Varikosel Belirtileri, Tedavi ve İyileşme Aşamaları

Testis içerisinde meydana gelen toplardamarlarda varikosel kısırlığın en büyün nedenleri arasındadır. Belirtileri arasında testislerde küçülme ya da ereksiyon gibi belirtileri ortaya çıkabilir.

Varikosel Belirtileri

Testislerde bulunan toplardamarların kirli kanı taşımakta görevli olan kapakçıklarının görevini yitirmesi sonucunda varikosel hastalığı ortaya çıkacaktır. Aynen kişilerin bacaklarında ortaya çıkan varisler gibi testisler içerisinde de bulunan toplardamarlar varisleşecektir. Bunun sonucunda erkeklerde ortaya çıkacak olan yakınmalar meydana gelir. İlk seviyelerde çoğu hastada herhangi bir belirtinin ortaya çıkmadığı bilinmektedir. Fakat toplardamarlarda bulunan kirli kanın birikmesi ile birlikte hastalarda varikosel derecesinde artma meydana gelecek olmasından dolayı belirtiler de ortaya çıkar. Hastalarda varikosel belirtileri nelerdir şeklinde merak uyandırmakta olan bu hastalığın en çok görülen belirtileri şunlardır:

 • Oluşan testiste şiddetli ağrı olması;
 • Damarların genişlemesi elle hissedilmesi;
 • Damarların şişmesi;
 • Testislerde küçülme;
 • Sperm sayısında azalma;
 • Testislerde şekil bozukluğu;
 • Sperm hareketlerinde yavaşlama;
 • Isı artışı;
 • Kirli kanın testiste toplanması;
 • Kısırlık;
 • Testosteron hormonunda düşüklük;
 • Bacaklara yayılan ağrı;
 • Cinsel istekte azalma;
 • Ereksiyon problemleri.

Hastalarda toplardamarlarında meydana gelen varisleşme ile birlikte yaşanacak ağrı daha çoğunlukta ilerleyen dönemlerde ortaya çıkacak olan ağrılar olmaktadır. Ağrının oluşması daha çoğunlukta kişilerin ayakta durması sonucunda ya da oturması gibi sonuçlarda ortaya çıkacaktır. Hastayı gece uykusundan uyandıracak kadar şiddetli ağrıların oluşmasına neden olur.

Hastalarda testislerinde meydana gelen varikosel sonucunda testislerde bulunan kan akışında bozulma meydana gelecektir. Bu kan akışında bozulması ile birlikte kirli kanın toplanması ve damarlarda genişleme görülecektir. Bu damarlarda oluşan belirginleşme elle dokunulduğu zaman ortaya çıkar.

Daha ilerlemesi durumunda testislerde şekil bozukluğu olacağı gibi genişlemiş damarların gözle görülür şekilde ortaya çıkacaktır.

Sperm oluşmasında toplardamarlarda oluşan tıkanıklık sonucunda eksilme görülecektir. Toplardamarların yukarıya doğru kan akışında bozulma meydana gelecek olduğu için spermleri etkileyecektir. Hastalarda kirli kanın yukarıya ulaşamaması sonucunda böbreklerinde meydana gelecek olan kist sorunu ile karşı karşıya kalacaktır.

Spermlerin azalması ile birlikte ve toplardamarlarda kanın birikmesi ile birlikte testislere kan toplanması ile birlikte ısı artışının olmasına neden olur. Bu ısı artışının zararlı olması ve böbrek üstü bezlerin etkilenmesi ile bir durum ortaya çıkabilir.

Çocuk sahibi olamadığı için ürolog doktoruna tedavi olmak için başvuran erkeklerde kısırlık oluşumunun nedenleri arasında varikosel gösterilmektedir. Kısırlığın nedenleri arasında olmaktadır. Kısırlık meydana gelmesi ile birlikte çocuk sahibi olamayan ve varikosel tanısı konulmuş bir hastanın tedavisinin cerrahi müdahale olacağı unutulmamalıdır.

Varikosel Tedavisi

Yukarıda yazmış olduğumuz belirtiler ile doktora başvuracak olan hastalara yapılacak olan fiziksel muayene sırasında tanısının konulması mümkün olacaktır. Hastaların tanısının tam olarak konulabilmesi için ve varikosel olup olup anlamadığını anlamak için doppler ultrason çekilmesi gerekmektedir. Bu şekilde hastalığın derecesi de belirlenecektir.

Hastalığın tedavisi günümüzde cerrahi müdahale ile yapılmaktadır. Bu tedavinin işinde uzman olan ve tecrübeli bir hekim tarafından yapılması gerekmektedir. Mikrocerrahi yöntem ile hastanın tedavisi gerçekleşecektir. Kasık bölümünden açılacak 2 santim civarında olan bir kesik ile hastanın testislerinde oluşarak varisleşmiş damarlara müdahale edilecektir. İşlemin mikrocerrahi yöntem ile gerçekleşecek olduğundan bölgede bulunan diğer damarlar kolaylıkla ayırt edilecektir. Varikosel olan toplardamarlar ayrılarak bağlanacaktır.

Hastanın ilk birkaç gün ağrılarının olduğu görülmektedir. Enfeksiyon kapma gibi riskler meydana gelebilir. Bu nedenle de doktor tarafından hastanın enfeksiyon kapmaması için antibiyotik ilaçlar reçete edilecektir. Ameliyat sonrasında hastanın kullanması gerekmekte olduğu ilaçları düzenli olarak kullanması, hastanın çok fazla uzanmaması ve ağır kaldırmaması gerekmektedir.

Varikosel İyileşme süreci

Hastalığın tedavisinde mikrocerrahi yöntem kullanılacak olduğundan günümüzde komplikasyonları oldukça az olmaktadır. Hastanın ilk 2 gün ya da 3 gün kadar ameliyat sonrasında hastanede kalması gerekmektedir. 15 gün boyunca rapor verecektir. Hastanın ilk 1 ay boyunca ağır işlerde bulunmasının yasak olduğu ve ağır eşyaları kaldırmaması gerekmektedir.

İyileşme süresinde rutin olan kontrollerini aksatmaması gerekmektedir. Sperm miktarında artmanın olması 6. aydan sonra normale dönmesi görülmektedir. Fakat ilk sperm testi ameliyattan sonra 3. ay içerisinde yapılması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında ilk birinci yıl sonrasında yapılacak sperm testinde hastaların birçoğunda sperm kalitesinde artma meydana gelecektir.

Hastanın cinsel ilişkiye girmesi ilk 4 hafta boyunca yasak olmaktadır. Hastalarda ileri derecede meydana gelen varikosel oluşması durumunda yapılan müdahale sonrasında cinsel ilişkiye girmesi daha uzun sürebilir. Bu konuda ameliyatı gerçekleştirecek cerrah tarafından kesin bilgi hastaya verilecektir. Sertleşme sorunu gibi sebeplerden dolayı cerrahi müdahale ile tedavisinin gerçekleşmesi durumunda ilk bir yıl içerisinde hastanın ortaya çıkan testosteron hormonunda ortaya çıkan düşme normale dönecek olduğundan sertleşme sorunu da bu süre içerisinde ortadan kalkacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu