Varikosel Olan Kişilerin Çocuğu Olur mu ve Tedavisi

Varkosel olan kişilerde bulunan sorun doğru tedavi planı uygulandığı zaman tedavi edilebilir bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorununun uzman tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Varikosel

Varikosel ve Bebek

Bir varikosel, skrotumda ve testislerin etrafında dilate kan damarlarının bir derlemesidir. Erkeklerin yaklaşık % 15’inin varikoselleri vardır ve infertilite yaşayan çiftlerin yaklaşık% 40’ına katkıda bulunan bir etkendir. İnfertilite, bir çiftin 12 aydır hamile kalmaya çalıştığı, ancak başarılı olmadığı zaman olmasıdır. Varicoceles tedavi edilebilir ve teşhis, mutlaka istediğiniz bebeğe sahip olamayacağınız anlamına gelmez. Bu sorun bir çocuğa engel olma durumu değildir. Sorun en doğru şekilde tedavi altına alındığı zaman ortadan kalkar. Tanı koyulduktan sonra etkileri ve zararları konusunda eşe destek olmak gerekir.

Etkileri ve Zararları

Fiziksel ağrı ya da sadece skrotumun hoş olmayan hissiyat, ergenlerde ve genç erkeklerde varikosellerin en önemli problemi, bu bozukluğun infertilitede oynadığı roldür.  Her ne kadar varikoseli olan tüm erkek kişiler doğurganlık ile alakalı sorunlara sahip olacağı ya da infertil erkeklerin varikosel kullandığı doğru olmamasına rağmen, araştırmacıların çoğu varikosel ile fertilite sorunları arasında güçlü bir bağ olduğunu kabul eder.  Aslında, infertil erkeklerin yaklaşık % 40’ı, fiziksel muayenede hissedilecek kadar büyük bir varikosele sahiptir. Bu, varikoseli olan doğurganlık sorunları olmayan erkeklerin yaklaşık % 10 ila% 15’ine karşılık gelir. Sorunun etkilerini ve zararlarını en aza indirmek için aşağıda bulunan detaylara dikkat etmek gerekir.

  • Onu dinleyin, bir varikosel teşhisi sonrası, hislerini paylaşmakta güçlük çeken bir erkek modeli bulunur. Onu duygularından bahsetmeye zorlamamak ve onu olabildiğince dinlemek gerekir. Varikosel ile ilişkili infertiliteye sahip erkekler genelde yanlış bir şey yaptığını hisseder. Doktorlar varikosellerin neden bazı erkeklerde geliştiğini bilmezler ama diğerleri için değil, çoğunlukla bir varikosel önlenebilir değildir. 
  • Duygularınızı paylaşın, nasıl hissettiğinizi sorarsa, dürüst olmak gerekir. İşlerin istedikleri kadar kolay olmamış olması hayal kırıklığı yaratabilir.Umutsuzluk duygularıyla mücadele ediyor olunabilir.
  • Tedavi seçeneklerini belirlemek, bu nokta da tekrar vurgulamak gerekir, varikoseller tedavi edilebilir bir durumdur.Varikoselektomi olarak bilinen cerrahi bir seçenek vardır. Bu, varikosele neden olan kan damarlarını bulmak ve bağlamak için bir veya daha fazla insizyonu içerir. Cerrahi açık bir yaklaşım ile kasıkta bir insizyon aracılığıyla bir mikroskop veya laparoskopik olarak, bir kapsam ve diğer cerrahi ekipman için birkaç küçük insizyon içeren mikrocerrahi bir yaklaşımla gerçekleştirilebilir. Cerrahi uygulama tek seçenek değildir. Varikosel embolizasyonu, girişimsel bir radyolog tarafından yapılan cerrahi içermekten minimal invaziv bir seçenektir. Kasıkta küçük bir kesik iler kateter yerleştirilir. Kateteri yönlendirmek için x-ışınları kullanılır. Soruna neden olan kan damarları yerleştirilir ve kapatılır.
  • Varikosel cerrahisi risklerini
  • Varikosel embolizasyonu riskleri hakkında bilgi edinin
  • Tedaviden sonra gebelik şansı hakkında bilgi edinin

Doğurganlığı Nasıl Etkiler?

Sıklıkla genişlemiş bir damara sahip olmanın doğurganlık sorunlarına nasıl sebep olduğu sorulur.  İyi bir soru açık olmadığı gibi ve birkaç cevap vardır;

İlk olarak, skrotal sıcaklık, skrotum genelde bir erkeğin normal vücut sıcaklığından birkaç derece daha düşük iken, bir varikosel karın içinden gelen sıcak kanın skrotuma akmasına neden olur. Bu daha sıcak kanın gelmesi ile skrotumdaki sıcaklık yükselir ve bu da muhtemelen spermlere zarar verebilir.

Erkek infertilitesinin ikinci potansiyel nedeni hormonal anormalliktir. Bildiği gibi, testosteron ana erkek cinsiyet hormonudur. Varikoseli olan bir erkek daha düşük testosteron seviyelerine sahip olma eğilimindedir ve daha yüksek seviyelerde FSH (folikül stimüle edici hormon) olabilir. Erkekler normalde bir miktar FSH’ye sahipken, anormal derecede yükselmiş seviyeler testislerin düzgün çalışmadığını gösterir.

Testisler işini doğru yapmazsa, sperm kalitesi acı çekebilir. Bu yeterli sperm üretemeye veya hatalı biçimlendirilmiş spermlere sahip olunacak ve bir yumurtayı veya bir yumurtayı dölleyemeyeceği anlamına gelir.

Tedavisi

Doktorlar genellikle varikoseli olan yetişkin erkeklerin infertilite ve anormal semen örneğinin belgelenmiş kanıtlarına dayanarak ameliyat yapıp yapmayacağına karar verirler. Ergenler söz konusu olduğu zaman bu kriterler kullanılmamaktadır. Çünkü infertilite belgelenmemiştir ve semen numunesi elde etmek zordur. Bununla birlikte, varikoseli olan tüm ergenlerin tedavisini ertelemek makul değildir, çünkü bazıları adolesan olarak tedavi edilmedikleri takdirde infertil hale gelebilirler. Öte yandan, varikoseli olan her hastada düzeltici cerrahiyi destekleyen hiçbir veri yoktur, çünkü hepsi infertil hale gelmez.

Bir varikoselin etkilerinin belirsizliği sebebiyle ergenlerde ameliyat önermek için katı kurallar bulunmamaktadır. Ancak çoğu uzman aşağıdaki anormalliklerden en az birinin mevcut olması durumunda cerrahinin düşünülmesi gerektiği konusunda hemfikirdir;

  • Anormal semen analizi
  • Varikosel tarafındaki testis daha küçüktür.
  • Varikosel hem sağ hem de sol tarafları içerir.

Cerrahi önerilmediği zaman varikoseli olan tüm kişilerin testislerin normal olarak büyümesini sağlamak için yıllık testis muayeneleri yapılmalıdır. 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu