Varikosel Azospermi Yapar Mı? Tedavisi Nasıl Olur?

Testislerin beslenmesini ve drenajını sağlayan kanalların daralması ile ortaya çıkan varikosel, ilerleyen yaşlarla birlikte erkeklerde kısırlığa neden olmaktadır.

Varikosel Nedir?

Erkeklerde testislerin metabolizması sonucu ortaya çıkan atıkların kanla taşınmasına yarayan toplar damarların görevini yapamaması ve bunun sonucunda testislerin şişmesine varikosel denilmektedir. Scrotum adı verilen erkek yumurtalarının içinde bulunan kesede meydana gelen bu şişlik ve ağrılı rahatsızlık, testislerin sperm üretmedeki işlevinin kaybolmasına neden olmaktadır. 

Scrotum içerisinde bulunan erkek yumurtalıkları, her doku gibi beslenmeye ve beslenme sonucunda oluşan atıkları kendinden uzaklaştırmaya ihtiyacı vardır. Dolaşımı bozulan organın işlevini kaybetmesi, metabolik atıkların uzaklaştırılamaması ve beslenmesinin bozulması ile alakalıdır. Testislerde işlev bozukluklarına neden olan bu durum ise, erkek kaynaklı kısırlıklara neden olmaktadır. 

Varikosel Belirtileri

Erkek hastaların yaşadığı bu durumda, belirtileri göz ardı edilmeden tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Belirtileri ise şöyle sayılabilir;

  • Testis üzerinde şişlik
  • Testiste kabarıklık
  • Testiste gerilime bağlı ağrı

Hastalığın 3 evresi vardır. Birinci evrede hastanın alt basıncını arttıracak öksürük, ıkınma gibi durumlarla kendini gösterirken, ikinci evrede, hastanın ayaktayken testislerin elle muayenesi sonucunda kolaylıkla anlaşılır. Üçüncü evre en kötü tablo olup, hastanın testislerinin son derece gerildiği ve varis damarlarının gözle görülür şekilde olduğu tespit edilir. 

Testis damarlarında yaşanan bu sorun ise, erkeklerde kısırlığa neden olmaktadır. Beslenemeyen testisler, sağlıklı spermler üretemez ve zamanla sperm üretimi bile durmaktadır. 

Varikosel Tehlikesi

Testislerin beslenme bozukluğuna neden olan hastalık, erkekten alınan sperm örneğinde olumsuz sonuçları göstermektedir. Erkek hastanın sperm örneği verebilmesi için 3 gün boyunca herhangi bir ilişkiye girmeden, dışarıya sperm vermemesi gerekmektedir. Olumsuz sonuçlar ise şöyle sıralanabilir;

  • Sperm sayısında azalma
  • Sperm hareketlerinin düzensiz olması
  • Spermin gövde ve kuyruk kısmında yapısal bozulmalar

Spermler üzerinde yaşanan bu olumsuzluk, testis beslenme bozukluğu nedeniyle ısı artışının, kirli kanın scrotum içinde birikmesi kaynaklı olmaktadır. Zaman içerisinde testislerde küçülmeler ve azosperm teşhisinin koyulmasına kadar giden bu durumda, hastanın bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir. 

Erkek kaynaklı kısırlık sebeplerinden biri, AZOSPERM’dir.

Hastalarda yaşanan azospermi durumunun kısmen geri dönüşü olmayan bir durum olduğu bilinmelidir. Hastalığın 3 evresi olmasından dolayı, erken evrede fark edilen hastalarda sperm sayısı azalsa bile hasta üreme yeteneğini kaybetmeden hayatını sürdürebilir. 

Varikosel Tedavisi

Tedaviye başlanmadan önce erkeklerin mutlaka sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan vazgeçmesi ve sağlıklı beslenerek, egzersiz yaparak tedaviyi desteklemeleri gerekir. Hastalığı tablosuna göre tedavisi düzenlenmekte olup, tedavi düzenlenmesinde sperm örneklerinin incelenmesi yol göstericidir. 

Sperm sayısında azalma var ama sınırda olan kişilere destekleyici, damarlar üzerinde gevşeme etkili olan ilaçlar verilir. Bu hasta grubunda da beslenme ve egzersiz yönünden desteklenmelidir. 

Sperm sayısında azalma var, hareketlerde hafif derecede bozulma varsa hastaya antioksidan etkili ilaçlar verilmektedir. Bu hasta grupları da mutlaka kötü alışkanlıklardan uzaklaşmalı, beslenmesi düzenlenmelidir. 

Sperm sayısında azalma ve hatta meni örneğinde hiç sperm olmayan, kısırlık tablosu görülen hastalarda mutlaka ameliyat ile bozuk olan damar yapısı tedavi edilmelidir. Azospermi tablosu yaşayan bu hastalarda, ameliyat sonrasında psikolojik tedaviye ihtiyaç duyulabilir. 

Varikosel ve Azospermi

Azosperm, meni örneğinde hiç bir şekilde ölü ya da canlı spermin görülmemesi durumudur. Spermin olmaması ve varikoseli olan hastalarda ameliyat mutlak suretle gereklidir. Erkek hastaların bu tür durumlarda duygu durum bozukluğu yaşamaları yüksek ihtimaldir. 

Varikosel, erkek ya da kadın kaynaklı ilişkileri etkileyebilir.

Azospermi teşhisi koyulmuş hastalar için ameliyat hazırlıkları yapılır. Ameliyat, kasık üzerinden 2-3 santimetrelik bir kesi yapılarak damarın onarılması ile kapatılır. Operasyon sonrasında, varikosel ödeminin dağılması için soğuk su doldurulmuş bir eldiven ya da buzlu bir eldiven yardımı ile yukarıya kaldırılır ve istirahat ettirilir. Ödeminin yavaş yavaş dağılması ve herhangi bir problem yaşanmaması ardından hasta taburcu edilir. 

Varikosel ameliyatı olan kişilerde, sıkan kıyafetler giymemesi, yaz ayında ise özellikle kalın giyinmemesi, daha ince ve bol kıyafetler tercih etmesi önerilir. Giyilen kalın ya da sıkan kıyafetler, scrotum içerisindeki ısı artışına neden olacağı için dolaşımın bozulmasına, onarılan damarın zarar görmesine neden olabilir. 

Hastaların azospermi ve varikosel teşhisi sonrası ameliyatı yapıldıktan sonra, doktorun yaptığı muayenede tekrar sperm örneği istenir. Ameliyat sonrasında sperm görülme oranı %40, gebelik oranı ise %9-10 civarındadır. Varikosel belirtilerinin göz ardı edilmemesi, operasyonun geciktirilmemesi oranlarda artışı sağlayabilir. 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu