Varikosel Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişkiye Girilir mi?

Varikosel testosteron hormonunda düşüklük olmasına neden olacağından sertleşme sorunu oluşur. Bu durumda ameliyat varikosel tedavisi gerçekleşecek ve testosteron hormonu tekrardan düzelecektir.

Varikosel Etkileri

Varikosel testislerde bulunan toplardamarların kapakçıklarının görevini yitirmesi ile birlikte kirli kanın birikmesi sonucunda ortaya çıkar. Bu durum kişilerin sağlık sorununun olmasına neden olacak bir durum meydana getirecektir. Kronikleşmesi ve evresinin ilerlemesi durumunda erkeklerde testosteron hormonunda düşme meydana gelecektir. Bunun sonucunda da sperm kalitesinde ciddi oranda azalma meydana gelir. Bunun sonucunda da çocuk sahibi olmak isteyen bir erkekte kısırlık meydana gelecektir.

Hastalarda kirli kanın toplanması ile birlikte cinsel ilişki sırasında ciddi ağrının olmasına neden olacaktır. Bu ağrı nedeniyle ve testosteron hormonunda düşüklüğün meydana gelmesi ile birlikte hastalarda ereksiyon sorunu meydana gelecek ve testis boyutlarında küçülme meydana gelmesi ile birlikte sperm üretiminde azalma olacaktır.

Ağrının olması durumunda ya da kısırlık meydana gelmesi durumunda ve erkeklik hormonu olan testosteron hormonu düşüklüğü oluşması durumunda hastalarda bu durumu ortadan kaldırmak için hastanın ürolog doktorları tarafından ameliyat edilmesi gerekmektedir.

Yapılacak olan sperm testi sonucunda test sonucuna göre hastalarda sperm kalitesinde düşme olması durumunda ve hastalarda sperm hareketliliği tespit edilecektir. Bu durumda hastaların sperm kalitesinde düşme meydana gelmesi ile birlikte ve testislerde oluşan küçülme ile birlikte kısırlık meydana gelecektir. Erkeklik hormonu olan testosteron isimli hormonun azalması ile birlikte erkeklerde cinsel aktivite sorunları meydana gelecektir. Bu hormonun düşmesi sonucunda hastalığın oluşması ile birlikte erkeklerde sertleşme oluşması sonucunda sorunları başlayacaktır.

Varikosel Ameliyatı

Varikosel ameliyatı hastalara mikrocerrahi yöntem ile gerçekleşecek olan bir cerrahi müdahale olması nedeniyle hastalığın daha sonradan tekrarlama ihtimali neredeyse hiç gerçekleşmemektedir. Ameliyat sonrasında komplikasyonları oldukça az olmaktadır. Ameliyat sonrasında bazı kişilerde testislerinde küçülme meydana gelebilir. Fakat bu ihtimal günümüzde gelişmiş teknoloji sayesinde oldukça az olmaktadır.

Hastalarda meydana gelecek olan sorunların ortaya çıkması ile birlikte birçok kişinin sperm kalitesinin düşmesi, testislerin küçülmesi, cinsel işlev sorunlarının ortaya çıktığı gibi varikosel olduğu zaman hastalarda cinsel ilişki sorunları da başlayacaktır. Hastalığı yaşamakta olan kişilerde ortaya çıkacak sertleşme sorunu ile birlikte bunun tedavisi için operasyon olması gerekmektedir. Günümüzde yapılan cerrahi müdahale sırasında hastalığın komplikasyonları olan cinsel işlev sorunu ve kısırlık durumu ortadan kalkacaktır. Ameliyat sonrasında şu durumlar ortadan kalkacaktır:

  • Sperm sayısında artma;
  • Sperm hareketinde artış;
  • Testislerde ısının normale dönmesi;
  • Testosteron hormonu normale dönmesi;
  • Ağrının geçmesi.

Ameliyat operasyonu gerçekleşmesi kasık bölgesinden gerçekleşecektir. Buradan 2 santim civarından bir kesi yapılacaktır. Bu kesi üzerinden testislerde bulunan damarlarına ulaşacak ve mikroskop adı altında gelişlemiş ve kapakçıklarının görevini yitirmesi sonucunda genişlemiş toplardamarların damarlardan ayrılması ile birlikte ayrılması ile gerçekleşecektir.

Mikrocerrahi yöntemi kullanılarak hastalığın 3 güne kadar normal bir şekilde aktivitesine dönecektir. Fakat hastalığın 10 gün geçene kadar dinlenmesi için rapor verilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında hastanın iş hayatına dönebilir.

Fakat bir hastanın normal iş aktivitesine ve spor yapması gibi durumlar 4 ile 6 hafta içerisinde değişecek bir süre içerisinde gerçekleşecektir.

Varikosel Ameliyat Sonrası Cinsellik

Ameliyat sonrasında hastaların 6 hafta sonrasında cinsel ilişkiye girmesine doktor tarafından yapılacak muayene sonrasında izin verilecektir. Birçok hastanın sertleşme sorunu ya da sperm kalitesinde düzelme daha uzun sürmektedir. Bu nedenle de doktor tarafından yapılacak olan muayene sonrasında karar verilecektir. Hastalıkta operasyon kısırlık sonucunda meydana gelmesi ile birlikte yapılan operasyonda hastaların 6 ay içerisinde yapılacak sperm testi sonucunda birçok hastanın spermlerinde yeterli miktarda düzelme görülmektedir.

Hastaların %60 civarında kısırlık sorunu ortadan kalkacaktır. Fakat bazı hastalarda testislerinde varikosel oluşması ile birlikte toplardamarlarda meydana gelen varis ile birlikte kısırlık oluşması sonucunda hastaların kalıcı olarak hasar oluşması oluşur. Bu nedenle de hastaların kısırlık tedavisi cerrahi müdahale sonucunda iyileşme olmayacaktır. Hastalığın iyileşmesinin meydana gelmesi hastaların her zaman için iyileşmesi için daha sonrasında başka operasyonlar oluşabilir.

Ameliyat sonucunda 6 hafta içerisinde testosteron hormonunda düzelme görülmektedir. Bu erkeklik hormonunun ameliyat sonrasında normale dönmesi ile birlikte hastalarda normal cinsel işlev sorununda olan sorunların da ortadan kalkması beklenmektedir.



Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu