Varikosel Fayda Sağlayan Doğal Destekler Nelerdir?

Varikosel sorununa fayda sağlayan ev ilaçlarını düzenli şekilde kullanmak etkili sonuçların elde edilmesine olanak sağlar. Bu destekler uzman doktor bilgisi dahilinde kullanılmalıdır.

Varikosel Doğal Tedavi Uygulamaları

Varikosel Naturel Tedavi

Varikosel doğal tedavi ve minimal invaziv seçenekler cerrahiden kaçınmayı umut edenler için mevcuttur. En iyi tedaviye karar vermeden önce doktora danışmak gerekir. Doğal yollar ile varikosele ne iyi gelir kapsamında;

Beslenme Düzeni

Beyaz un, şeker ve işlenmiş gıdalar içeren yiyeceklerin, varikosellerin oluşması dâhil olmak üzere birçok istenmeyen sağlık sonuçlarına katkıda bulunabileceğine dair artan kanıtlar vardır. Yüksek lifli ve taze sebzeler, meyveler, kepekli tahıllar gibi besin maddelerini beslenme içine katmak, bu flavonoid açısından zengin gıdaların kan damarlarının yapısal bütünlüğünü arttırdığı için faydalı olabilir. Lif eksikliği genelde bağırsak hareketleri sırasında zorlanma ile sonuçlanma sorunlarını ortaya çıkartır. Bu zorlanma varislere neden olur, bu nedenle bağırsak sorununun giderilmesi muhtemelen skrotal ven sorunlarına yardımcı olacaktır. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kişiye zarar vermez. Bu yaklaşım bağlılık gerektiren yaşam boyu diyet değişiklikleri gerektirir. Kullanılacak olan ev ilaçları arasında;

  • Özellikle süpürge otu, atkestanesi ve karnıyarık otu kullanımı yapılmalıdır. Bu otlar çay olarak tüketilebileceği gibi banyo suyunda da kullanılabilir. Bunun dışında keçiboynuzu ve melisa otu da varikosele iyi gelen yiyecekler arasında bulunur.

Karabaş ve Melisa Otu

Bu otlar eşit oranlardan kaynayan suyun içine atılarak demlenir. Ardından 3 dakika kaynatıldıktan sonra soğuması için kenarda bekletilerek süzülür. Hazırlanmış olan karışım 15 gün boyunca her sabah ve her akşam düzenli şekilde içilmelidir. Varikosel sorunun tedavi sürecinin hızlanmasına olanak sağlayan etkileri vardır.

 Keçiboynuzu

7 adet keçiboynuzu kaynayan suyun içine atılarak 3 dakika boyuca kaynatılır. Kısık ateş üzerinde kaynatılması gerekir. Ardından ocağın altı kapatılarak 20 dakika boyunca bu karışımın dinlenmesi sağlanır. Karışım süzüldükten sonra 1 hafta süresince sabah aç karına ve akşamları yemeklerden önce tüketilmelidir.

At Kestanesi

Atkestanesi kabukları soyulduktan sonra direk olarak tüketilebilir. Direk olarak tüketme konusunda zorlanan kişiler kabukları soyulan atkestanelerini doğrayıcı içinde un haline getirmelidir. Her sabah ve akşam 1 çay kaşığı yutulur. Bunun dışında 1 su bardağı içme suyunun içine koyularak da tüketilebilmektedir. Toz halinde yutma konusunda zorluk çeken kişiler genelde su ile tüketmeyi tercih eder. Düzenli olarak tüketildiği zaman kişilerin sorununa fayda sağlayacak etkilere sahiptir. Aksi takdirde kesinlikle fayda sağlamaz.

  • Varikoseli tedavi etmenin bir başka yolu dengeli beslenmeyi planlamaktır. Kaçınılması gereken gıdalardan bazıları, margarin, hamburger veya pizzalar, hayvansal yağlar, işlenmiş gıdalar, kafein, aşırı yağlı gıdalar, hızlı yiyecekler gibi abur cuburlardır. Etkilenen bireylerin tam tahıl, balık yağı, balık, keten tohumu yağı, yumurta, süt, meyve ve sebze açısından zengin gıdalara sahip olması tavsiye edilir. Yüksek lifli gıdalar sindirim sisteminin normal işleyişinde yardımcı olarak yararlıdır.
  • Karın ve pelvik taban kaslarında baskıya neden olabilecek kabızlığı önlemek için bol su almanız önerilir.
  • C ve E vitaminleri yeterli vitamin takviyeleri alınmalıdır.
  • Bitkisel terapi kullanmak, bir rejime başlamadan önce bütünsel bir sağlık uzmanına danışılmasını gerektirir. Bitkisel veya keyfi reçete almak tehlikeli olabilir çünkü bazı otlar birlikte karıştırıldığı zaman toksik etki yaratabilir. Yahut bazı reçeteli ilaçlarla kombine edildiği zaman istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

Yoga ve Kegel Egzersizleri

Bu egzersizler şaşırtıcı görünebilir ama yoga doğal olarak varikosel tedavisi için etkili bir yardımcı olabilir. Bazı yoga duruşları testiküler kan akışını artırabildiğinden, havuz kanını varikoselden temizleyebildiğinden de mantıklıdır ve testislerin soğuması konusunda fayda sağlar. Ayrıca yoganın yararları içinde ağrının hafifletilmesi, doğurganlıkta iyileşme ve varisli damarların iyileşmesi yer alır. Artı yoga genel olarak duruş, kas tonusu ve dolaşımını artırır. Yoga egzersizlerinin uzman kişiler tarafından yapılması uygun olacaktır.

Kegel Egzersizleri

Bazı uzmanlar Kegel egzersizlerinin varikosel belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabileceğine inanır. Bu egzersizler tutarlı ve düzenli bir şekilde yapıldığı zaman, kas tonusu ve kan akışını iyileştirip düzeltebilen etkilere sahiptir. Bu egzersizler uzman tarafından yaptırılması ve hastaya öğretilmesi gerekli olan pelvik egzersizlerdir. İnkontinans ve varikosel gibi sorunları rahatlattığı düşünülmektedir. Bu alıştırmalar sadece beş dakika sürüyor olsa da olası faydaları görmek için günde birkaç kez yapılması gerekir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu