İbrahim Saraçoğlu’dan Bitkisel Varis Tedavi Yöntemi

Varisi, bacağımızın derisinin altıda yer almakta olan toplardamarların genişlemesiyle meydana gelen bir rahatsızlık olarak tanımlayabiliriz. Daha çok bayanlarda görülen bir rahatsızlıktır.

Saraçoğlu’nun Bitkisel Varis Tedavileri

İnsanların bir çoğu geçirmiş oldukları rahatsızlıklarla başa çıkabilmek için kimyasal ilaçlar veya ameliyat gibi tedavilerden daha çok bitkisel içerikli tedavileri tercih edebilmektedirler. Bitkisel tedavi yöntemlerini kullanırken de bu alanda yetkin kimselerden faydalanmak oldukça önemli bir durum. Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu da bitkisel tedaviler konusunda uzman bir bilim adamıdır. Konumuz varis hastalığına bitkisel bir çözüm aramak olduğu için İbrahim Saraçoğlu hocamızın varis rahatsızlığı geçirenlere özel tavsiye ettiği kürleri teker teker burada yazacağız.

Tavsiye edilen kürlere geçmeden önce varis rahatsızlığı nedir ve neden olur gibi sorulara cevap verelim. Bacağımızın derisinin altıda yer almakta olan toplardamarların genişlemesiyle meydana gelen bir rahatsızlık olarak tanımlayabiliriz. Toplardamarın, kan dolaşımını geriye kaçırmasına ‘‘venöz yetmezliği’’ bu damarların dışardan bakınca iyice belirgin hale gelmiş olmasına da ‘‘varis’’ denir. Varis, hormonsal nedenlerden dolayı daha çok bayanlarda görülmektedir. Özellikle gebelik süresi içinde vücudun ağırlığı arttığı için varis olma olasılığı artacaktır.

Bu açıklamaları yaptıktan sonra Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu’nun tavsiye ettiği kürlere geçebiliriz.

Lahana Kürü

 • 1 adet lahana,
 • yarım litre klorsuz su

Yarım litre klorsuz suyu kaynamaya bırakırız. Daha sonra lahanamızın en dış tarafındaki 3-4 yaprağı koparıp mümkün olduğunca hiç parçalamadan kaynayan suyumuzun içine bırakırız. Suyumuzun ağzını kapatarak on beş dakika boyunca haşlamaya bırakılırız. Daha sonra ılımaya bırakıp posasını çıkartırız. Yemekten önce aç karnına olmak üzere tam su bardağı ve bir bardağın 1/2 si kadar içilir. Eğer ki birden içilemeyecek olursa, günlük üç öğün yemek yediğimizi varsayarsak, yarımşar bardak olmak üzere yemeklerden önce içilir. Her öğün yarım bardak olacak şekilde içilir.  Bu kürün içine bal, pekmez, şeker gibi tatlandırıcılar koymaktan imtina etmek gerekir.

Kürün süresi ve uygulanışı: Verilen arayla birlikte toplam 17 gündür. 7 gün boyunca devam edilir. 3 gün ara verilir. Daha sonra tekrar 7 gün boyunca devam edilir.

Tarifini verdiğimiz bu kürü günlük olarak taze bir şekilde hazırlanmalı. Hastanın şikayetlerine göre 90 günde bir hazırlayabilirsiniz.

Bu kür tiroid bezi rahatsızlığı olanlar için uygun değildir.

Kırkkilit Kürü

 • 1 bardak su,
 • 1 tatlı kaşığı kırkkilit bitkisi

Bu kür sabahları kahvaltıdan 2 saat kadar sonra uygulanmalıdır. 1 bardak suyumuzu kaynatırız. Daha sonra içine 1 tatlı kaşığı kırkkilit bitkisinden koyarız. 3 dakika kadar ılımaya bırakıp süzerek içeriz. Bu kür her gün taze olarak hazırlanmalıdır. Ayrıca tedaviye bir ay boyunca devam edilir. Ardından iki hafta ara vererek tekrar bir ay daha uygulanır.

Çobançantası Kürü

 • 1 bardak su,
 • bir tutam çobançantası bitkisi

1 bardak suyumuzu kaynatırız. Kaynadıktan sonra içine çobançantası bitkimizi de koyarız. 3 dakika boyunca kaynamaya bırakılır. Ilıdıktan sonra akşam yemeklerinden 2 saat sonra olmak üzere içilir. Bu tedavi de bir ay boyunca uygulanır. Ardından iki hafta ara vererek tekrar bir ay daha uygulanır.

Çobançantası bitkisinin damarlarda sıkılaştırma özelliğine sahiptir. Miyom kanamalarında da kullanılması tavsiye edilen bir bitkidir.

Bu tedavi başlangıç ve orta düzeydeki hastalar için geçerlidir. İleri düzey hastalara iyi gelmeyebilir.

Koyun otu kürü

 • koyun otu bitkisi,
 • 2 bardak su

Suyunuzu ufak bir tencereye boşaltın. İçine temin ettiğiniz koyun otundan 3 kaşık ekleme yapın. Karışımı tabaka haline getirinceye kadar kaynamaya bırakın. (Yaklaşık yirmi dakika) Daha sonra posasını süzerek elde ettiğiniz bu karışımı varis olan bölgelerinize sürüp sargıya alın.

Atkuyruğu Kürü

 • Atkuyruğu bitkisi,
 • 1 bardak su

Temin ettiğimiz at kuyruğunu 1 bardak suya koyun. 10-15 dakika kadar demini almasını bekleyin. Daha sonra günde 3 öğün içebilirsiniz.

Varis Kremi Tarifi

 • 20 tane at kestanesi,
 • Saf zeytin yağı

Temin ettiğimiz at kestanelerini soyarak, toz haline gelinceye kadar blenderden geçiriyoruz. Elde ettiğimiz bu tozu 2 litrelik zeytin yağının içine boşaltarak bir hafta beklemeye alıyoruz. Karışımımız bekledikten sonra varisli olan bölgelerimize masaj yapar gibi aşağıdan yukarıya doğru sürüyoruz.

Tarifini verdiğimiz bu kürlerin hepsi Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu’na ait özel tariflerdir. Bu kürleri dönüşümlü olarak yapabilirsiniz. Bu yazdığımız kürlerin içindeki bitkilere karşı hassasiyeti ya da alerjisi olanlar kullanmamalıdırlar. Doktorunuza danışarak kullanmanız sağlığınız için daha yararlı olacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu