Varikosel Belirtileri, Nedenleri, Etkileri ve Tedavisi

Testislerde toplardamarların varisleşmesi sonucunda oluşan ve belirtileri arasında ağrı ya da kısırlık sorunu olması durumunda tedavisi sadece cerrahi müdahale olmaktadır.

Varikosel

Varikosel

Testislerde bulunan ve kirli kanı taşımakla görevli olan toplardamarların kapakçıklarının bozulması ile birlikte varikosel hastalığı ortaya çıkmaktadır. Toplardamarlarda kirli kan birikmesi ile damarların genişlemesi ortaya çıkacak ve damarların buruşmasına neden olacaktır. Varikosel bacaklarda meydana gelen varis gibi testislerde toplardamarların varisleşmesi ile birlikte oluşmaktadır. Hastaların kısırlık nedeniyle ürolog doktoruna başvurmaları sonucunda varikosel hastalığı sonucunda ortaya çıkar. Hastaların aklına varikosel neden olur sorusu sıklıkla gelmektedir. 

Testislerde bulunan toplardamarların varisleşmesi daha çoğunlukta ergenlik dönemi içerisinde ortaya çıkacak ve toplardamarların genişlemesi sonucunda testislerde varis ortaya çıkmaktadır.

Daha çoğunlukta sol testisin daha aşağıda ve sol testislerde bulunan toplardamarların daha uzun olması nedeniyle çoğunlukla sol testiste görülmektedir. Çok nadiren hem sağ hem sol testis üzerinde meydana gelmektedir.

Varikosel Belirtileri

Erkeklerde yumurtalıklarında oluşan bu hastalığın doğumsal olduğu ve ergenlik dönemi içerisinde daha da belirginleşmektedir. Çoğunlukla hastalarda sol tarafta oluşması sebep olduğundan hastalarda ilk evresinde herhangi bir belirtisi olmayabilir. Fakat ileri ki evreleri içerisinde hastanın kendisi de varikosel olduğunu testislerde damarların genişlemesi ile birlikte anlayabilir. Sıklıkla belirtileri arasında şunlar bulunmaktadır.

 • Testislerde ağrı;
 • Bacaklara yayılan ağrı;
 • Dolgunluk hissi;
 • Gözle görülen damarlar;
 • Şişlik;
 • Testislerde küçülme;
 • Kısırlık;
 • Isı artışı;
 • Kirli kanın damarlarda birikmesi;
 • Testosteron hormonu düşüklüğü;
 • Sertleşme problemi;
 • Cinsel isteksizlik.

Testislerde damarların varisleşmesi ile birlikte derecesinin ilerlemesi durumunda ciddi ve şiddetli bir ağrı meydana gelir. Hastaların varisleşen damarlarının idrar yollarına baskı yapması sonucunda tam olarak idrar yapamama sorunları ortaya çıkacaktır. Özellikle de hastaların cinsel ilişki sonrasında ve uzun süre ayakta durması ve spor yapması gibi aktivitesi sonrasında ağrı daha yoğun olarak ortaya çıkmaktadır.

Bazı hastalarda testislerinde ortaya çıkan yoğun ve şiddetli ağrı sonucunda mide bulantısı ya da kusma ortaya çıkabilir. Bu durumda ürolog doktoruna gitmeleri gerekmektedir.

Varikosel Nedenleri

Doğumsal olarak ortaya çıktığı ve ergenlik dönemi içerisinde birçok hastada ortaya çıkabilir. Fakat bazı kişilerde ergenlik dönemi içerisinde belirti vermeyecek ve hastalarda yetişkinlik döneminde semptomların ortaya çıkması ile üroloji hekimi tarafından yapılan muayene sonucunda tanısı konulacaktır. Hastaların varikosel olması sonucunda tam olarak sebepleri bilinmemektedir. Bebek sahibi olmak isteyen kişilerin kısırlık sebebi ile çocuk sahibi olamaması durumunda doktora gitmeleri sonucunda yapılan muayene içerisinde ortaya çıkacaktır. Erkeklerde meydana gelen bu hastalığın her iki tarafta olması da nadiren olsa oluşmaktadır.

Bilateral olarak görülen her iki testiste olduğu gibi sadece sağ tarafta görülme oranı %1 civarında olmaktadır. Sol testis üzerinde daha çok görülme nedenleri arasında sol testisin daha aşağıda olması, sol yumurtalıkta bulunan toplardamarların karın içindeki organlara yakın olması, sol testisin anatomik yapısı gereği görülme ihtimalinin daha yoğun olduğu doktorlar tarafından söylenmektedir. Varikosel daha çoğunlukta şu kişilerde görülmektedir:

 • Obez erkekler;
 • Ağır egzersiz yapan sporcular;
 • Kronik öksürük;
 • Kabızlık;
 • Ayakta çok kalanlar.

Bacaklarında varis olan kişilerde daha çoğunlukla görülmektedir. Çocuk sahibi olmak isteyen ve olamayan, ağrı yaşamakta olan kişilerin üroloji bölümü bu hastalığa bakar.

Bu nedenle tecrübeli bir ürolog tarafından muayenesi yapılmalıdır.

Varikosel Etkileri

Toplardamarlarda meydana gelen varis sonucunda en çok zararı kısırlık oluşmasıdır. Sperm kalitesinde meydana gelen bozulma sonucunda hastalarda kısırlık meydana gelebilir. Bunun sonucunda hastanın ameliyat edilerek sperm miktarında ve hareketinde düzelme beklenilmektedir.

Erkeklerin yumurtalıkları sperm üretimi kadar aynı zamanda da erkeklik hormonununda üretilmesinde etkili olmaktadır. Kronikleşen varikosel oluşması durumunda erkeklerde testisleri üzerinde küçülme meydana gelecektir. Testosteron adı verlen erkeklik hormonunun azalması ile birlikte hastalarda sertleşme problemi de ortaya çıkabilir. Testosteron hormonu aynı zamanda cinsel isteğin oluşumunda da etkili olmaktadır. Düşük testosteron hormonu olması ile birlikte cinsel istek kaybı da yaşanır.

Varikosel Tanısı

Testislerde bulunan damarların varisleşmesi ile birlikte hastalığın tanısının konulması gerekmektedir. Tanısının konulması için doktor tarafından ayakta 22 derecelik ısıya sahip olan bir odada fiziksel olarak muayene edilecektir. Fiziksel olarak yapılan muayene sırasında hastaya tanı konulamaması sonucunda Doppler ultrason görüntülemesi ile tanısının konulması gerekmektedir. Eğer Doppler ultrason görüntülemesi ile tanı konulmuşsa subklinik varikosel adı verilmektedir.

Grade 1: En hafif dereceye sahip olan ve çoğunlukla semptomları olmayan varikosel derecesi olmaktadır. Hastanın ayakta durarak yapılacak fiziksel muayene esnasında ıkınması ile birlikte ele gelen damarlar belirgin olur.

Grade 2: Orta derece olarak adlandırılmaktadır. Hastanın ıkınması ile birlikte gözle görülen damarlar ortaya çıkacaktır. Belirtilerin hissedildiği ve kısırlığa neden olan varikosel derecesidir.

Grade 3: Hastanın ayakta durması ile birlikte herhangi bir ıkınmaya gerek kalmadan damarların gözle görülür biçimde ortaya çıktığı, testislerde meydana gelen küçülmenin yaşandığı bir varikosel derecesidir.

Varikosel Tedavisi

Hastaların testis boyutlarında küçülme yaşanması durumunda ve testislerde yumuşama gelmesi ile birlikte çekilecek Doppler ultrason görüntülenme yöntemi ile genişlemiş olan damarların 3 mm daha büyük olması durumunda ve sperm testinde spoerm kalitesinde küçülme olması halinde hastaların tedavisi gerekmektedir. Bebek sahibine engel olması sebebi ile yapılacak müdahale cerrahi yöntem olmalıdır.

Hastalığın tedavisinde uygulanacak olan kimyasal herhangi bir ilaç ya da krem bulunmamaktadır. Ayrıca bitkisel tedavi yöntemlerinin de varikosel tedavisinde etkili olmayacağı doktorlar tarafından belirtilmektedir.

Üroloji alanında uzmanlığını almış bir hekim tarafından yapılan muayene, tanı konulması sonucunda son yıllarda mikrocerrahi yöntem kullanılması ile başarılı ve komplikasyonların neredeyse azaldığı tedavi yönteminin geliştiği bilinmektedir. Fakat bu operasyon mikrocerrahi yöntem uygulanarak yapılacak olduğundan hastaların mutlaka tecrübeli bir hekim tarafından dikkatli bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

Genel anestezi altında gerçekleşecek olan, kasık bölgesinden açılacak 2 santim büyüklüğünde bir kesik açılması sonucunda mikroskop cihazı ile damarların büyütülmesi ile varisleşmiş olan toplardamarların ayrılması ile operasyon işlemi gerçekleşecektir. Mikrocerrahi yöntem uygulanarak gerçekleşecek olan varikosel tedavi yönteminde hastalığın tekrardan oluşması neredeyse hiç görülmemektedir. Ameliyat sonrasında hastaların 6 hafta süresi içerisinde cinsel ilişki yaşamaması ve ağır egzersiz hareketleri yapmaması önerilmektedir. İlk 1 yıl sonrasında ortaya çıkan bütün semptomlar ortadan kalkacaktır.

Hastalığın tedavisinde bir diğer yöntem ise kasıktan girilerek varikosel embolizasyonu adı verilen bir yöntem olmaktadır. Girişimsel radyoloji ile birlikte genişlemiş olan toplardamarların içerisine tıkayıcı bir madde enjekte edilecektir. Fakat bir madde enjekte edilecek olmasından ağrı ve alerjik reaksiyon gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu yöntem hastalara çok önerilmemektedir.Bu tedavi yöntemi sonrasında bir süre sonra hastalık tekrar edebilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu