Varikoselin Zararları, Vücuda Etkileri ve Cerrahi Sonrası Riskler

Varikosel sorunu seviyesine ve durumuna bağlı olarak insanlarda belli başlı zararlar meydana getirir. Bu durum uzman kontrolleri sonrasında belirlenmektedir.

Varikosel Zararları

Bir varikosel skrotumda anormal derecede genişlemiş veya genişlemiş bir kan damarı kümesidir. Erkeklerin yaklaşık yüzde 10 ile 15’inin varikosel sorunu bulunur. Hızlı büyüme dönemlerinde ( örneğin ergenlik döneminde ), damarlardaki kanın havuza karışmasına sebep olan damarların valflerindeki arızalara bağlı olarak gelişir.  Varikoseller sıklıkla yaşamın ilerleyen dönemlerine kadar rahatsızlık veya doğurganlık problemlerine neden olacak kadar büyüyünce saptanmaz.  

Zararları

Kanın birikmesi zarar verebilir, çünkü skrotumunuzun aşırı ısınmasına neden olur. Normalde testislerin normal olarak tahliye ettiği damarlar sayesinde vücudun geri kalan kısmından birkaç derece daha serin kalır ama bu damar genişlediği zaman kan havuzları ve sıcaklığı bir veya iki derece artar. Kulağa çok ciddi gelmese de bebek isteyenler için zor bir durumdur. Varikoselleri olan erkekler şişkin damarlar olmayan erkeklerden yüzde 41 daha düşük bir sperm sayısına sahipler.  Bundan dolayı da bebek sahibi olma olasılığında düşme yaşanır. Spermler hamileliği hızlı şekilde gerçekleştiremez. Bu da hamileliğin daha da zor hale gelmesine sebep olur.

Vücuda Etkileri

California merkezli bir ürolog olan Paul Turek, farklı özelliklere sahip olan üç farklı dereceden ya da şiddetli varyasyondan bahsetmektedir.

 • Sınıf 3, varikosel en büyük ve en dikkat çekici olandır. Skrotumdaki damarların fazlasıyla genişlemiş ve kanla dolu olması durumunu içerir. Dokunulduğu zaman bir torba solucan gibi kalın ve topaklanmış hissetme meydana gelir.
 • Sınıf 2, varikoselleri dikkat çekici değildir ama testlerde tam ve fit hissetmeyi sağlarlar.
 • Sınıf 1, varikoseller oldukça küçüktür ve kendi başına tespit edilmesi oldukça zordur. Dışa dönük semptomları fark edilmez ama bir uzman bir test sırasında bunu tanıyabilir.

Bazen daha büyük varikosellerin, damarlardaki basıncın artmasına bağlı olarak, gün sonunda düşük seviyeli, sindirici skrotal rahatsızlığa neden olabileceğini durumlarda meydana gelir.

 Komplikasyonları

Varikosel tedavisi söz konusu olduğu zaman doğurganlığın olası iyileşmesi gibi faydalara odaklanmak kolay olabilir. Ancak belki de daha önemlisi de bir tedavi seçeneği olarak ameliyat sonucu herhangi bir komplikasyonun ortaya çıkıp çıkmayacağını belirlemektir. Herhangi bir cerrahi, kesi yerinde kanama ve / veya enfeksiyon gibi bazı riskler bulunur. Varikosel cerrahisine özgü bazı önemli komplikasyonlar da vardır. Bunlar;

 • Varikosel neden olan damarların eksik blokajı sebebinden dolayı varikosel nüksü olabilir. Bu, kalıcı semptomlara ve doğurganlıkla ilgili sorunlara neden olabilir.
 • Hidrosel oluşumu veya skrotumun içinde, etrafında sıvı toplanması lenfatik akışın bozulmasından kaynaklı kesin meydana gelebilir. Hidroseller büyük olabilir ve skrotumda basınç meydana getirebilir. Bir hidrosel düzeltmek için cerrahi veya drenaj gerekebilir. Hatta bu komplikasyon cinsel isteksizlik yapar.
 • Testis arter ligasyonu veya testislere kan akışının yanlışlıkla bağlanması bazı cerrahi yaklaşımlarla ortaya çıkabilir.

Cerrahi Türleri ve Komplikasyon Oranları

Cerrahi Türleri

Varikosellerin tedavisi için birçok farklı tipte cerrahi yaklaşım vardır ve bunların her birinin kendine özgü bir komplikasyon riski vardır.

Açık varikoselektomi, varikosele neden olan damarlara erişmek ve bunları bağlamak için kasık bölgesinden bir insizyon gerektirir.

 • Katılan tüm damarlar bağlanamadığından, rekürrens riski neredeyse% 15’tir.
 • Ameliyat yeri nedeniyle lenfatik akıntının bozulması nedeniyle hidrosel risk % 9’a kadar çıkmaktadır.
 • Kaza sonucu testiküler arter ligasyonu riski veya yaralanması tekniğe bağlı olarak% 1-12 arasında değişebilir.

Laparoskopik varikoselektomi, varikosele sebep olan damarlara erişmek ve bunları bağlamak adına bir kamera ve cerrahi aletlerin yerleştirilmesi için karın içinde birkaç küçük insizyonu içerir.

 • Nüks riski % 6’ya kadardır.
 • Hidrosel risk yaklaşık % 2’dir.
 • Karın içine cerrahi aletlerin yerleştirilmesi ile bağırsaklarda ve büyük kan damarlarında yaralanma riski artar. Yaralanmalar vakaların yaklaşık % 7,6’sında görülür.

Mikro cerrahi varikoselektomi, kasıkta bir insizyon aracılığıyla etkilenen kan damarlarını bulmak için bir mikroskop kullanır. Bu yaklaşım en düşük komplikasyon oranına sahiptir ama diğer cerrahi yaklaşımlardan daha uzun sürer.

 • Nüks riski % 1’dir.
 • Hidrosel risk % 0.44’tür.
 • Kaza sonucu testiküler ligasyon riski yaklaşık% 1’dir.

Doğurganlık

Bazı erkeklerde doğurganlıkla ilgili sorunlar varikosel tedavisini aramanın ana sebebi olabilir. Varikosellerin daha düşük sperm üretimine ve daha düşük sperm kalitesine neden olduğu düşünülmektedir. Bir varikoselin düzeltilmesi sperm üretiminin artmasına ve sperm kalitesinin artmasına neden olabilir. Herhangi bir işlemin doğurganlık üzerindeki etkisi göz önünde bulundurulmalıdır.

 • Açık varikoselektomi için gebelik oranı % 33 – 37’dir.
 • Laparoskopik varikoselektomi için gebelik oranı % 30-40’tır.
 • Mikro cerrahi varikoselektomi için gebelik oranı % 50’ye kadardır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu