadar ilerlemiş olduğu ve belirtiler göz önüne alınarak en etkili yöntem seçilecektir.

Varikosel tedavisinde kullanılan ameliyat türleri

Varikosel Ameliyatı

Embolizasyon; Hastalığın erken döneminde embolizasyon adı verilen ve genişlemiş damarın tespit edilerek kapatılmasını ön gören tedavi yöntemleri uygulanabilir. Embolizasyon, cerrahi kesik işlemi olmadan bacak damarından girilerek hasarlı damarın kapatıldığı küçük bir işlemdir. Böylelikle damar genişlemesinin ilerlemesi ve bölgeyi etkilemesi önlenir. Operasyon sonrası komplikasyon riski çok az olan embolizasyonda, açık ameliyatlardaki gibi kesi olmadığından dikiş atılmaz ve yara oluşumu, dikiş iltihabı gibi sorunlar görülmez. Birkaç gün ağrı şikayeti görülse de ağrı şiddetli değildir. Embolizasyon sonrasında kişi, birkaç saat içinde evine, 2 gün içinde işine dönebilir. 10 gün içinde egzersiz ve fiziksel aktivitelerini rahatlıkla yapabilir. 

Laparoskopik Palomo; Genel anestezi altında uygulanan bu yöntemde kasık bölgesine yakın olan alt karın bölgesinde küçük bir kesik açılarak toplardamar bağlanır. Basit bir işlem olmakla birlikte en sık görülen komplikasyon varikoselin yeniden ortaya çıkmasıdır. 

Laparoskopi sırasında genişlemiş damarın temizlenmesi

Açık cerrahi; Genel anestezi altında ve duruma bağlı olarak kasık üstü, kasık altı yada kasık seviyesinden  bir kesik açılarak yapılan operasyonlardır. Çıplak gözle yapılabileceği gibi mikroskop kullanılarak da varis yapılar temizlenebilir. Son yıllarda mikroskop kullanımının da yaygınlaşması ile birlikte operasyon sonrası komplikasyon riski çok azalmıştır. Açık ameliyatlarda hastalığın yeniden nüks etme oranı çok düşüktür. Ağrı birkaç gün ile birkaç hafta boyunca devam edebilir. Kişi açık ameliyat sonrasında dikişlerin iyileşme süresine bağlı olarak ağır işler yapmamaya özen göstermelidir. Operasyon sonrası en az 2 ile 4 hafta cinsel münasebetler önerilmez. Varikosel ameliyatı sonrası testis sarkması, testislerde küçülme, testislerde büyüme gibi komplikasyonlar ilk 3 ay içinde ortaya çıkabilir. Bu durum geçici olmakla birlikte bu tarz komplikasyonlar doktora bildirilmelidir. 

Bitkisel Terapi Yöntemleri  

Zeytinyağı; Birkaç damla zeytin yağını etkilenen bölgeye akşamları ve banyodan önce masaj yaparak yedirin. Kan dolaşımını düzenlemeye ve damarların genişlemesini önlemeye yardımcı olur.

Soğuk gül suyu; Bölgedeki şişkinlik ve acıyı azaltmaya yardımcı olur. Buzdolabında beklettiğiniz bir bardak gül suyu ile bölgeyi yıkamak ağrıyı azaltmanızı sağlar. Uygulama hem sabah hem akşam yapılırsa daha hızlı sonuç alınır. Ağrı, çekilme ve şişkinlik şikayetlerinde günde birden çok defa uygulanabilir. Bir yan etkisi yoktur. 

At kestanesi yağı; At kestanesi yağının varis ve genişlemiş damarlar üzerindeki olumlu etkileri bilinmektedir. Varikoselden muzdarip erkeklerde testis varislerini azaltırken sperm kalitesinin de artmasını sağlar. Birkaç damla at kestanesi yağını düzenli olarak bölgeye varis masajı yaparak uygulayın.  

Hindistan cevizi yağı; Şişlik ve kan birikmesi şikayetini azaltır. Gün içinde ihtiyaç duydukça birkaç damla hindistan cevizi yağını bölgeye uygulamanızda bir sakınca yoktur. 

Ayrıca varikoselin ilerlemesini durdurmak için;  

 • Jockstrap türü iç çamaşırları ile testis bölgesini destekleyin. 
 • Düzenli olarak buz torbası uygulaması yapın. 
 • Ağır fiziksel egzersizlerden uzak durun.  

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu