Varis Tedavisinde Kullanılan Bitkisel Formüller ve Uygulama Şekilleri

Damar genişlemesi veya çatlaması sonrasında meydana gelen varis rahatsızlığı için bitkisel tedavi uygulaması yapılabilir. Doğal tedavi yöntemi olan bitkisel çözümler son derece etkilidir.

Varis Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Varis Tedavisi İçin Uygun Bitkiler

Toplardamar genişlemesi, kan akışının bozulması veya kılcal damarların çatlaması nedeniyle ortaya çıkan varis rahatsızlığı önemli rahatsızlık türlerinden birisidir. Kan akışının sağlıklı bir şekilde devam etmemesinin nedeni varisli damarın oluşmasını sağlayacak düzeyde basınç uygulanmasıdır. Özellikle ayaklarımıza gün boyunca basınç uyguladığımızdan dolayı bu bölgede varis oluşma riski çok yüksektir.

Varis rahatsızlığının tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılır. Bu yöntemleri belirleyen en önemli unsur rahatsızlık için konulan tanıdır. Varis çeşitli aşamalarda gelişim gösteren ve farklı türlerde ortaya çıkabilen rahatsızlıklardandır. Varisli damar ile ilgili tedavi yöntemini belirlemek için uzman doktora gidilmeli ve gerekli testler yapılmalıdır. Belirlenen bölgenin filmi çekilecek varisli damarın büyüklüğü ile ilgili bilgi ve tahriş olan damar ile ilgili detaylı grafi elde edilir. Veriler ışığında izlenecek tedavi yöntemi belirlenir.

Varisli damarın tedavisinde ameliyatlı ve ameliyatsız tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Ameliyatlı tedavi yöntemlerinde cerrahi müdahale yapılmaktadır. Ameliyatsız tedavi yöntemlerinde ise ilaç yöntemi ve lazer yöntemi kullanılır. Bu iki tedavi yöntemine alternatif olarak bitkisel formüller kullanılabilir. Bitkisel formüller varisli damarın ilerlediği seviyeye bağlı olarak önerilmektedir. Burada da en uygun kararı uzman doktor vermektedir. Bireysel olarak tedavi süreci başlatılmamalıdır.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Birçok rahatsızlıkta doğal yöntemler ile belirli bir aşama kaydetmek mümkündür. Varis tedavisinde de bitkisel formüller kullanmak ideal yöntemler arasında yer alır. Özellikle kullanılan tedavi yöntemlerinin bitkisel özlü olması herhangi bir yan etki doğurmamaktadır. Doğal olarak bitkisel formüllerin varis tedavisindeki önemi çok büyüktür. 

Varis tedavisinde kullanılan bitkiler;

  • Zencefil: İltihap kurutucu ve sökücü etkiye sahip olan zencefil doğal şifa kaynağıdır. Varis olan noktada oluşan ağrılara son verdiği gibi estetik görünümün geri kazanılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kan dolaşımını normal düzeye taşır. Ek olarak zencefil E vitamini kaynağı olarak bilinmektedir. Varisli bölge üzerine uygulanması yeterli olacaktır.
  • Sarımsak: İltihap sökücü özelliği bulunan sarımsağın içerisinde birçok bileşen bulunmaktadır. 4-5 diş sarımsağı ezerek hafif limon ile birlikte tüketebilirsiniz.
  • Soğan: Varisli damarın oluşumunu engelleyen ve estetik görünümün korunmasını sağlayan soğan günlük olarak çiğ şekilde tüketilebilir.
  • Brahmi: Varisli damarların iyileşmesinde kullanılan bitkidir. Cilt üzerinde damarların oluşturduğu görüntüyü düzelten ve kan akışını normale döndüren bu bitki varisli bölgeye uygulanabilir.
  • Biberiye: Kan dolaşımını normal seviyeye taşıyan ve hızlandırarak cildin yenilenmesini sağlayan biberiye damar rahatsızlıklarında sıklıkla kullanılabilmektedir.
  • Sarı Kantaron Otu Yağı: Varisli damarlardan kurtulma yöntemi olarak sarı kantaron yağı sık sık kullanılmaktadır. Rahatsızlığın yaşandığı bölgeye uygulanması yeterlidir.
  • Güvercin Ağacı: İltihap kurutucu ve yok edici özelliği bulunan güvercin ağacı içinde bulunan bileşenler nedeniyle oldukça yararlıdır. Çay olarak tüketilebilmektedir.
  • Çoban Püskülü: Damar ile ilgili rahatsızlıklarda sık sık kullanılan bitki türüdür.

Yukarıdaki bitkilerin yanı sıra faydalı olan birçok bitki bulunmaktadır. Fakat bu tür bitkileri uygulamadan önce uzman doktora başvurmalı ve faydalı olup olmayacağını araştırmalısınız. Bazı varis türlerinde bitkisel çözümler önemli fark yaratmamaktadır.

Alternatif Tedavi Yöntemleri

Varis tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılan bitkisel formüllerin yanı sıra çeşitli krem ve ilaç türleri önerilmektedir. Bitkisel çözümlere oranla daha kısa sürede sonuç alınabilmesi mümkündür. Uzman doktorların sıklıkla önerdiği birçok varis kremi bulunmaktadır. Eğer siz de en uygun varis kremini arıyorsanız bu konuda en iyi alternatif at kestanesi ve gotu kola içerikli kremleri kullanabilirsiniz.

  • At Kestanesi: At kestanesi yağı ve at kestanesi kremi estetik görünümü bozan lekeleri ve varisli damarların tedavisin kullanılabilen alternatif tedavi yöntemlerinden birisidir. Kremlerin varisi doğrudan ortadan kaldırma gibi bir etkisi olmaz. Fakat bazı krem türleri varise iyi gelir. Özellikle kestane yağı türü ürünler günde 2 defa uygulandığı takdirde estetik görünümün geri kazanılmasını sağlar. Aynı zamanda kılcal damarların yenilenmesine ve toplardamarların daralmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle uzman hekimler at kestanesi kremini alternatif olarak kullanılabilecek ürünler arasında sıralamaktadır.
  • Gotu Kola: Toplardamar iltihabına iyi gelen bitki özlerinden birisidir. İçeriğinde gotu kola bitkisi bulunan kremler düzenli aralıklarla varisli bölgeye uygulanabilir. Hiçbir yan etkisi olmadığı gibi doğal tedavi yöntemleri arasında yardımcı unsur olarak sıralanır. Uzman hekimlerin önerdiği alternatif krem türlerinden birisidir.

Yukarıdaki kremlerin dışında piyasada birçok varis kremi bulunabilir. Ancak varis kremlerinin doğrudan rahatsızlığı sona erdirdiği söylenemez. Bu tür ürünler yardımcı ürünlerdir. Kullanımı sırasında bu ayrıntının unutulmaması gerekir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu