Varikosel Grade 1, 2, 3, 4 Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Testislerde bulunan kirli kanı taşımakta olan toplardamarların kapakçıklarının görevini yitirmesi ile varis oluşur. Kısırlık, ağrı, sertleşme gibi nedenler olur. Tedavisi cerrahi müdahale olmaktadır.

Varikosel Grade

Testislerde bulunan toplardamarların kirli kanı biriktirmesi ile birlikte genişlemesi sonucunda ortaya bacaklarda olan varis testislerde meydana gelir. Testosteron hormonu düşüklüğünün gelişmesinde ya da sperm kalitesinde azalma olması gibi nedenleri olur. Derecesi ilerlemesi durumunda hastalarda şiddetli ağrı ve cinsel istek kaybının da ortaya çıkacak olduğu bir sorunla karşı karşıya kalacaklardır.

Hastaların testislerine dokunması sonucunda dikkat etmeleri halinde testisin boyutunda küçülme, düzensiz bir görünüm, damarlarda şişme ya da ağrı oluşması gibi şikayetler sonucunda kendisinde varikosel olduğunu anlayabilir. Ayrıca kısırlık gibi komplikasyonlara neden olacağından varikosel ileri seviyelerinde görülecektir.

Testislerde sorun olması durumunda, belirtileri ortaya çıkması ile birlikte hastanın ürolog tarafından muayenesinin edilmesi gerekmektedir. Ürolog daha çok fiziksel olarak ilk muayeneyi yapacaktır. Bunun dışında hastalığın tanısını koymak için şu yöntemlere de baş vurulabilir:

  • Hormon testi;
  • Sperm testi;
  • Doppler ultrason görüntüleme.

Ürolog doktoru tarafından ilk olarak fiziksel muayene sırasında hastanın ayakta yapacağı muayenesinde ıkınma ya da öksürmesi istenecektir.

Bunun sonucunda hastalığın tanısı konulur ve hastanın derecesini belirlemek için Doppler ultrason çekimi istenecektir.

Grade 1: Fiziksel olarak ürolog tarafından yapılacak muayene sırasında valsalva isimli manevra yapılması gerekmektedir. Bu manevra karın kaslarının zorlanması ile gerçekleşecektir. Hastanın öksürmesi ya da ıkınması istenecektir. Doktor tarafından yapılacak fiziksel muayene sırasında yapılan valsalva manevrası esnasında damarın sertleşip sertleşmeyeceğine bakılacaktır. Damarların belirginleşmesi ve ele gelmesi sırasında varikosele neden olan tıkanmış toplardamarlar belirginleşecektir. Hastanın acil ameliyat edilmesi gerekmeyecektir.

Grade 2: Üroloji doktoru tarafından hastalığın tanısının gerçekleşebilmesi için uygulanacak tanı yöntemi grade 1 tanısında olduğu gibi valsalva manevrası ile gerçekleşecektir. Damarlar orta kalınlığa ulaşacaktır. Yapılacak olan sperm testinde sperm hareketinde ve sayısında azalma görülecektir. 

Grade 3: Varikosel hastalığının tanısını koymak için herhangi bir ıkınma ya da öksürmeye gerek kalmadan, hastanın testislerine dokunulmadan gözle görülür biçimde damarların dıştan belirgin olduğu için görülecektir.

Grade 4: En ilerlemiş varikosel derecesi olmaktadır. Damarların çok genişlemiş olması, sperm kalitesinde düşme meydana gelmesi, damarların kıvrımlar halinde yumak yumak gözle görülür şekilde olması ve kan dolaşımında meydana gelen bozulma sonucunda varikosel oluşmuş testis üzerinde küçülme görülecektir.

Varikosel Ameliyatı

Hastalarda yapılan muayene sonucunda varikosel tanısının konulması ile birlikte testislerin yumuşak olması, sperm testinde azalma olması ve çekilen Doppler ultrason görüntüsünde toplardamarların 3 mm. daha geniş olması durumunda varikosel dereceleri belirlenecek ve ameliyat gerektiği konusunda hasta ile karar verilecektir. Varikosel tedavisinin gerçekleşebilmesi için hastanın tanısının konulması sonrasında testis hacminin 3 mL daha geri kalması sonucunda ve yapılacak kan testinde LH ve FHS isimli hormonlarda artma olması sonucunda ameliyata karar verilecektir. Özellikle de varikosel sonucunda sperm kalitesinde düşme meydana gelmesi sonucunda çocuk sahibi olamayan erkeklerin ya da testis ısısı düşmesi sonucunda cinsel istek kaybı ve sertleşme sorunu yaşayan hastaların tedavisinin cerrahi müdahale olduğu unutulmamalıdır.

Varikosel oluşması ile birlikte başka bir tedavi yöntemi olmadığından hastaya cerrahi müdahale yapılması gerekmektedir.

Varikosel Ameliyat Öncesi

Hastanın genel anestezi altında gerçekleşecek olan operasyon günümüzde mikrocerrahi ile yapılmaktadır. Bunun için tecrübeli bir doktor müdahalesi gerekmektedir. Hastanın gece yarısından itibaren herhangi bir şey yememesi ve içmemesinin şart olduğu unutulmamalıdır. Doktor tarafından verilecek ilaçların olması durumunda sadece onları alması, diğer kullandığı ilaçları doktor izni ile alması gerekmektedir.

Varikosel Ameliyat Aşamaları

Mikrocerrahi operasyonu kasık bölgesinden açılan bir kesik ile testislerde tıkanan damarlara ulaşılarak bunların ayrılması ile gerçekleşecektir. Toplardamarlara kasıktan açılan delik ile ulaşılacak ve ayrılması sonucunda bağlanacaktır. Bu operasyon genellikle 1 saat ile 2.5 saat arasında değişmektedir.

Varikosel Ameliyat Sonrası

Hastanın 2 gün hastanede yatışı gerçekleşecektir. Herhangi bir enfeksiyon yaşanmaması durumunda taburcu edilerek 15 gün rapor verilmektedir. Hastanın ağır egzersiz yapması gibi durumlar 6 ay boyunca yasak olmaktadır. Hastaların spermlerinde düzelme 3 ay içerisinde görülecektir. Fakat ameliyattan 1 yıl sonrasına kadar spermlerde tam olarak düzelme meydana gelmeyecektir. Hastanın en az 4 hafta boyunca cinsel ilişki yaşamaması gerekmektedir.

Varikosel Ameliyatı Yan Etkileri

Yapılacak olan cerrahi müdahaleye göre ameliyatın riskleri oluşacaktır. Tekrardan nüksetme ihtimali bazı cerrahi müdahalelerde görülmektedir. Ameliyat günümüzde mikrocerrahi yöntemi ile yapıldığından tekrarlama ihtimali neredeyse hiç bulunmamaktadır. Testis üzerinde sıvı birikmesi hidrosel oluşması görülebilir. Yapılan cerrahi müdahale sonrasında testis damarlarında ve sinirlerinde yaralanma görülebilir. Hastanın anestezi altında yapılacak olduğundan anesteziye bağlı sorunlar gelişebilir. Bunların dışında enfeksiyon görülmesi, kanama meydana gelmesi gibi komplikasyonları da oluşabilir. 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu