Varikoseler Damar Genişlemesi ve Kısırlık Sorunu

Varikoseler damar genişlemesine bağlı olarak erkeklerde; sperm kalitesi bozulmakta, biçimsel değişikliklere uğramaktadır. Erkeklerde kısırlığa neden olan bu sorunun kesin çözümü ameliyatlardır.

Varikosel Damar Genişliği

Varikoseler Damar Genişlemesi

Erkeklerde bulunan üremeye yardımcı olan spermin oluşmasına destek veren testislerden gelen kirli kanın taşınmasını sağlayana toplardamarlarda oluşan genişlemelere; varikosel damar genişlemesi ismi verilmektedir. Toplardamarlarda meydana gelen bu genişlemeye bağlı olarak kalbe kirli kan geri iletilmesinde problemler ortaya çıkmaktadır. Toplardamarların genişlemesine bağlı olarak yerleşen kirli kan nedeniyle damarlar genişler. Buruşmaya başlar.

Varikoler sorunun ortaya koyduğu en önemli belirti kısırlık olmaktadır. Bu sağlık sorunu gerekli olan müdahalenin yapılmasına bağlı olarak düzelebilmektedir. Erkeklerin neredeyse tamamında rastlanılan varikosel; sperm yapısındaki dengenin bozulmasına, peniste küçülmeler yaşanmasına, ilişki sırasında oluşması gereken spermin oluşmamasına sebep olabilmektedir.

Genel olarak erkeklerde sol bölgede rastlanılan damar genişlemesi müdahale edilmediği taktirde zaman içinde ilerlemeye başlamaktadır. Varikoselin yarattığı sorunları şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Spermlerin hareketlerinde meydana gelen bozukluk
 • Üretilen spermlerin sayısında ortaya çıkan azalma
 • Spermlerin genetik yapılarında meydana gelen değişim
 • Testis içinde dağılmayıp biriken kan nedeniyle oluşan ısı yükselmeleri
 • Testislerde oluşan reflü
 • Kirli kanın dışarı çıkması gerekirken testis içinde kalması

Bazı varikoseller gözle net olarak fark edilip elle kontrol sırasında hissedilse bile bazıları kolay kolay kendini belli etmez. Erkeklerde meydana gelen bu sağlık sorunlarının kendi arasında önem sırasına göre derecelendirilmesi vardır. Bunlar:

 • I Derece; damar genişlemesinin çok az olduğu sorunlardır. I. derece varikosel sorunu olan hastada toplar damar genişlemesi olduğu kolay kolay belli olmaz. Ancak ıkınma veya öksürük sırasında belli belirsiz fark edilir.
 • II Derece; II derece damar genişlemelerinde karnın içine basınç yapmadan el ile anlaşılan sorunlardır.
 • III Derece; Varikoselin ağır safhalardır. Hasta ayaktayken el ve gözle kolaylıkla hissedilir.

Tedavisi

Tedaviden önce hastalığın kesin teşhisinin yapılması ve bağlı olan nedenlerinin saptanması gerekmektedir. Bu amaçla hastaya çeşitli tahliller yapılmaktadır. Bu tahliller arasında en önemlilerinden biri sperm tahlili olan spermiogramlardır. Damar genişlemesi olan hastanın spermlerindeki sayılar, sperm hareketleriyle sperm şekillerinde oluşan bozuklulara morfoloji denilmektedir. Bu tahlil iki kere yedi gün arayla yapılır ve sonuçlar karşılaştırılarak kesin analize ulaşılır. Eğer yapılan testlerde hastanın spermlerinin sayısı beş ıle on milimetre arasında bulunuyorsa o zaman kanda bulunan FSH oranıyla testosteron durumlarını kontrol etmek gerekmektedir.

Varikosel iki ayrı guruba ayrılmaktadır. Bunlar:

Mikro cerrahi yöntemi kullanılarak yapılan ameliyatlar sonucu sperm kaliteleri artmakta biçimlerinde ise düzelme meydana gelmektedir. Erkeklerde oluşan damar genişlemesi sorununun çözümü için yapılan cerrahi müdahaleler sonrasında hasta altı ayda problemin çözümüne ulaşabilmektedir. Ameliyat sonrası üç hasta içinde yapılan tahliller; ameliyatın başarısını kesin olarak gösterebilmektedir.  Varikosel tedavisinde bulunan hastanın gerek tedavi sırasında gerekse ameliyat sonunda gelişimi aksatılmadan, belli aralıklarla kontrol edilmelidir.

Varikosel Damar Ameliyatı

Damar genişlemesi olan erkeklerin hepsinde cerrahi müdahale uygulanmaz. Ameliyat yapılmasına gerek olmayan hastalar ya ilaçla tedavi edilmeye çalışılır ya da hastanın durumu kontrol altında tutularak bir müddet gözlenir.

Cerrahi müdahale yapılaması gereken hastalar;

 • Spermiogram sonucu; sperm sayısı normal değerlerin altında olan erkekler
 • Çocukları olan ve kısırlık sorunu olan erkekler arasında damar genişlemesi sorunu olanlar
 • I ve II derecede varikoseli olan erkekler
 • Ağrısı olan ve bu ağrıdan kurtulamayan erkekler

Varikosel ameliyatlar artık oldukça kolaydır. Kasık bölgesinden yaklaşık üç santimitre civarında açılan kesik yardımıyla testisde bulunan toplardamara ulaşılır. Bu ameliyatta asıl amaç testis damarlarını bağlamak suretiyle devre dışı bırakmaktır. Bu yöntem kadar başarılı sonuçlar vermese de; varikosel operasyonlarında uygulanan farklı yöntemlerde bulunmaktadır. Bu yöntemlere örnek olarak şunları verebiliriz:

 • Robotik operasyonlar
 • Laparoskopi uygulamaları
 • Radyolojik Embolizasyon yöntemleri

Laparoskopi yoluyla yapılan müdahalelerde testis damarlarının hepsine ulaşmak her zaman mümkün olmaz. Bu yüzden istenilen başarı elde edilemeyebilir. Radyolojik embolizasyon yöntemleri sırasında sorunlu olan damar bağlanmak yerine tıkanmaktadır. Fakat bu yöntemde de bazı durumlarda testisde bulunan damarların içine kadar girmek mümkün olamamaktadır. Bu yüzden varikosel operasyonlarında genel olarak klasik ameliyatlar tercih edilmektedir.

Damar genişleme ameliyatlarında ilk hedef toplardamarı bağlayarak; testise temiz olan kanı iletmekle görevli olan atardamarı ve vazdeferens ismi verilen sperm kanallarıyla lenf damarının korunmasını sağlamaktır.

Varikosel ameliyatlarının avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Arterlerde meydana gelen yaralanmalar, ameliyattan sonrasında hidrosel meydana gelmesi, testislerin içinde toplanan sıvılar, varikosel nüksü oluşması gibi riskler her zaman söz konusu olabilmektedir. Bunun yanı sıra bu operasyonlar sonunda; spermlerin sayısında, biçiminde düzelme, kısırlık sorunun ortadan kalması gibi başarılar söz konusu olmaktadır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu