Varis Ağrılarının Oluşma Nedenleri ve Tedavisi

Varis sorunları hastalarda günlük hayatı kısıtlayacak kadar ağrılara neden olmaktadır. farklı nedenlere bağlı olarak artış gösteren bu ağrıların tedavisinde en büyük görev hastaya düşmektedir.

Varis Ağrısı

Her altı kişiden birinde rastlanılan varis sorunu hastalarda bilhassa bacak ağrılarına sebep olmaktadır. Hastalar açısından günlük hayatlarını etkileyecek derecede ağrılara neden olabilen varisler, bazı hastalarda duruma göre ağrı yapmayabilir.

Varis sorunları olan kişilerin en çok çektikleri sıkıntı bacaklarında meydana gelen ağrılar ve kramplardır. Bilhassa gece olduğunda artmaya başlayan bu ağrılar; kadınlarda erkeklere oranla daha çok rastlanmaktadır. Günümüzde gelişen teknoloji varis sorunlarının artmasına neden olmaktadır. Bunun en büyük nedeni masa başı çalışmalarının artması ve yürümek yerine araçların kullanılmasındır. Hareketten uzak bir hayat varis sorununun artmasına neden olmaktadır. Bilhassa hazır gıdalara yönelme ve paralelinde artan kilolar toplardamarlarda sıkıntı yaratmakta paralelinde varis problemlerini ortaya koymaktadır.

Belirtileri

Varis Ağrılarının Belirtileri

Bacaklarda meydana gelen her ağrı varis ağrısı olmayabilmektedir. Bazı durumlarda bacaklar farklı nedenlerden de ağrıya bilmektedir. Bazı durumlarda yorgunluktan veya başka bir sorundan kaynaklanan bacak ağrılarının varisten kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için ilk kontrolü kendiniz yapabilirsiniz. Dizde meydana gelen kireçlenme varis ağrısıyla karıştırabiliriz. Bacakta oluşan ağrının varis ağrısı olup olmadığını anlamak için şu ayrıntılara dikkat etmek gerekmektedir:

 • Varis sorunu olan hastaların ağrıları sabah kalkınca başlar ve zaman ilerledikçe artış gösterir. Özellikle geceleri yoğun bir şekilde yaşanır.
 • Varis ağrıları bilhassa dizden aşağıda bulunan bölümde yoğun bir şekilde hissedilmektedir.
 • Varis ağrıları yaz aylarında sıcağa bağlı olarak artarken kış aylarında azalmaktadır.
 • Varis ağrıları hareket ettikçe azalmaktadır.

Nedenleri

Varis ağrılarının oluşmasının ana nedeni toplardamarlarda oluşan sorunlardır. Toplardamarın genişlemesi veya toplardamar kapakçıklarında oluşan sorunlar varis oluşmasının nedenleri arasında bulunmaktadır. Varis denildiğinde ilk akla kadınlar gelse de erkeklerde varis oluşabilmektedir. Fakat erkeklerde kadınlara oranla daha az ağrıya rastlanılmaktadır. Varis ağrılarının ana nedeni hareketten uzak pasif bir hayat felsefesi ile yaşam sürülmesidir. Bunun dışında yanlış beslenme alışkanlıkları veya aşırı kilolar varis ağrılarını tetiklemektedir.

Varis ağrılarının nedenleri arasında en önemlilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Varis ağrılarının ana nedeni bacakların hareketsiz kalmasıdır. Masa başı işi yapanlar, hayatlarında egzersize yer veremeyen insanlarda varis sorunu daha fazla ağrı yapmaktadır.
 • Yanlış beslenme tarzı varis ağrılarını tetiklemektedir.
 • Kabızlık varis sorunu olanlarda ağrı oluşmasına neden olmaktadır.
 • Aşırı kilolar bacaklara baskı yapacağından ağrıları şiddetlendirir.
 • Sıcak ortam ve güneçli havalar varislerde ağrının artmasına neden olur.
 • Bacaklarda biriken ödemler
 • Bacaklarda oluşan şişlikler
 • Sıcak su ile yapılan banyolar
 • Ani yaşanan travmalar
 • Bacaklara birden yapılan baskı
 • Uzun süre ayakta kalmak
 • Ağır spor egzersizleri
 • Aşırı yorgunluk

Tedavi Yöntemleri

Varis ağrısından kurtulmak için akla gelen ilk tedavi yöntemi ağrı kesici ve kanı sulandırıp akışkanlığını sağlayıcı ilaçlardır. Damarların artması ve kalınlaşması durumunda ağrıdan kurtulmak amacıyla kesin varis tedavisi yoluna gidilmesi gerekmektedir. Bu da cerrahi müdahale veya ameliyatsız tedavi yöntemleriyle gerçekleşmektedir.

Varis ağrısından kurtulmak için yapılacak tıbbi tedavi yanında hastanın kendi hayatını düzenlemesi ve kendi tedavisini kontrol etmesi amacıyla uygulaması gereken destek tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

Bu yöntemlere örnek olarak şunları verebiliriz:

 • Beslenme alışkanlığınızı düzeltin. Hazır gıdalardan, yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durup E ve C vitamini yoğun olan gıdalara yönelmeniz gerekmektedir. Lifli gıdalar, mor ve kırmızı renkli bitki ve meyveler bu konuda varis ağrılarını kestiği gibi tedaviye de destek olmaktadır. Tuzlu yiyecekler ve konserve tarzı yiyeceklerde varis ağrısının artmasına neden olmaktadır. Bacaklarınızda biriken ödemleri ve şişkinliği arttıran tuzu hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir. Bol miktarda her öğünde salata yemeye özen gösterin.
 • Şifalı olan bitkiler, bitki kürleri ve bitkilerden yapılan krem ve losyonlarla varisli damarlar üzerine yapılan yumuşak masajlar varis ağrılarını azaltmakta hatta yok etmektedir. Bacaklarda oluşan örümcek damarların yok olmasına yardımcı olan bitkilere venotonik bitki ismi verilmektedir. Bu bitkiler kılcal damarları tedavi ettikleri gibi damarların güçlenmesine ve dirençlerinin artmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda varis ağrısı çekenler bu sorundan kurtulmak için antioksidan ve anti enflamatuvar içerikli bitkilere ağırlık vermelidirler. Bu bitkiler aynı zamanda ödem ve şişkinliği de yok etmektedir. Bu şifalı bitkilere örnek olarak; at kestanesi, hint kestanesi, gingko biloba, kırmızı asma yaprağı, hammelis yaprakları verilebilmektedir.
 • Varis ağrılarını azaltmak için hayatınızda egzersize yer verin. Bisiklete binmek, step, aerobik, yüzmek bu ağrıların azalmasına hatta yok olmasına neden olacaktır. Hiçbir şey yapamıyorsanız günde yarım saat yürümeniz veya televizyon seyrederken bacaklarınızı yukarı kaldırarak basıncı azaltıp dolaşımı dengelemeniz bile bu konuda olumlu sonuçlar verecektir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu