Varikosel Tedavisinde İlaç Tedavisi ve İyileşme Dönemi

Varikosel ameliyatı ya da ilaç tedavisi olan kişilerde önemli olan uzman kontrolü dışına çıkmadan hareket etmektir. Bu sayede sorun kısa sürede ortadan kalkacaktır.

Varikosel İlaç Tedavisi

Varikosel İlaç Tedavileri

Bu ilaçların ne düzeyde etkili olduğuna bağlı olarak sonraki tedavi sürecinin belirlenmesi yapılır. İlaçlardan gerekli olan başarı sağlanmazsa varikoselin cerrahi tedavisi genelde kan akışını normal damarlara yönlendirmek için etkilenen damarın bağlanmasını içermektedir. Cerrahi açık veya laparoskopik olabilir ve ayaktan tedavi edilir. Cerrahi bir mikroskop kullanılarak yapılan cerrahi, testiküler arter gibi cerrahi sırasında korunması gereken kritik yapıların kesin olarak tanımlanmasını sağlayabilir. Ameliyattan sonra ağrı hafiftir ve genellikle hasta iki gün içinde normal aktivitelere dönebilir. İnfertiliteyi düzeltmek için ameliyatı olan erkeklerin yaklaşık yarısı ilk yıl içinde bir çocuk babası olabilir.

Sadece hafif düzeyde bir rahatsızlık varsa, destekleyici külotlar (boxer şortları yerine) rahatsızlığı hafifletmeye veya önlemeye yardımcı olabilir. İlaçlar ile yapılacak olan tedavi genişlemiş damarların (kan damarları) düzene sokulmasını Başka bir tedavi yöntemi, bunları bloke etmek için damarlara enjekte edilen özel bir madde kullanmaktır. Her iki yöntem de genellikle başarılıdır. Cerrah farklı tekniklerin artıları ve eksileri hakkında hastasına tavsiyede bulunacaktır. Bunun yanı sıra başarılı bir tedaviden sonra bazı erkeklerde varikosel aylardan ya da yıllardan sonra tekrardan nüks edebilir. Bunun sebebi testislerden kan alma işini yapmak için geride kalan damarların artık taşımak zorunda olacakları ekstra kan ile büyüyebilmeleridir. Bir nüks ilk kez meydana gelmişse önceki tedavi şekli ile aynı şekilde tedavi edilebilir.

Anjiyografik Tıkanıklık

Daha az sıklıkla, varikoseli tedavi etmek için anjiyografik oklüzyon denilen bir prosedür kullanılır. Bükümlü damarı özel bir madde ile yıkar. Bu yöntem genelde uykuda olmayı yani genel anestezi gerektirmez ve laparoskopik cerrahiden daha az invazivdir. Ancak, X-ışını kullanır bundan kaynaklı olarak radyasyona maruz kalma sorunu ortaya çıkar.

Doğal Tedaviler 

Tıbbi anlamda kullanılacak olan ilaç seçeneklerine destek olarak doğal kürler ve işlemler uygulanabilir. Ebeveynlerin oğulları, oğulları geliştikçe, testis damarlarının sağlığını destekleme aracı olarak, burada listelenen belirli besin maddelerini de dikkate alarak oluşabilecek sorunların önüne geçebilir. Bunlar özellikle ailesinde varikosel olanlar bunları dikkate almalıdır. Dokuların ve damar duvarlarının sağlığını desteklemek, testislere dolaşımını arttırmak, sperm ve üreme dokularını serbest radikal ile toksin hasarından spesifik besin ve bitkisel destek yoluyla korumak için hücresel sağlığın geliştirilmesi gerekir. Bunun içinde;

  • Fertilite beslenmeye dikkat edilmelidir, bu tarz gıdalar hücreleri serbest radikal hasarından koruyan antioksidanlar için katalizörlerdir.
  • Çevresel toksinlere maruz kalmaktan kaçınmak gerekir, bu spermin kanda mevcut olabilecek daha az toksine maruz kalmasını önlemeye yardımcı olacak olan bir etkidir.
  • Halen yeterli desteği sağlarken testislerin yeterli sıcaklığını sağlayan boksör külotları gibi daha destekleyici iç çamaşırı giyilmelidir. Rahatsızlık varsa özellikle önemlidir. Baksırlardan kaçınmak gerekir.
  • Karışık antioksidan karışımı, antioksidanlar sperm içerisindeki sperm ve hassas DNA’yı serbest radikal hasarından korur. Bu sayede varikosel ile alaklı sorunlar meydana gelmez.
  • Diyette antioksidan alımı, antioksidanlar açısından zengin besinler, meyveler, Goji meyveleri, biberler, koyu yapraklı yeşillikler, Ginkgo biloba gibi bitkiler kesinlikle düzenli şekilde tüketilmelidir. Düzenli tüketim sayesinde ileride oluşabilecek sorunlarında önüne geçilmiş olunur.

İyileşme Süreci

Ameliyattan sonra iyileşme çoğu zaman hızlıdır ve ağrı oldukça hafif şekilde gelişir. 10 ile 14 gün arası egzersizden kaçınmak gerekir. Genelde ameliyattan 1 veya 2 gün sonra işe dönmek mümkün hale gelir. Üroloğun istediği zamanlarda kontrole gitmek ve bunu aksatmamak gerekir. Doğurganlık durumu ile alakalı gerçekleştirilmiş olan cerrahi uygulamalarda semen analizi 3 ile 4 ay sonra yeni spermler geliştiği zaman yapılır. Embolizasyon durumundan sonra iyileşme süreci hafif ağrı ile ilerler. Cerrahi işlem yapılmışsa bu işlemden hemen hemen 7 ile 10 gün boyunca egzersizden kaçınılmalıdır. Embolizasyonun nüks etme oranı çoğu zaman cerrahiden daha yüksek düzeyde gelişir. Embolizasyonun cerrahiye tercih edildiği durumlar uzman doktor tarafından belirlenerek karar verilir. Cerrahi uygulamalardan sonra bebek sahibi olma olasılıklarının arttığı yapılan bazı çalışmalarda artarken, bazı çalışmalarda artmadığı gözlemlenmiştir. Varikosel onarımının yapılmasından sonra 10 tane erkekten 6’sında semen kalitesinde artma gerçekleşir. Cerrahinin temel nedeninin yavaş olduğu testiküler büyüme yaşanan kişiler 10 hastanın 8’inde yakalama artışı gerçekleşmektedir. İyileşme sürecinde uzman doktor söylediklerini dikkate almak ve bunların tamamına uymak çok önemlidir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu