Varikosel Kısırlık Yapar Mı? Varikosel ve Tüp Bebek Tedavisi

Varikosel, testisi besleyen damarlarda meydana gelen bozulma nedeniyle scrotum şişmesini ifade eder. Testislerin damar bozuklukları azosperme neden olur.

Varikosel ve Tehlikesi Nedir?

Varikosel, erkeklerde görülen, erkek yumurtalıklarını besleyen damarların bozulmasıyla ilişki bir rahatsızlıktır. Vücutta her dokunun beslenmesinde görevli olan bir damar vardır. Beslenme sonucunda ortaya çıkan metabolik atıkların o doku ve organdan uzaklaştırılarak beslenmenin devam etmesi amacıyla bulunan bu yapının bozulması sonucunda, doku veya organın işlevselliğini kaybetmesine neden olabilir.

Varikoselde ise, testislerin beslenmesinde görevli organın kısmen ya da tamamen tıkanması ile kirli kan sayılan, metabolik atıkları barındıran kan yapısı scrotum içerisindeki damarda birikmeye neden olur. Beslenmesi bozulan testisler ise sperm üretmede ya da üretilen spermlerin yapısal bozukluklarına neden olmaktadır.

Testisler üzerinde meydana gelen bu anormal değişimlerin, erkeklerin üreme ve çoğalmasında önemli tehlikeleri barındırır. Bu tehlikeler ise şöyle sıralanabilir;

  • Spermlerin sayılarında azalma
  • Spermlerin gövde ve kuyruk kısmında bozulmalar: Spermlerin hareketini, yumurtaya ulaşmasını sağlayan kuyruk kısımlarındaki bozulmalar, döllenmeye engel olmaktadır. Ayrıca kadın yumurtasının döllenmesi için baş kısmıyla yumurta içine girmesini sağlayan baş, gövde kısmındaki bozukluklarda yumurta döllenmesini olumsuz etkiler.
  • Spermlerin hareket bozuklukları: Gövde ve kuyruk kısmındaki bozukluk, spermin hareket yeteneğinin kaybına neden olmaktadır. Bu yapısal bozukluğa bağlı olarak çıkan sorun, gebeliğin gerçekleşmesinin ilk aşamasındaki yumurtanın döllenme faaliyetini olumsuz etkiler.

Varikoselin spermler üzerinde yarattığı bu olumsuz etki, testisin beslenememesi kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Kirli kanın damarda birikmesi, bölgede yarattığı ısı artışı nedeniyle ortaya çıkan olumsuz durumlar, spermleri negatif yönde etkiler.

Erkeklerde bulunan yumurtalar, scrotum içerisinde ve vücut dışında tutulur. Vücut iç ısısının 37-38°C olması ve testislerin bu sıcaklıkta ürettikleri spermleri yaşatamayacakları sebebiyle vücut dışında ve bir deri kılıf içerisinde bulunur. Scrotum, erkeklerde torba olarak nitelendirilen yapıdır. Katmanlı olan bu yapı, içerisinde sıvı bulunan ve testisleri belli bir sıcaklıkta bulundurur. Scrotum içerisindeki ısının artması ile testisler olumsuz etkilenir. Varikoselinde tehlikesi buradan gelmektedir. Scrotum içerisinde ısı artışı nedeniyle sperm üretilse bile olumsuz etkilenir ve yapısal değişikliklere maruz kalır.

Varikosel Tedavisi

Varikosel tedavisi, hastanın verdiği sperm örneğine bağlı olarak düzenlenir. Hastanın sperm örneği sonucundaki 3 duruma bağlı olarak düzenlenen tedavi seçenekleri şöyledir:

  1. Sperm sayısında azalma varsa; hastaya destekleyici ve damarlar üzerinde dolaşım düzenleyici tedavi verilir. Hastanın beslenmesi düzenlenir, kötü alışkanlıklarından kurtulması sağlanır ve egzersiz programı ayarlanır.
  2. Sperm sayısında sınırda azalma var ve sperm hareketlerinde düzensizlik varsa; hastaya antioksidan tedaviler verilir. Beslenme düzenlenmesi, spor programı yapılır. Sigara, alkol, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklarından kurtulmasına yardımcı olunur.
  3. Sperm örneğinde canlı ya da ölü hiç sperm bulunmuyorsa; hastanın ameliyatı için hazırlıklara başlanır. Ameliyat olmadığı taktirde oluşabilecek sorunlardan bahsedilir.

Hastalığın erkekler üzerinde fizyolojik etkilerinden çok psikolojik etkileri vardır. Yaşadıkları cinsel hayatla ilgili endişe duyan çoğu erkek, psikolojik yönden desteklenmesi gerekmektedir.

Azosperm teşhisi koyulan erkeklerde psikolojik destek gerekebilir.

Ameliyat hazırlığı yapılan kişilere, operasyon hakkında mutlaka bilgi verilmelidir. Operasyon öncesi ve sonrası hazırlığının tam yapılmasının ardından kasıktan 2-3 santimetrelik küçük bir kesi ile testisleri besleyen damarın olduğu yere ulaşılır. Damar üzerindeki tıkanıklık açılarak eski işlevini kazanması sağlandıktan sonra operasyon sonlandırılır. Operasyon sonrasında scrotum altından soğuk uygulama ve yukarı kaldırılması ile ödeminin azaltılması, şişen scrotumun eski haline gelmesi sağlanır.

Tüp Bebek Ve Varikosel

Azospermi tanısı koyulmuş hastaların operasyon sonrasında %40 oranında sperm üretmeye devam ettikleri bilinmektedir. Hiç bir müdahale olmadan da %9-10 oranında gebelik gerçekleşir. Fakat geri kalan %90 oranında gebeliğin gerçekleşmediği durumlarda tüp bebek tedavisi yapılabilmektedir.

Tüp bebek tedavisi, kadından alınan olgun yumurtaların, erkekten alınan spermlerle özel ortamda birleştirilmesi ile yapılmaktadır. Erkek kaynaklı kısırlıkta, erkek sperm örneği verir ve incelenir. Sperm örneğinde canlılık ve hareketlilik görülen her erkek için tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Azosperm olması tüp bebek için engel değildir. 

Erkek kaynaklı infertilitede, erkeğe verilen sperm geliştirici ilaçlar sonucunda tekrar sperm örneği alınır. Kadının da yumurtaları toplandıktan sonra laboratuvar ortamında birleşmesi sağlanır. Dış ortamda birleştirilen yumurta ve spermle sağlıklı embriyolar oluştuktan sonra annenin rahim iç yapısının hazırlanmasının ardından embriyo nakli gerçekleştirilir.

Varikosel ameliyatı sonrasında sperm üreten testisler, tüp bebek tedavisi için gerekli spermi sağlayabilirler. Ameliyat sonrasında hiç sperm üretimi olmayan erkeklerde tüp bebek tedavisi yapılamamaktadır. Türkiye’de yasal olmayan donörden alınan spermle tüp bebek yapılması ise Kıbrıs gibi ülkelerde yasaldır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu